English
Albanian

Index
Hakkımızda
Amaçlarımız
Basın Açıklamaları
Faaliyetler
Iletişim


 
 

Arnavutluk Müslüman Forumu E-group


ARNAVUTLUK MÜSLÜMAN  FORUMU

Basın Açıklaması

13 Mayıs 2006

            Arnavutluk Müslüman Forumu, Arnavutluk Hükümeti’nin Arnavutluk’a 5 Mayıs 2006 tarihinde politik sığınma arayarak gelen Müslüman Uygur kökenli 5 Çinliyi kabul kararını tebrik eder. Forum, bu şahısların Küba’daki Guantanamo Bay kampındaki zor zamanlarından dolayı üzgündür ve Amerikan yetkililerinin onları masum bularak bırakma kararını öğrenmekten memnundur.

            Uygur-Çin vatandaşları için olan bu iltica teklifi bile bizim devletimiz için çok kıymetli bir karar olabilmektedir. Forum inanıyor ki, bu karar Arnavutluk devleti ve halkı için bir şeref olacaktır. Sığınma arayanlara mümkün olan en iyi muameleyi teklif etmek Cumhuriyetimizin Anayasasının ve bizim de imzaladığımız uluslararası insan hakları sözleşmelerinin hürmet gösterdiği bir yoldur.

            Arnavutluk Hükümeti kararını, göz önünde bulundurmak zorunda olduğu 2005 tarihli İnsan Hakları Gözlem Raporu ile ilişkilendirmiştir. Gözlem grubunun Asya yöneticisi Brad Adam kaydetmektedir ki;

“Hiçbir ülke, Çin’in terörizme, ayrılıkçılığa ve diğer suç fiillerine karışmış olmak iddiasıyla istediği hiçbir Uygur’u iade etmemelidir” … “Verilen son kayıtlara göre orada, geri döndüklerinde işkence göreceklerine ve hatta ölüm cezasına çarptırılacaklarına dair endişe verici tüm sebepler mevcuttur.”

            Eğer ülkemiz farklı davransaydı bu; ırkına, dinine ve milli aidiyetine bakmaksızın ve gelebilecek tehlikeleri hesap etmeksizin, kapılarını çalan muhtaçlara tüm tarihleri boyunca asla ihanet etmemiş olan Arnavut halkının etno-psiko yapısına zıt bir durum olurdu.

            Arnavutluk Müslüman Forumu inanır ki, İkinci Dünya Savaşı boyunca Yahudilere ev sahipliği yaptığımız gibi Uygur dostlarımıza da  ihtiyaçları olan misafirperverliği teklif etmek Arnavutluk Müslümanları ve ülkemizde yaşayan diğer tüm Arnavutlar için büyük bir onur olacaktır.

            Arnavutluk Müslüman Forumu Arnavutluk Hükümetine bu gerçekleri hesaba katarak ve bunlara binaen hareket edilmesi talebini arz eder.

Arnavutluk Müslüman Forumu
Tiran

 

Index | Hakkımızda |Amaçlarımız |Basın |Açıklamaları |Faaliyetler |Iletişim

Forumi Musliman i Shqipërisë,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org