English

Index
Kush jemi ne
Qëllimet e Forumit
Për shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anëtarësohu në forum


FORUMI MUSLIMAN I SHQIPËRISË

Monitorimi i mediave të shkruara

Ky monitorim synon të vëj në pah titujt ofendues kundër Islamit, apo artikujt që kanë të bëjnë me fetë në Shqipëri. Monitorimi ka nisur në shkurt 2005

Shko në: > faqja 1 | 2... | 3... | 4... |

181. E Marte 25 Tetor 2005 Gazeta ’’Shekulli’’

MJAFT dhe kounitetet fetare kundershtojne kazinote.

Levizja mjaft organizon dje nje takim me komunitetet fetare ne Shqiperi, te cilat kane kundershtua ngritjen e kazinose ne tirane. Takimi zhvillohet ne hote Tirana internacional ne perfundi te bisedes komuniteti musliman, ortodoks, katolik, bektashi si dhe atij protestant ne Shqiperi rane dakort per te hartuar e per te firmosur se bashku nje leter drejtuar kryeministrit Sali Berisha te cilet kerkojne ndalimin e ndertimit te kazinose ne kryequtet.

182.E Merkure 26 Tetor 2005

’’Kisha-Xhami, simboli i nderrimit te fese’’

INTERVISTA Flet Artan Shkreli, drejtuesi i Fondit Shqiptarte Monumenteve. Arsyet pse duhet nderhyre ne kalane e Shkodres dhe cfare permban projekti per ristaurimin e kishes-Xhami me financimin e fondit te Ambasades per ruaajtjen e Trashigimise kulturore. Kisha-Xhami ka nevoje te domosdoshme per restauruarpasi qyteti do te humbasi godinen qe ka mbetur nga koha e paraosmane ne kala i demtuar edhe nga termeti i vitit 1979, objekti e ne fuynd perfitoi nje fond nga ambasada Amerikane ne tirane nje fond prej 30 mije dollareshdhe vetem para tre ditesh. Si e vlersoni e lindul me financimin e rastaurimit te nje objekti ne kalane e Shkodres? Nuk e di ese do te vazhdojne me kontaktet per kete ceshtje por nje gje ju siguroj qe rstaurimi do te behet do te ndertohet. Brenda te ciles do te ket hapsire per ekspozite, e cila do te tregoje historikun e saj. C’fare parashikon konkretisht projekti? Projekti nuk parashikon elemente imagjinare apo pas ristaurimit te vihet per qellime liturgjike.

183. E Hene 31 Tetor 2005

Gazeta ’’Korrieri’’

Prifti i fiksit dhe misjoni i gazetaeit.

Me keqardhje veme re se nje analist i njohur politik nuk arrin te kuptoje mesazhin e nje emisjoni ku ne qender paraqitet nje prift katolik i cili zhvishet lakuriq para kamrave te fiksit.ju si njeri i kulturuar e kuptoni qe fiksi nuk ka marre persiper roli e priftit francez qe permendi ju per tu falur mekatet njerzve te Zotit. Ju e dini se kisha pas kesaje e shpalli heretik dhe fundi i natyrshem i tijh do te ishte djegja ne turren e druve. Do te ishte llogjike qe te na shpallte heretike, pushteti ose kisha, dhe jo Mustafa Nano. Pra nuk kemi te bejme me veprime teologjike te nje formimi te rrepte dogmatik e religjoz, dhe per ta letesuar kolegu tone themi se je duke mbrojtur nje budallallik. Nje Prift apo nje Hoxhe qe mekato dhe mban vete pergjithesi para Zotit nuk perben pjese te fiksit, por ese ky behet i demshem per shoqerine dhe ne nje are mase tolerohet nga organet kopetente, atehere ky shenderrohet ne nje personazh te programit tone dhe besoj se jeni brenda etikes profesjonale dhe deontologjisegje qe e ka prekue shueme Mustafa Nanon.

184.E Merkure, 26 Tetor 2005

Gazeta “55”

Uashingtoni: Islamofashizmi si komunizmi. Koment nga Robert Papa. F:16.

