English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


Kush jemi ne?

Forumi Musliman i Shqipėrisė (FMSH) ėshtė njė organizatė jo qeveritare, themeluar pranė gjykatės sė Tiranės nė Prill tė vitit 2005, nga njė grup intelektualėsh dhe besimtarėsh muslimanė shqiptarė, me qėllim; mbrojten e imazhit tė fesė Islame nė Shqipėri dhe nė botė, dhe tė drejtave tė besimit dhe demonstrimit tė tij, sipas kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Kartave Ndėrkombėtare tė Mbrojtjes tė tė Drejtave tė Njeriut dhe Besimit.

Forumi Musliman i Shqipėrisė synon tė rrisė vėmendjen e politikės dhe publikut shqiptar nė luftė kundėr Islamofobisė dhe racizmit, monitorojė incidentet e Islamofobisė dhe racizmit, dhe tė punojė pėr tė eleminuar diskriminim fetar dhe racor, dhe tė lobizojė pėr ēėshtje me interes pėr muslimanėt e Shqipėrisė dhe komunitetet e tjera tė vendit.

FMSH ėshtė themeluar nė mbėshtetje tė Ligjit 7580 dt 29.07.1994 nenet 39-53, tė ligjit 8781 dt 03.05.2001, tė Ligjit 8788 dt 07.05.2001,e 8789 dt 7.5.2001 pėr organizatat qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė.

Forumi Musilman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e cila mbledh rreth saj intelektualė, biznesmenė, teologė dhe besimtarė tė fesė Islame dhe sektet e saj, dhe me ta, synon tė luftojė tė gjitha format e racizmit, ksenofobisė, diskriminimit pėr shkak tė besimit qė ekzistojnė nė Republikėn e Shqipėrisė dhe mė tej.

Nėpėrmjet komunikimit publik, intelektual dhe politik, FMSH syon tė ruajė imazhin historik, kulturor dhe fetar tė muslimanėve nė Shqipėri dhe tė fesė Islame. FMSH kėrkon tė thyejė tabutė e politikės nė Shqipėri, e cila nė vitet e fundit ka portretizuar Islamin si rrezik pėr Shqipėrinė dhe integrimin e shqiptarėve nė Evropė. FMSH refuzon dhe denoncon klithjet e racistėve dhe islamofobėve nė Shqipėri tė cilėt kėrkojnė tė kthejnė muslimanėt shqiptarė nė tė krishterė, grekė etj.

Besimi i FMSH-sė ėshtė se shqiptarėt muslimanė janė pjesė e nderuar e kombit tonė, dhe pėr kėtė aryse kėrkon tė luftojė racizmin dhe aparteidin mediatik, politik dhe institucional qė interesat e huaja orkestrojnė nė Shqipėri. FMSH kėrkon tė ruajė dhe mbrojė shqiptarėt e pėrkatėsisė Islame dhe t’i bėjė ata krenarė pėr kombin, fenė, historinė dhe atdheun e tyre.
 

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org