English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

Dega Kavajė

10-shkurt-2010

Aktivitet i Degės sė Forumit Musliman Kavajė

 

Mė datė 10. 02. 2010 nė ambjentet e bar - restorant "Haveriku" u zhvillua njė program kulturor me tematike fetare.

Ky program u mundėsua nga "Forumi Musliman i Shqipėrisė" Dega e Gruas Kavajė, i cili ka pėr qėllim shtjellimin dhe informimin mbi kritere shkencore e kulturore tė gruas islame.

Nė kėtė program morėn pjesė me dhjetėra gra e vajza, intelektuale e studente tė Kavajės.

Programi ishte i pėrbėrė me ligjėrata tė mbajtura nga teologia Ilda Kanapari.

Nė ligjerata u analizuan vlerat mė tė ndritura njerėzore si drejtėsia, vetėpėrmbajtja nga imoraliteti, devotshmeria, bujaria, sinqeriteti, dashuria dhe mirėsia ndaj te tjereve, vlera kėto qe jane kusht i domosdoshem i shpėtimit nė kėtė botė dhe i fitimit tė kėnaqėsisė sė Zotit nė botėn tjetėr.

Nė ligjerata u fol edhe pėr rėndėsinė qė ka nė fenė islame, besimi nė Ditėn e Gjykimit dhe llogaria qė ēdo njeri do tė jap para Zotit tė tij.

Gjate programit u kenduan edhe ilahi si dhe u komentuan dy ajete tė sures "Ali Imran " te mbajtura nga teologia Anila Karaboja (Canaj).

Aktiviteti u shoqėrua me njė koktej tė sponsorizuar nga Bar - Restorant "Haveriku".

 

_______________________________________________________

Njoftim pėr editorėt:

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e shoqėrisė civile, qėllimi i tė cilės ėshtė tė luftojė racizmin, islamofobinė dhe ksenofobinė.

Pėr shumė informacion vizitoni sajtin tonė: www.forumimusliman.org

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org