English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

Deklaratė pėr Shtyp

 

Su: Forumi Musliman i Shqipėrisė kėrkon largimin e degjenerimit tė Edi Ramės nga politika shqiptare

16-shkurt-07

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė tronditur nga faktet e pasqyruara nė organet e masmedias tė ditėve tė fundit nė Shqipėri, me perversitetin moral tė treguar nga kryetari i Partisė Socialiste tė Shqipėrisė, Edi Rama. Sjellja nga ana e tij si kėshilltarė pėr fushatėn elektorale tė Partisė Socialiste tė njė personi me devijime tė rėnda patologjike dhe morale, dhe fotot e turpshme tė realizuar nga z. Rama nė publik, janė tė papranueshme nė ēdo vend tė qytetėruar tė botės, pėr personat qė marrin kurajon pėr tė qėnė udhėheqės politikė.

Megjithė bėrjen publike tė kėtyre skandalesh, Edi Rama nė vend qė tė largohej menjėherė nga politika shqiptare, nė mėnyrė tė pabesueshme, ėshtė hedhur nė kundėrsulm duke e afishuar degjenerimin e tij si njė vlerė ‘europiane’. Nuk ėshtė pėr tu ēuditur qė avokatė tė kapadaillėkut pervers tė Edi Ramės janė bėrė disa shoqata tė sponsorizuar nga qarqe tė dyshimta jo-shqiptare, tė cilat orgjitė e shthurura tė Ramės janė pėrpjekur t’ia servirin rinisė shqiptare si mėnyrėn mė tė pėrshtatshme pėr t’u integruar nė shoqėrinė moderne.

Nė mėnyrė paradoksale, partitė e koalicionit tė djathtė, shumė nga tė cilat pretendojnė se janė nė politikėn shqiptare pėr tė mbrojtur dhe promovuar traditat, familjen dhe vlerat e vyera morale tė kombit, siē Partia Demokratike dhe z. Sali Berisha konsiderohen nė opinionin e pėrgjithshėm shqiptar, kanė zhgėnjyer muslimanėt e Shqipėrisė pėrpara stepjes nga kanosjet rrugaēėrore tė Edi Ramės dhe kompani.

Pėr Forumin Musliman tė Shqipėrisė, deklarata e PD-sė se fushata zgjedhore nuk mbėshtetet nė fotot nudo tė Edi Ramės por nė alternativėn programore ėshtė skandaloze.

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė i mendimit se rrezikut shoqėror qė pėrfaqėson fenomeni Rama i duhet kushtuar mė tepėr vėmendje se ēfarėdo lloj programi zhvillimor ekonomiko social, pasi njė komb qė nuk mbėshtetet nė vlera por justifikon degjenerimin, nuk mundet dot kurrė tė arrijė zhvillimin dhe mirėqėnien e dėshiruar.

Forumi Musliman i Shqipėrisė kėrkon ti kujtojė popullit shqiptar por edhe klasės politike shqiptare, se ēfarė shkatėrrimi pėrjetoi vendi ynė kur pėr 50 vite me radhė u sundua nga njė person me devijime tė ngjashme morale dhe psiqike si Edi Rama. Forumi Musliman i Shqipėrisė kėrkon ti kujtojė politikės shqiptare se tolerimi ndaj degjenerimit dhe shthurjes morale qė shkon kundėr mėsimeve tė fesė, siē ishte edhe rasti i skemave piramidale nė vitin 1996 dhe ateizmit politik komunist, kanė ēuar nė shkatėrrimin e Shqipėrisė.

Duke ndjerė pėrgjegjėsi pėrpara Zotit dhe kombit, Forumi Musliman i Shqipėrisė i apelon popullit shqiptar, qė me fuqinė e votės sė lirė tė dėbojė nga politika shqiptare njerėz me shthurje morale si Edi Rama. Nė kėtė mėnyrė rinia shqiptare do tė kuptojė se cili ėshtė modeli i politikanit qė kombi ynė nuk meriton tė ketė nė krye, pėr tė ndėrtuar njė vend dhe tė ardhme mė tė mirė.

 

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRAN
Ė

_______________________________________________________

Njoftim pėr editorėt:

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e shoqėrisė civile, qėllimi i tė cilės ėshtė tė luftojė racizmin, islamofobinė dhe ksenofobinė.

Pėr shumė informacion vizitoni sajtin tonė: www.forumimusliman.org

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org