English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

 

DEKLARATĖ PĖR SHTYP

 

08.07.2005

 

Forumi Musliman i Shqipėrisė dėnon me indinjatė thellė aktet terroriste janė kryer Londėr 07.07.2005. Ai shpreh dhimbjen e thellė pėr viktimat e kėtij atentati ēnjerėzor dhe bashkohet me familjet e viktimave dhe gjithė popullin britanik dhimbje.

Terrorizmi si fenomen nuk ka lidhje me thelbin e asnjė religjioni, dhe aq tepėr me atė Islam, i cili paqen, mirėkuptimin dhe tolerancėn midis njerėzve e ka themelin e tij.

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė i angazhuar mbrojtjen dhe kultivimin e vlerave ēmuara qytetėrimit pėrgjithėsi, dhe atij musliman veēanti, dhe tėrheq vėmendjen se akte kėtilla kriminale dhune, mbi njerėz pafajshėm nuk mund zgjidhin asnjė lloj problem. Pėrkundrazi ato janė rrėnuese harmonisė ndėrqytetėruese dhe ndėrfetare, dhe bien ndesh me mėsimet e Islamit.

Forumi Musliman i Shqipėrisė i apelon gjithė shqiptarėve kudo ata ndodhen, dhe veēanti shqiptarėve muslimanė jetojnė Britaninė e Madhe, kėto momente dhimbjeje dhe terrori t’i qėndrojnė pranė popullit britanik dhe ndajnė me ata dhimbjen.

njėjtėn kohė, Forumi Musliman i Shqipėrisė i bėn apel Komunitetit Ndėrkombėtar dhe mediave pėrgjithėsi, opinionet e tyre, bėjnė njė herė e mirė dallimin e qartė ndėrmjet Islamit dhe terrorizmit si dy realitete e pėrjashtojnė njėra-tjetrėn.

 

Njoftim pėr editorėt:

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e shoqėrisė civile shqiptare, rreth cilės mblidhen besimtarė pėrkatėsisė islame.

 

Pėr shumė informacion vizitoni sajtin tonė: www.forumimusliman.org

 

 

 

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org