English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


Qėllimet e Forumit

- Forumi Musliman i Shqipėrisė (FMSH) synon tė jetė njė organizatė me shtrirje nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, e cila grumbullon rreth saj intelektualė, biznesmenė, teologė dhe besimtarė tė fesė Islame dhe me sektet e saj.

- Tė promovojė si nė mjedisin shqiptar, ashtu edhe nė atė ndėrkombėtar fenė Islame dhe karakteristikat e saja nė Shqipėri dhe nė botė, si fe e paqes, tolerancės dhe mirėkuptimit.

- Tė mbrojė imazhin e fesė Islame nė Shqipėri dhe nė botė dhe tė drejtat e besimit dhe demonstrimit tė tij, sipas kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Kartave Ndėrkombėtare tė Mbrojtjes tė tė Drejtave tė Njeriut dhe Besimit.

- Tė luftojė tė gjitha format e racizmit, ksenofobisė, diskriminimit pėr shkak tė besimit qė mund tė shfaqen nė shoqėrinė tonė dhe mė tej.

- Tė pėrmirėsojė nėpėrmjet komunikimit publik, intelektual dhe politik imazhin historik, kulturor dhe fetar tė muslimanėve nė Shqipėri.

- Tė mbledh rreth saj banorė tė RSH tė pėrkatėsisė Islame, pa dallim etnie apo origjine.

- Tė ketė organe tė saj mediatike

- Tė shėrbejė si qendėr studimore pėr studime tė ndryshme qė kanė lidhje me Shqipėrinė, Islamin dhe fetė nė Shqipėri

- Tė organizojė leksione, takime, dhe tubime me intelektualė dhe politikanė shqiptar me qėllimin e formimit tė njė lobi pro-fetar dhe pro-kombėtar nė vend

- Tė organizojė kurse studimore, me ekspertėt e saj, pėr tė mėsuar mbi shkencat fetare dhe jo-fetare, me qėllim pėrhapjen e dijeve shkencore dhe fetare nė vend.

- Tė organizojė fushata komunikuese publike nė mediat vizive dhe tė shkruara pėr tė pasqyruar lajme, dhe kundėrvihet tendencave ofenduese kundėr fesė nė Shqipėri

-Tė mbėshtesė kėrkesat ekonomike dhe tė drejtat e bashkėsive fetare ndaj pushtetit qendror dhe lokal.
 

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org