English
Albanian

Index
Hakkımızda
Amaçlarımız
Basın Açıklamaları
Faaliyetler
Iletişim


 
 

Arnavutluk Müslüman Forumu E-group


Arnavutluk Müslüman Forumu

03.01.2006

Konu : Tiran’daki Tabak Camii’ne Tecavüz

1 Ocak 2006 sabahı Arnavutluk’un başkenti Tiran’aki Tabak Camii kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı. Bu kişiler caminin kapısını kırdıktan sonra namaz kılınan bölümlere tecavüz ederek caminin bir çok ekipmanını kırıp, halıların üzerine pislik yaydılar ve Kur’an-ı Kerim ile diğer dini kitapları parçaladılar. İslami yapılara pislik atarak veya nefret dolu yazılarak yazarak yapılan tecavüzler göz önüne alındığında İslam’ın Arnavutluk’taki çok önemli bir yapısı olan Tabak Camii’ne yapılan bu saldırı ilk örnek olmamaktadır. Fakat Tabak Camii’ne yapılan saldırının Belgrad’taki Arnavutluk Cumhuriyeti elçiliğine yapılan teröristçe saldırıdan birkaç saat sonra yapılması bize; ölü hayvanları atmak ve camilerin, kiliselerin içini pisletmek suretiyle ülkedeki dinler arasında nefret oluşturmaya çalışan, Arnavutluk’un dış düşmanları için çalışan –ki halkımız tarafından açığa çıkartılıp itibardan düşürülmüşlerdir.- kişilerin devirlerini hatırlatmaktadır.

Arnavutluk Müslüman Forumu, ülkemizin başkentinin ortasında, güpegündüz anılan camiye şiddetli bir saldırı düzenleyen faillerin bulunması hususunda idarecilerin yavaş davranmasını son derece rahtasız edici bulmaktadır. Hatta polis olay yerine olaydan hemen sonra gelirken şüphelilerin parmak izlerini tespit edecek uzmanlar ise ancak iki gün sonra olay yerine gelmişlerdir.

Tabak Camii, birkaç yıl önce suçlulardan bir grubun, onun müştemilatının içine girip cemaati terörize edip yağmaladığı o günden bu yana mermilerin izlerini muhafaza etmektedir. Bu olay maalesef bu güne kadar çözülemedi. Caminin cemaati bölgenin tanınmış suçlularından – ki bazı olaylarda caminin içine patlayıcı dahi atmışlardı- uzun zamandan beri gelen tehdit ve provakasyonları şikayet ettiler. Doğrusu, şimdiki suç fiillerinden daha çok bizi, idarecilerin suçlu ve provakatör unsurları - görülüyor ki bunlar idarecilerin bu genel ihmalkarlığından dolayı camileri saldırılar için kolay bir hedef olarak buluyorlar- izleme ve cezalandırmada gösterdikleri ihmal endişelendirmektedir.

Arnavutluk Müslüman Forumu sadece dini enstitülerin / binaların saldırıya ve tecavüze uğramasından dolayı değil, ancak bu gibi suçların toplumumuzda sebep olacağı çok hassas tesirden dolayı da derinden endişe duymaktadır. Bu sebeple biz, yöneticilerimizden yukarıda anılan suçlara uygun tavır için azami dikkati göstermelerini talep etmekteyiz.

Arnavutluk Müslüman Forumu
Tiran
 

Index | Hakkımızda |Amaçlarımız |Basın |Açıklamaları |Faaliyetler |Iletişim

Forumi Musliman i Shqipërisë,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org