English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

Deklaratė pėr Shtyp

21-qershor-06

SU: Forumi Musliman ndjehet i shqetėsuar nga racizmi dhe islamofobia e Ismail Kadaresė

Forumi Musliman i Shqipėrisė ka lexuar dhe monitoruar qė nga muaji mars 2006 shkrimin e shkrimtarit Ismail Kadare ‘Identiteti Evropian i Shqiptarėve’, replikat e akademikut Rexhep Qosja dhe debatet qė janė hapur nė shtyp mbi identitetin kombėtar tė shqiptarėve dhe rolin qė feja islame ka nė atė.

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė ndjerė i tronditur nga tonet raciste dhe urrejtjenxitėse qė shkrimi i z. Kadare ka pėrēuar nė publikun shqiptar. Mė saktė sulmi qė Ismail Kadare ka bėrė kundėr anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike, ndaj pėrkatėsisė kulturore tė muslimanėve shqiptarė dhe pėrkatėsisė sė shqiptarėve nė qytetėrimin islam, janė disa nga tezat qė trondisin dhe fyejnė muslimanėt qė jetojnė nė Ballkan.

Njėanshmėria qė Kadare rrėfen nė shkrimin e tij, kur presupozon se shqiptarėt i pėrkasin vetėm kulturės evropjane, apo mė saktė vetėm asaj kristjane janė fyese. Sulmi qė ai bėn ndaj personave qė mendojnė se shqiptarėt i pėrkasin edhe qytetėrimit islamik, apo sulmet qė ai bėn ndaj kulturave dhe popujve tė kontinenteve tė tjerė, siē janė Afrika, Azia etj, pėrngjasojnė me sulmet raciste qė nė Evropė janė dėgjuar vetėm gjatė epokės sė Rajhut tė Tretė. Cilėsimet e Kadarėse qė presupozojnė se shqiptarėt janė tė bardhė, se ata jetojnė nė zemėr tė Evropės, Forumit i kujtojnė pėrcaktimet raciste tė nazistėve, kur kėta deklaronin se gjermanėt janė racė e bardhė ariane, superiorė, ndėrsa popujt e tjerė, si afrikanėt, aziatikėt, hebrejtė etj trajtoheshin si inferiorė. Pėrngjasime naziste nė shkrimet e Kadaresė vihen re edhe kur ai krahason kulturėn superiore tė bardhė tė katolicizmit latino - shqiptar nė opozitė me atė orientalen e bejtexhizmit musliman shqiptar. Tė njėjtėn gjė bėnin edhe nazistėt kur pretendonin se muzika dhe kultura ariane gjermane ishte superiore mbi atė hebraike, aziatike dhe afrikane.

Forumi Musliman i Shqipėrisė, nuk ėshtė dakort edhe me mendimet e Kadaresė, sipas tė cilit Perandoria Osmane, ka nėnshtruar shpirtėrisht shqiptarėt nėpėrmjet islamizimit. Por pėrkundrazi, islamizimi i pjesės mė tė madhe tė shqiptarėve, ėshtė faktori kryesor qė i ruajti ata nga asimilimi serb dhe grek.

Sulmet e Kadaresė ndaj Islamit, letėrsisė sė bejtexhive, dhe pėr mė tepėr, pėrpjekja e tij pėr tė portretizuar mbretin Ahmet Bej Zog si njė monark anti-musliman shqetėsojnė shumė Forumin, pėr frymėn e egėr dhe islamofobike qė ato mbjellin nė publikun shqiptar. Nė shkrimin e Kadaresė ka shpifje me doza tė mėdha. E kėtillė ėshtė edhe shpifja teologjike qė Kadare bėn ndaj formės sė faljes sė muslimanėve shqiptarė, kur ndėr tė tjera thuhet se; (mbreti Zog ndaloi) ‘rreptėsisht rėnien nė gjunjė tė burrave, (gjatė faljes) dhe pėr mė tepėr urdhėroi ‘Bashkėsisė Islame, (qė tė) urdhėroj myslimanėt shqiptarė tė faleshin kėndej e tutje pa e ulur dinjitetin shqiptar, domethėnė nė kėmbė!

Idetė islamofobike tė Kadaresė edhe kundėr muslimanėve shqiptarė nė ish-Jugosllavi dhe nė Ballkan, duket sikur janė nė sinkroni tė plotė me tezat anti-shqiptare dhe anti-muslimane qė miku i zotit Kadare, Maks Velo pėrmend nė shkrimin ‘Qoseizmi, ose teoria e urrejtjes’ tė botuar nė gazeta Shekulli mė 21 qershor 2006. Nė kėtė shkrim, Maks Velo ndėr tė tjera sulmon edhe vėllezėrit tanė shqiptarė nė Kosovė dhe Maqedoni, kur thotė:

me Kosovėn dhe kosovarėt duhet tė jemi shumė mė tė kujdesshėm. Po tė zhvillohej njė referendum pėr bashkimin me Kosovėn, unė do tė votoja kundėr. Janė akoma primitivė dhe do tė na hapin probleme pa fund; le tė rrinė tė rregullohen vetė njėherė

Forumi Musliman i Shqipėrisė, ndėrsa sheh shkrimet qė inspirohen nga idetė raciste tė z. Kadare, me poezitė dhe rrėfimet e tė cilit mėsojnė fėmitė tanė nėpėr shkolla, ndjehet i tronditur me urrejtjen qė ky njeri inspiron kundėr kombit tonė. Ėshtė pėr tu habitur sesi Kadare pajtohet me antishqiptarin Maks Velo, kur sulmon trashėgiminė kulturore tė qytetit tė Tiranės, apo mė saktė themeluesin e saj Sulejman Pashė Bargjinin.

Duke qėnė se mendimet e Ismail Kadaresė kanė nxitur njė fushatė sulmesh raciste, antishqiptare dhe antimuslimane, qė bien ndesh me parimet dhe liritė e tė drejtat e individit, Forumi, i bėn thirrje tė gjithės hapėsirės intelektuale shqiptare tė distancohet nga idetė urrejtjenxitėse qė Kadare predikon, duke kontribuar nė mbrojtjen dhe zhvillimin e vlerave mė tė mira qė populli ynė trashėgon nga historia.

Forumi Musliman i Shqipėrisė, mendon se identiteti kulturor dhe fetar i shqiptarėve ėshtė pėrbėrės i formėsuar nėpėr rrjedhat e historisė multikulturore tė kombit tonė, duke marrė esencat mė tė mira si tipare themelore tė identitetit tė tij, dhe sulmi ndaj trashėgimisė fetare dhe kulturore tė popullit tonė, ėshtė sulm antishqiptar.

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRAN
Ė

_______________________________________________________

Njoftim pėr editorėt:

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e shoqėrisė civile, qėllimi i tė cilės ėshtė tė luftojė racizmin, islamofobinė dhe ksenofobinė.

Pėr shumė informacion vizitoni sajtin tonė: www.forumimusliman.org

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org