English
Albanian

Index
Hakkımızda
Amaçlarımız
Basın Açıklamaları
Faaliyetler
Iletişim


 
 

Arnavutluk Müslüman Forumu E-group


ARNAVUTLUK MÜSLÜMAN  FORUMU

 

Basın Açıklaması

 

29.01.2007

Konu: Arnavutluk Müslüman Forumu Demochristian Parti’nin dini  bölünme teşebbüslerini kınar

 

Arnavutluk Müslüman  Forumu Rogozhine Belediyesi başkan adayı olarak çalıştığı ilan edilen  Lezha müftüsü Tomor Ballabani’nin Arnavutluk Demochristian Parti  tarafından aday olarak gösterilmesini Arnavutluk Müslümanlarına yönelik  ciddi bir provokasyon olarak ilan eder.

Arnavutluk Müslüman  Forumu, açıkça dini bir parti olan Arnavutluk Demochristian Parti’nin  geçmişteki örnekleri gibi Arnavut toplumunda dini bölünmelerin  yaygınlaşmasına yol açacak  bu faaliyetlerini Arnavutluk Cumhuriyeti  Anayasasını ihlal etmesi ve Arnavut devletinin laik yapısını tehlikeye  düşürmesi sebebiyle esef ve üzüntü ile not etmektedir.

Arnavutların dini  yollarla bölünmesi Arnavutların düşmanlarının rüyalarıdır. Biz  inanıyoruz  ki,  Arnavutluk Demochristian Parti’nin varlığı bizim  toplumumuz için büyük bir tarihi hata  oluşturur.

Bağımsız Arnavutluk  devletinin kurucuları Arnavutların dini temellerde bölünmemesi hususunda  çok dikkatliydiler. Bunun için onlar toplumumuzun büyük kısmı ile bir  uzlaşma tesis ettiler.

Demochristian Parti şu  ana kadar Arnavutluk politikaları içinde hiçbir önemi olmayan küçük bir  partiyken son zamanlarda o,  yetkililerin yasadışı işleriyle  onun  tehlikesinin artmasına izin vermeleri sebebiyle,  ülkedeki dini  tansiyonu yayabilecek bir gerçeklik  haline gelmiştir.

Dini karakterini  gizlemek için Arnavutluk Demochristian Parti son zamanlarda ülkedeki  Müslüman kökenli ateistleri de kiralamıştır. Buna rağmen, onun sınırı  aşan işlerinin  en son  noktası   Lezha’nın başarısız  müftüsünün  üyeliğidir. Bu gibi bir hareketle Demochristan Parti kendine ve orada  bulunan Sağ koalisyona zarar vermektedir. İslam’ın yüksek değerlerini  öğütlemek yerine bu örnekte, Demochristian değerlerin  propagandasını  yapacak Müslüman eski bir yüksek yetkilinin Arnavutluk Demochristian  Parti tarafından aday gösterilmesi sebebiyle Rogozhina Müslümanları  kendilerini incitilmiş ve provoke edilmiş hissetmektedirler.

Arnavutluk Müslüman  Forumu Arnavutluk Parlamentosundan ve ülkemizin anayasal durumunu,  vatandaşların birliğini yasal olarak korumakla görevli  cumhurbaşkanımızdan Arnavutluk toplumu arasında uçurumlar ve bölünmeler  yaratmayı amaçlayan bir politik parti olarak Arnavutluk Demochristian  Parti’nin durdurulması için gerekli adımların atılmasını istirham eder.

Arnavutluk Müslüman Forum
Tirana
 

 Editörler için not: Arnavutluk Müslüman Forumu, ırkçılığa, ayrımcılığa, İslam karşıtlığına karşı mücadeleyi amaçlayan, Arnavutluk sivil toplumunun parçası bir sivil toplum kuruluşudur. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen bizi  www.forumimusliman.org adresinde ziyaret ediniz


 

Index | Hakkımızda |Amaçlarımız |Basın |Açıklamaları |Faaliyetler |Iletişim

Forumi Musliman i Shqipërisë,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org