English
Albanian

Index
Hakkımızda
Amaçlarımız
Basın Açıklamaları
Faaliyetler
Iletişim


 
 

Arnavutluk Müslüman Forumu E-group


Arnavutluk Müslüman Forumu

03.02.2006

Konu: Danimarka’da yayımlanan karikatürler Müslümanların hislerini tahkir etti ve İslam karşıtlığını kışkırttı.

Arnavutluk Müslüman Forumu, Danimarka gazetesi Jyllands – Posten’in 30 Eylül 2005 tarihli nüshasında İslam’ın peygamberi Muhammed’in (S.A.V) terörist olarak ve diğer aşağılayıcı şekillerde resmedildiği 12 karikatürün yayımlandığını öğrendi.

Forum, İslam’a ve Müslümanların hislerine karşı bu gibi aşağılayıcı fiilleri en güçlü bir şekilde kınar ve İslam karşıtlığının ve İslam’ın imajına karşı saldırıların Avrupa’nın diğer bölgelerine yayılmasından da endişe duyar.

Forumu en çok endişelendiren şey, komşumuz Makedonya’da bile “Vest” ve “Vreme” gibi gazetelerde İslam karşıtı karikatürlerin basılmış olmasıdır. Arnavutluk Müslüman Forumu dini nefretin ve anlaşmazlığın uzun tarihinin farkında olarak, ki Balkanlar buna defalarca şahit oldu, Danimarka ve diğer Avrupa ülkelerine nefreti engelleyen hukuk kurallarını arttırmaları gerekliliğini ve ifade hürriyetinin diğer insanların inançları ve hislerini aşağılamaya yönelik olarak kötüye kullanılmak için olmadığı hususuna kesinlik kazandırmaları gerektiğini belirtir.

Arnavutluk Müslüman Forumu, aynı zamanda, kültürlerimiz arasındaki mevcut farklılıklara karşı anlayışımızı ve tavrımızı göstermek açısından, Danimarka’ya karşı şiddet içeren hareketler içine giren ve dünya Müslümanlarını ve özelde Arnavutları bu hareketin içine çekmek isteyen bazı kişilerin tavırları karşısında üzüntü duyduğunu ifade eder.

Arnavutluk Müslüman Forumu yukarıdaki hislerini ve endişelerini önümüzdeki hafta içinde Arnavutluk’taki Danimarka elçiliğine açıklamayı planlar.

Arnavutluk Müslüman Forumu
Tiran
 

Index | Hakkımızda |Amaçlarımız |Basın |Açıklamaları |Faaliyetler |Iletişim

Forumi Musliman i Shqipërisë,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org