English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

Deklaratė pėr Shtyp

                                                          24 / 09 / 2005

Forumi Musliman i Shqipėrisė, dėnon pėrpjekjet e Ilir Kullės pėr tė paraqitur dorėheqjen e tij si njė presion qė i bėhet nga besimtarėt muslimanė tė Shqipėrisė dhe pėrfaqėsuesit e tyre.

Ilir Kulla ėshtė rrėzuar nga posti qė nė datėn 3 korrik 2005, kur populli shqiptar ndėrshkoi me votėn e tij, Kullėn dhe Partinė Socialiste.

Duam t’i kujtojmė opinionit publik shqiptar, se si rezultat i ndėrhyrjeve flagrante, intrigave, veprimtarisė pėrēarėse dhe antikushtetuese tė Ilir Kullės, situata nė Komunitetin Musliman, qė ėshtė pėrfaqėsues i fesė sė shumicės tė popullsisė nė Republikėn e Shqipėrisė, sot ėshtė nė pikėn e saj mė kritike tė tė gjithė historisė sė tij tė njohur, qė nga viti 1923. Dhe pėr mė tepėr, mbasi ka bėrė gjithė atė katrahurė, krejt ndryshe nga paraardhėsit e tij (si Halil Lalaj, Fatri Sinani, Bardhyl Fico etj), Ilir Kulla i bėn thirrje qeverisė qė tė rregullojė dėmet qė ai vetė i ka shkaktuar.

Rezultat direkt i veprimtarisė intrigante dhe shpifėse tė Ilir Kullės janė ngjarjet tronditėse pėr Bashkėsinė Islame, tė arrestimit tė imamėve (udhėheqėsve nė fe) tė Tiranės gjatė muajit Qershor 2005 dhe pėrpjekjet e tij pėr t’i paraqitur ata nė shtyp si terroristė dhe banditė, vetėm pse ata guxuan tė denoncojnė veprimtarinė jo korrekte tė kryetarit tė Komunitetit Musliman, z. Selim Muēa i cili nėn presionet e Ilir Kullės, devijoi misionin e institucionit tė tij, pėr hir tė pazareve nė dobi tė Partisė Socialiste. Ilir Kulla me veprimtarinė e tij kėmbėngulėse nė ndėrhyrjet nė ēėshtjet e Komunitetit Musliman, ka cėnuar rėndė sovranitetit e kėtij institucioni dhe nė tė njėjtėn kohė ka shkelur karakterin laik tė shtetit shqiptar tė garantuar nė Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė si dhe rolin dhe imazhin e Komitetit Shtetėror tė Kulteve, detyrė e tė cilit ėshtė ruajtja e harmonisė fetare nė vend, dhe pavarėsisė sė institucioneve fetare.

Nuk ėshtė pėr t’u ēuditur qė sulmet e tij, janė drejtuar kundėr njerėzve mė tė ndershėm e tė pėrkushtuar tė kryesisė sė Komunitetit Musliman, siē ėshtė nėnkryetari i kėtij institucioni, dhe myftiu i Tiranės, Bledar Myftari. Kjo tregon se personat e sulmuar, duket tė kenė refuzuar bashkėpunimin dhe kthimin nė njerėz tė interesave politike tė Ilir Kullės.

I apelojmė kryeministrit Berisha, qė nė emėrimin e kryetarit tė ri tė Komitetit tė Kulteve tė tregojė njė kujdes tė veēantė, duke patur parasysh pasojat e krizės sė rėndė qė Ilir Kulla i ka shkaktuar Bashkėsisė Islame tė Shqipėrisė, duke nxitur pėrēarjen nė mesin e saj. Nė tė njėjtėn kohė ne i apelojmė institucioneve pėrgjegjėse tė shtetit shqiptar qė tė nisin njė proēes hetimor ndaj aferave dhe veprimtarisė sė dyshimtė tė Ilir Kullės gjatė shėrbimit nė postin e Kryetarit tė Komitetit Shtetėror tė Kulteve.

  

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRAN
Ė
 

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org