English
Albanian

Index
Hakkımızda
Amaçlarımız
Basın Açıklamaları
Faaliyetler
Iletişim


 
 

Arnavutluk Müslüman Forumu E-group


ARNAVUTLUK MÜSLÜMAN  FORUMU

 

Basın Açıklaması

 

 01.10.2006

 

                 Arnavutluk Müslüman Forumu, “Millenium Club Center” isimli sivil toplum kuruluşu başkanı Mentor Nazarko tarafından 30 Ağustos 2006 tarihinde Tiran’da düzenlenen, Balkanlarda Dini Tolerans adıyla bilinen organizasyonu Arnavutluk’un yazılı ve elektronik medyasından büyük bir endişe ile takip etti.  

  Bu konferansta, diğerleri arasında, Arnavutluk’un Eski Cumhurbaşkanı Recep Meydani tarafından yapılan konuşma Forum’un dikkatini çekiyordu. O, konuşmasında Arnavut halkını %38,8 Müslüman, %16,8 Katolik ve %16,1 Ortodoks olmak üzere toplam %35,4 Hıristiyan olarak gösteren 2001 yılı “World Christian Encyclopedia”yı delil gösteriyordu.   

 Arnavutluk Müslüman Forumu’na göre, 1 Ekim 2006 tarihli basında haber yapılan bu iktibas, Millenium Club Center’ın amaçladığı gibi Arnavutluk’taki dini toleransı geliştirmeye değil, dini tansiyonu yükseltmeye yardım eder. Yine Arnavutluk Müslüman Forumu’na göre, bizim eski cumhurbaşkanımız tarafından bazı fundamentalist Hıristiyan organizasyonların bilimsel olmayan neşriyatlarından - World Christian Encyclopedia, World Evangelization Research Center tarafından basılmaktadır- yapılan bu iktibas Balkanlardaki dini tansiyonu yükseltmeye yarayacaktır.  

 Arnavutluk halkı, yabancı misyonerlerin ilgilendiği, Arnavutluk’un Müslüman ve Hıristiyan oranını çok daha iyi bilir. Bu sebeple Arnavutluk Müslüman Forumu, Arnavutluk’taki dini uyumu yok etmek isteyen World Evangelization Research Center gibi fundamentalist Evanjelist Hıristiyan organizasyonların bu teşebbüslerini kınar. Aynı zamanda biz, Arnavutluk’un Eski Cumhurbaşkanı Recep Meydani’ye artık bu tür zararlı ve ciddiyetsiz yayımları konuşmalarında kullanmamasını tavsiye ederiz. Fundamentalist organizasyonların “ansiklopedi”leri yerine İtalyan De-Agostini gibi prestijli ansiklopedilerden veya Amerika Birleşik Devletleri Devlet Departmanı’nın sağladığı verilerden alıntı yapmak Sayın Meydani’ye saygınlık kazandıracaktır.

Arnavutluk Müslüman Forum
Tirana
 

 Editörler için not: Arnavutluk Müslüman Forumu, ırkçılığa, ayrımcılığa, İslam karşıtlığına karşı mücadeleyi amaçlayan, Arnavutluk sivil toplumunun parçası bir sivil toplum kuruluşudur. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen bizi  www.forumimusliman.org adresinde ziyaret ediniz


 

Index | Hakkımızda |Amaçlarımız |Basın |Açıklamaları |Faaliyetler |Iletişim

Forumi Musliman i Shqipërisë,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org