English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

Deklaratė pėr Shtyp

 

Su: FMSH denoncon pėrpjekjet pėr pėrēarje fetare nga Partia Demokristiane

29-janar-07

Forumi Musliman i Shqipėrisė deklaron se Partia Demokristiane me kandidimin e muftiut tė Lezhės, Tomorr Ballabani, pėr postin e kryetarit tė Bashkisė sė Rrogozhinės, i ka provokuar rėndė muslimanėt e Shqipėrisė.

Forumi Musliman i Shqipėrisė konstaton me keqardhje dhe shqetėsim se lejimi i veprimtarisė sė njė partie me afishim tė dukshėm fetar, siē ėshtė Partia Demokristiane, ėshtė nė kundėrshtim flagrant me Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, dhe cėnon karakterin laik tė shtetit shqiptar, duke krijuar preēedentin i cili mund tė ēojė nė ndarjen e popullit shqiptar sipas pėrkatėsisė fetare.

Meqėnėse ky ka qėnė edhe njė nga qėllimet e hershme tė armiqve tė kombit shqiptar, lejimin e Partisė Demokristiane, ne e konsiderojmė si njė aksident tė rėndė historik pėr vendin.

Themeluesit e shtetit tė pavarur shqiptar i janė shmangur me menēuri kėtij rreziku duke gjetur mbėshtetje tė gjerė nga shumica e shqiptarėve.

Ndėrsa Partia Demokristiane ka qėnė deri mė tani njė parti e vogėl dhe pa ndonjė peshė, me trafikun e paskrupullt tė deputetėve qė ajo ka kryer kohėt e fundit, po ēon nė rrezikun e fuqizimit tė saj, faktor qė mund tė krijojė pėrēarje fetare nė vend.

Partia Demokristiane pėr tė fshehur karakterin e saj si parti me orientim fetar, ka rekrutuar edhe ndonjė ateist me origjinė muslimane nė gjirin e saj. Por me rekrutimin dhe kandidimin skandaloz tė myftiut tė Lezhės, ajo e ka trashur shumė zullumin. Pėr me tėpėr ajo ka dėmtuar rėndė veten dhe koalicionin e djathtė ku aderon, pasi popullsia muslimane e Rrogozhinės ndjehet e provokuar dhe e fyer rėndė, kur njė klerik i lartė musliman ėshtė bėrė gati tė ftojė muslimanėt e Rrogozhinės qė tė votojnė pėr vlerat kristjane tė PDK-sė, ndėrkohė qė ai e ka pėr detyrė tė predikojė vlerat islame.

Forumi Musliman i Shqipėrisė i apelon parlamentit shqiptar dhe presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė si garant i Kushtetutės dhe unitetit tė shtetasve, qė tė marri nismat e nevojshme ligjore pėr anullimin e Partisė Demokristiane tė Shqipėrisė, si njė forcė politike problematike pėr tė ardhmen e vendit.  

 

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRAN
Ė

_______________________________________________________

Njoftim pėr editorėt:

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e shoqėrisė civile, qėllimi i tė cilės ėshtė tė luftojė racizmin, islamofobinė dhe ksenofobinė.

Pėr shumė informacion vizitoni sajtin tonė: www.forumimusliman.org

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org