Neokonservatoret e Uashingtonit shpresojne se demokracia e eksportuar ne Boten Muslimane, mund te ndaloje terrorizmin, por kjo nuk duket aq bindese. Ne nje skenar te mundshem, nje Lindje e Mesme demokratike mund te sjelle qeveri islame qe nuk do te deshironin te bashkepunonin te bashkuar me Uashingtonin. Presidenti George W. Bush e cileson kete si nje “sfide te pergjithshme” per te ngritur demokracine ne Boten Arabe. Po a eshte e vertete se sa me demokratik qe behet nje vend, do te jete me pak prodhues per terrorizem? Keshtu mendojne edhe disa akademike amerikane. Te dhenat nuk tregojne nje lidhjemes demokracise dhe uljes se terrorizmit. Duket se terrorizmi shperthen nga faktore shume me te veçante se sa nga tipi i regjimit. Grupet e Al Kaedes nuk po luftojne per demokraci por duan shtete islamike. Edhe sikur ne Lindjen e mesme, te fitonin qeveri demokratike, kjo nuk do te sillte bashkepunimin me SHBA. Sipas disa analisteve ne Uashington, administrata e Bushit, ne vend qe te kerkoje zgjedhje te nxituara, duhet t’i perqendroje forcat dhe dollaret, ne inkurajimin dhe zhvillimin e organizatave politike liberale, laike dhe kjo do te sillte force garimi ndaj partive islamike. Ne fjalen e tij me 25 mars, presidenti Bush theksoi: “Promovimi i demokracise ne Boten arabe eshte thelbesore per interesat amerikane. Strategjia jone per te mbajtur paqe afatgjate, eshte ndihma te ndryshojme kushtet qe sjellin rritjen e terrorizmit, veçanerisht ne Lindjen e Mesme....” Drejtori Planifikimit te Politikave ne Departamentin e shtetit ne kohen e Klintonit, thote se “rrenjet e Al-Kaedes, ngrihen mbi varferine dhe mungesat e arsimimit dhe kjo luftohet vetem me demokratizim”. Kjo teori eshte munduar te perhapet edhe nga nje gazetar i Nju Jork Times, Thomas Friedman. Por me kot. Akoma nuk provohet se sa me shume demokraci, do perkthehej ne me pak terrorizem. Richard Falkenrath, asistent special i presidentit Bush thote: “Bush ka nderruar strategji; dje thoshte me mire t’i luftojme ata atje, se sa te perballemi me ta ne SHBA. Tani ai thote: ne duhet t’i luftojme aty, qe ata te mos marrin kontrollin e Irakut”. Daniel Benjamin, ish-Drejtor i Kunderterrorizmit ne Keshillin e Sigurise Kombetare te Klintonit kundershton se: “Kjo nuk eshte ndonje ndryshim i madh apo i ri nga Bush. Ne shkuam ne Irak, se Sadami kishte arme qe mund t’ua jepte al-Kaedes. Kurse tani, ai thote se po qendrojme aty qe Iraku te mos bjere ne duart e Bin Ladenit”. Gjithkujt i bie ne sy se Bush, flet me ashper per radikalizmin islamik. Richard Falkenrath thekson: “Bush kurre nuk e ka cilesuar radikalizem islamik apo levizje kombetare radikale. Per here te pare e quajti “islamo-fashizem”. Ne fjalen e Bushit u pa qarte se neokonservatoret e Uashingtonit, kane shpallur,“Luften e Ftohte”. Uashingtoni e shikon kercenimin e radikalizmit islamik si nje ideologji dhe nje levizje me baze shume te gjere. Terrori nuk bazohet mbi parimet demokratike. Githsesi nje gje eshte e dukshme: jo se arabet nuk e pelqejne demokracine, por Uashingtoni nuk do pelqente qeverite qe do prodhonte demokracia arabe. Kjo do sillte me shume anti-amerikanizem. Historia tregon, se sa me shume ka demokraci te arabet, aq me shume do perfitojne islamiket. Ne Marok partia islamike fitoi 42 karrige nga 325. Ne Bahrein kandidatet islamike fituan 21 vende, kurse ne Jemen islamiket fituan 46 vende. Pra duket qarte se demokracia nuk shkon ne favor te Bushit.

185. E Merkure, 26 Tetor 2005

Gazeta Korrieri

“Kisha-Xhami, simboli i nderrimit te fese”, kulture, f:19.

Ne kete interviste flet Artan Shkreli, drejtues i Fondit Shqiptar te Monumenteve. Arsyet pse duhet nderhyre ne Kalane e Shkodres dhe çfare permban projekti per restaurimin e kishes-xhami me financimin e Fondit te Ambasadoreve per Ruajtjen e Trashegimise Kulturore. Kisha –xhami ne Kalane e Shkodres ka nje domosdoshmeri apo urgjence per t’u restauruar, pasi ndryshe qyteti do te humbase te vetmen godine qe ka mbetur ne kembe nga periudha paraosmane ne kala. Idemtuar edhe nga termeti i vitit 1979

186. e Shtune, 5 Nentor 2005

Gazeta’’ Ekspres’’

Universiteti Islamik ne Shqiperi. Nje shoqate iraniane ka planifikuar ndertimin e shkolles.

