English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


Trillimet e z.Alfred Moisiut

Faik Miftari

13.11.2005

Me datė 10 nėntor 2005, ditė e enjte, kryetari i Shqipėrisė z. Alfred Moisiu, mbajti njė ligjėratė nė forumin e Oksfordit me titull ”Toleranca ndėrfetare nė traditėn e popullit shqiptar”. Edhe pse z.Alfred Moisiu si kryetar i shtetit shqiptar nė vend qė tė luaj rolin e unifikimit tė popullit shqiptar, ai nė fjalimin e tij hodhi trillime tė shumta nė llogari tė popullit shqiptar shumicė mysliman si nė Shqipėrinė Londineze njashtu edhe nė trojet shqiptare jashtė sajė. Nė kėtė reagim do tė ndalem vetėm nė disa nga trillimet e tija tė shumta tė paraqitur nė forum. Alfred Moisiu deklaron se “Gjendja fetare e popullit shqiptar mund tė gjykohet nė dy pikėpamje:

1. nė pikėpamje vertikale diakronike tė gjithė shqiptar janė tė krishterė;

2. nė pikėpamje horizontale sinkronike shqiptarėt janė njė popull ku bashkėjetojnė tė dyja fetė abrahamike, krishterimi dhe islamizmi”.

A mos vallė z.Alfred Moisiu nuk do ta shikojė realitetin, apo mos ėshtė duke ėndėrruar se jeton nė shekullin e XV, ėshtė e vėrtetė se tė gjithė shqiptarėt nė tė kaluarėn kanė qenė tė krishterė, por qė tani tė gjithė shqiptarėt janė tė krishterė, kėtė edhe njė fėmijė e vogėl e di se ėshtė gėnjeshtėr e kulluar, por ja nuk po e ditka i pari i shtetit shqiptar Alfred Moisiu. Ėshtė botėrisht e ditur, i pėlqeftė apo jo zotėri kryetarit se 90% tė kombit shqiptar ėshtė me pėrkatėsi islame dhe se vetėm 10% me pėrkatėsi krishtere. Nė Shqipėri ky numėr ėshtė 70% shqiptar mysliman dhe se vetėm 30% shqiptar tė krishterė, nė Kosovė 98% shqiptar mysliman dhe se vetėm 2% shqiptar tė krishterė e nė Maqedoni 100% shqiptar mysliman. Krishterimi dhe islamizmi nuk janė tė dyja fetė abrahamike, por janė tė dyja fetė hyjnore qė kanė tė pėrbashkėt pejgamberin Ibrahimin apo profetin Abraham i nderuari z.kryetar. Mė tutje cekėt se “ nė Shqipėri nuk ėshtė traditė tė bėhet regjistrimi zyrtar mbi baza fetare. Pėrkatėsia fetare nuk bėnė pjesė nė gjeneralitetet e regjistrimit tė popullsisė”. A thua se vetėm Shqipėria do tė duhej tė dallohej nga bota e civilizuar ku pėrveē tjerash gjatė regjistrimit tė popullsisė figuron rubrika e posaqshme ku qytetarėt deklarohen lirshėm ēfarė pėrkatėsie fetare i takojnė. Mos vallė nga rezultati i dalur i deklarimit tė shumicės shqiptare me pėrkatėsi islame, ėshtė alibi i vetėm qė nuk e lejojnė strukturat udhėheqėse shqiptare kėtė deklarim. Mė tutje cekėt se “ ky vėshtrim vertikal pėrmban dhe shpjegon thelbin e tolerancės fetare tek shqiptarėt. Toleranca fetare tek shqiptarėt ka ekzistuar para shfaqjes sė kėtij faktori tė ri, gjegjėsisht ardhjes sė Islamit”.

Vetėm pas pėrqafimit tė fesė Islame shqiptarėt mysliman kanė treguar tolerancė maksimale ndaj krishterėve shqiptar qė nuk e kanė pranuar Islamin , sepse feja Islame nuk pėrhapet me dhunė, por vetėm me vullnet, dhe se bashkėjetesa shekullore me tė krishterėt shqiptar ėshtė atuja kryesore e kėtij fakti sa tė drejtė po aq edhe human.

Ndėrsa nė kohėn kur trojet shqiptare e pėrshkoi “vija e Teodosit”, me ē’rast populli shqiptar u pėrēa nė dy rite tė kristianizmit, nė atė romako-katolik dhe bizantino-ortodoks, bėri qė 90% tė shqiptarėve tė pėrkisnin ritit bizantinoortodoks dhe se vetėm 10 % ritit romakokatolik. Ardhja e fesė Islame nė trojet shqiptare shėrbeu vetėm si digė e fortė pėr ruajtjen e identitetit kombėtar shqiptar nga rreziku i asimilimit total sllav a grek me rastin e kalimit tė “vijės sė Teodosit” me ē’rast populli shqiptar iu nėnshtrua rrezikimit tė humbjes totale kombėtare shqiptare, e tė mos flasim pėr trajtime ē’njerėzore tė shqiptarėve ortodoks nė Kosovė nga ana e sundimtarit serb car Dushanit.

Neve shqiptarėve mysliman nuk na ka penguar fare qė nė krye tė shtetit shqiptar tė vini ju z.Alfred Moisiu me pėrkatėsi fetare ortodokse. Por paramendoni a do tė kishte mund tė ndodh, bie fjala nė Serbi apo Male tė Zi apo Maqedoni e tė mos flasim pėr Greqinė qė nė krye tė shtetit tė vie njė shqiptar mysliman.

Nė fund po e pėrfundojė kėtė reagim me thėnjen e tė famshmit Faik bej Konicės

“Ky komb nuk mėsohet e nuk kulturohet nėpėrmjet lavdit, por nėpėrmjet kritikės”.

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org