English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

Deklaratė pėr Shtyp

17-shtator-06

Forumi Musliman i Shqipėrisė mbėshtet deklaratėn e Komunitetit Musliman tė Shqipėrisė nė lidhje me prononcimin mė tė fundit tė Papa Benediktit tė XVI-tė, nė tė cilėn feja islame dhe profeti i saj Muhamedi (a.s) paraqiten nė njė dritė tė shtrembėruar dhe i bashkohet indinjatės sė shprehur nga e gjithė bota islame me kėtė rast.

Forumi Musliman i Shqipėrisė me keqardhje dhe shqetėsim konstaton se fjalimi dhe citimet e Papa Benediktit tė XVI-tė, tė mbajtur pak ditė mė parė, pėrbėjnė njė shmangie nga linja e paraardhėsit tė tij Papa Gjon Palit tė II-tė i cili gjithnjė ka theksuar barazinė e tri feve monoteiste tė botės, Hebraizmit, Krishtėrimit dhe Islamit duke pasur parasysh faktin se tė tre e kanė burimin e tyre tek profeti Ibrahim dhe Zoti Njė.

Kėrkimin ndjesė ndaj Botės Islame tė Papa Benediktit tė XVI-tė, e konsiderojmė si njė veprim tė drejtė dhe nė kohėn e duhur duke shpresuar qė ky tė jetė njė hap i rėndėsishėm nė drejtim tė vazhdimit dhe forcimit tė dialogut dhe bashkėpunimit tė ndėrsjelltė nė mes tė Krishtėrimit dhe Islamit.

Forumi Musliman i Shqipėrisė shfrytėzon rastin qė t’i kujtojė Organeve Ligjvėnėse dhe Qeverisė Shqiptare duke iu referuar deklaratės tė Departamentit tė Shtetit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr liritė fetare nė Shqipėri, qė tė jenė mė tė angazhuar dhe mė pėrgjegjės mbi problemet e Islamit dhe nevojave praktike dhe shpirtėrore tė besimtarėve muslimanė si pėrfaqėsues tė shumicės sė popullsisė sė kėtij vendi.


FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRAN
Ė

_______________________________________________________

Njoftim pėr editorėt:

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e shoqėrisė civile, qėllimi i tė cilės ėshtė tė luftojė racizmin, islamofobinė dhe ksenofobinė.

Pėr shumė informacion vizitoni sajtin tonė: www.forumimusliman.org

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org