English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


SIMPOZIUM KOMBETAR
 

INTEGRIMI I SHQIPTAREVE NE EUROPE DHE VLERAT QE ISLAMI PERCJELL NE KETE INTEGRIM

program tentativ

Simpoziumi do te mbahet me date 02/02/2008,
ne qytetin e Kavajes, ne oren 10.00

 

- Muslimanet shqiptare dhe integrimet europiane
Nexhat Ibrahimi

- Kushtet dhe standartet per integrim. Kerkesa islame perpara se te jene standarte per integrim
Kreshnik Osmani

- Te drejtat e njeriut ne islam
Muhamed Hoxha

- Angazhimi i muslimaneve shqiptare ne proceset integruese, pergjegjesi fetare dhe kombetare
Dr. Bedri Selmani

- Grate muslimane ne Kosove dhe integrimi europian
Besa Ismaili

- Mesim-besimi ne procesin arsimor dhe roli i tij ne integrim 
Bashkim Aliu

- Trajtimi i problemeve te Islamit ne literaturen perendimore
Abdi Baleta

- Universalizmi dhe globalizmi 
Prof. Sabri Bajgora

- Mirekuptimi fetar ne Shqiperi si vlere e integrimit te shqiptareve ne Evrope
At Nikolla Marku

- Gjeopolitika shqipetare ne Ballkan dhe faktori islam
Prof. Nazmi Maliqi

- Perdorimi politik i islamofobise dhe ne Shqiperi pas renies se komunizmit
Olsi Jazexhi

- Afirmimi i islamit universal si alternative e disa konvencave lokale
Prof. Milazim Krasniqi

- Muslimanet e Malit te Zi, nje kendveshtrim i shkurter historik
Ef. Isuf Gjokaj (Myfti i Republikes se Malit te Zi)

- Qendrimet institucionale dhe individuale ndaj fushatave konvertuese 
Prof. Bajram Xhafa

- “ Islami europian”, realitet apo sajese?
Dr. Xhabir Hamiti

- Roli i muslimaneve shqiptare evropiane ne dialogun midis qyteterimeve
Bujar Shehu

- Islami si besim dhe Islami si politike. (‘’Feja civile ’’ dhe ‘’Fetarizmi politik’’)
Ajni Sinani

- Debatet per anetarsimin e Shqiperise ne Konferencen e vendeve islamike
Selim Gokaj

- Marredheniet e muslimaneve shqiptare ne laicizmin post modern
Dr. Zekeria Bajrami

- Diaspora Shqiptare dhe Karta e muslimaneve te Europes
Ramiz Zeka

- Islami ne Europe dhe Norvegjia - nje shembull i integrimit te muslimaneve
Ef . Refik Gerbeshi

- Intregrimi i shqiptareve ne Europe, imponim apo deshire
Fuad Ramiqi

- Pozita e gruas ne islam, nje shans per integrim
Ilda Mahmudai

- Edukimi Islam ne shoqerine e sotme shqiptare
Faik Miftari

- Roli i intelektualeve muslimane shkodrane ne jeten shoqerore te qytetit gjate shekullit te 19 dhe gjysmes se pare te shekullit te 20, nje shembull per tu ndjekur dhe ne trevat e tjera shqiptare :
Nexhmi Bushati

- Identiteti i shqiptareve, Islami dhe sfidat integruese Europiane
Halil Ibrahimi

- Nevoja e popujve per persosmerine islame 
Elvis Naēi

- Arritjet ne rigjallerimin e islamit ne Shqiperi 
Referuesi : K.M.SH

- Bashkepunimi institucional i bashkesive muslimane ne Ballkan 
Referues nga Bashkesia Islame Kosoves

- Roli i muslimaneve shqiptare ne formimin dhe ruajtjen e identitetit kombetar
Hadi Bushati dhe Bashkim Bajraktari

- Integrim apo shkrirje
Redi Shehu

- Profeti Muhamed (a.s) , ndjekes i zhvillimeve me te rendesishme nderkombetare te kohes se tij 
Eduart Thartori .

- Monitorimi i mediave shqiptare dhe Islami 
Roald Hysi

- Vlera qe mund dhe duhet ti ofrojne shoqerise muslimanet
 Justinian Topulli

 

Shenim :

Nje kopje e referateve do te dorezohen tek organizatoret e simpoziumit me qellim botimin e referateve ne nje liber. Nese deshirojne referuesit te na sjellin nga nje fotografi (mund ta bejme edhe diten e mbajtjes se simpoziumit ) me qellim qe ne ate liber cdo teme te shoqerohet me fotografine e referuesit .

 

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRAN
Ė

_______________________________________________________

Njoftim pėr editorėt:

Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė njė organizatė e shoqėrisė civile, qėllimi i tė cilės ėshtė tė luftojė racizmin, islamofobinė dhe ksenofobinė.

Pėr shumė informacion vizitoni sajtin tonė: www.forumimusliman.org

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org