English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum

 

Letėr
 

Forumi Musliman i Shqipėrisė pėrgėzon Presidentin Obama

11 - nentor - 2008

 

Forumi Musliman i Shqipėrisė ka ndjekur me interes zgjedhjet presidenciale nė Amerikė dhe fitoren nė kėto zgjedhje tė Senatorit Barak  Obama. Me kete rast ky forum i percjell Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara nė Tiranė pėrgėzime te sinqerta.

Forumi uron ambasadorin dhe tė gjithė shtetasit amerikanė pėr kėtė fitore historike. Zgjedhja e senatorit afro-amerikan Barak  Obama si presidenti i 44t i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ėshtė njė arritje e madhe simbolike pėr historinė e atij vendi dhe tė mbarė njerėzimit.

Duke qenė se komuniteti i njerėzve nga z. Obama rrjedh, nė njė tė kaluar jo tė largėt ka vuajtur tė njėjtat persekutime dhe pėrbuzje me tė cilat sot muslimanėt pėrballen nė Shqipėri dhe botė, Forumi shpreson qė presidenti Obama do tė dije sesi luftėn kundėr shtypjes, diskriminimit fetar dhe racor, ta kthejė nė axhendė globale tė politikės sė ardhshme tė SHBA-ve.

Forumi Musliman i Shqipėrisė shpreson qė nėn administratėn  Obama, Qeveria Amerikane do tė mbėshtesė edhe mė tej ēėshtjen shqiptare nė Ballkan, pavarėsinė e Kosovės, dhe nė veēanti do tė mobilizohet qė tė ndikojė mė tė gjithė forcėn e saj qė ti jepet fund diskriminimit me tė cilin muslimanėt pėrballen nė botė, por edhe nė Ballkan. Nė rastin e Shqipėrisė, Forumi Musliman shpreson qė qeveria e z. Obama do tė ndikojė fuqishėm qė nė vendin tonė, gratė muslimane me shami tė mos pėrjashtohen nga sistemi dhe tė mos diskriminohen pėr arsye tė besimit. Nė tė njėjtėn kohė Forumi shpreson qė Ambasada Amerikane nė Tiranė dhe Qeveria Amerikane do tė ndikojnė fuqishėm ndaj politikės sė Tiranės qė tė lejojė qė muslimanėt shqiptarė tė kenė tė drejtė tė ndėrtojnė njė xhami  nė qender te  kryeqytetit te tyre, ashtu siē e kane edhe komunitetet kristjane tė vendit tonė.

Forumi Musliman i Shqipėrisė shpreson edhe qė nėn presidencėn e z. Obama, qeveria amerikane do tė punojė me tė gjithė forcėn e saj qė tė rregulloje  imazhin e Amerikės nėpėr botė, duke korigjuar kėshtu dėmet qė i janė shkaktuar ketij imazhi si pasojė e gabimeve tė bėra nė pushtimin e Afganistanit dhe Irakut. Gjithashtu mbetemi me  shpresė qė aksioni i Presidentit Obama pėr realizimin e paqes nė Lindjen e Mesme me zgjidhjen e drejtė tė Ēėshtjes Palestineze  do tė jetė efektiv.

Forumi Musliman i Shqipėrisė duke pėrshėndetur zgjedhjen e senatorit Barak Obama si president tė SHBA-ve shpreson qė Amerika do tė rikthehet nė mendjen e tė gjithė njerėzve tė botės si vendi i paqes, demokracisė dhe tė drejtave tė njeriut, ashtu si shqiptarėt e kanė parė atė gjatė periudhes  sė Luftės sė Ftohtė.

 

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRAN
Ė

_______________________________________________________

Njoftim pėr editorėt:

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e shoqėrisė civile, qėllimi i tė cilės ėshtė tė luftojė racizmin, islamofobinė dhe ksenofobinė.

Pėr shumė informacion vizitoni sajtin tonė: www.forumimusliman.org

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org