Kolegji Iranian Saadi ka marre persiper nismen e ketij projekti. Nga burimet e gazetes ekspres bejme te ditur se ne kete shkolle do te jamin mesim nga teologe te vendeve muslimane. Fondi qe do te jepet do te jete dhurate nga disa shoqata bamirse muslimane. Se shpejti do te paraqitet kerkesa ne Ministrine e arsimit.

187. E Shtune 5 Nentor 2005

‘’Gazeta Shqiptare’’

Qiri per Bajram. Nga Ilir Kulla

Ne te vertete eshte nje abuzim dhe nje shperfillje qe te pakten per disa ore ne diten e festes se Bajramit te mos kishte drite dhe per me teper ne nje Xhamieshte e pabesueshme qe askujt nuk i vajti e mend qe te os kursehej per disa ore tere ajo energji qe ishte shperdoruar per 15 vite me rradhe.dhurata me e re per bajramin ishte qiriri ‘’GEZUAR BAJRAMIN’’.

188. E Diele 6 Nentor 2005

Gazeta ‘’55’’

Perballe terorizmit dhe urrejtjes solidariteti dhe forca e se drejtes. Nga Nikolas Sarkozy dhe Charles Clarke.

Terrorizmi qe goditi Nju Jorkun ne vitin 2001, Madritin 2004, dhe Londer gjate kesaj vere jane frymezuar nga nje vullnet shkaterrimtar. Kercenimi eshte i rende dhe trondites. Ne jemi te forte qe perballojme me te keqen. Te luftosh terrorizmin eshte e nevojshme se pari qe3 te pergjojme trojet tonane menyre qe armiqte tane te mos kene mundesi te na sulmojne. Modernizimi i mjeteve tona ligjore te luftes kunder terrorizmit duhet te permbajne , gjithashtu, nje permas europiane, ne vecanti ne ato audioshikuese. Keshtu duke i pershtatur sipas nevojave mjetet tona juridike , per gjeresine dhe kercenimin e terroristeve te tanishme, ne permisojme aftesine tone te veprimit. Dhe njokohesisht konsolidojme demokracin , aq eshte e vlefshme kjo , sa na ndergjegjson per ate qe liria e pare eshte e drejta e sigurise.

189. E Marte 8 Nentor 2005.

Gazeta ‘’55’’

Klime besimi si produkt per zhvillimin e ballkanit.

Kjo klime ofron prespektive europiane qe jo vetem gjeografisht por edhe ekonomosht, historikisht, ne kulture dhe ne civilizim i perket europes, edhem ne fazen qe perfundimisht zhvillimi ekonomik dhe perisimi i standarteve te jetes te qytetarve u gjet ne krye te perjoriteteve te politikave tona zhvillimore.

190. 8 Nentor 2005

Gazeta ‘’Shekulli’’

Stalini-Enverit Popullit Shqiptar te mos i dhunohet feja.

Ne kete pjese te bisedes ish-udheheqesi i bashkimit sovjetik i kerkon Enver Hoxhes qe te trajtoje me kujdes ceshtjen e besimit fetar. Gjithashtu Stalini rekomandon qe ti jepet me shume pozita drejtuse shumices Muslimane. Kjo ishte nje porosi qe kryetari i shtetit nuk e mori parasysh, pasi ne mesin e viteve 60 ne shqiperi nisi shkaterrimi i objekteve te kultit. Megjithte me origjine nga nje familje muslimane, udheheqesi komunist shqiptar nuk i kushtonte shume rendesi ceshtjes se kulteve fetare, ne librin e tij me kujtime “Me Stalinin”, Hoxha e prek perciptazi kete ceshtje ,duke e vlersuar si nje ceshtje dytesore.

191. 9 Nentor 2005

Gazeta “Tirana Observer’’

‘’30-40 per qind e banorve praktikojne fene ne Shqiperi’

Duke iu referuar komunitetit shtetror te kulteve shkruhet se gjte perjudhes se mbulimit nga ky i fundit pati rreth 17 Shoqata dhe grupe te ndryshme muslimane, te cilat vepronin ne vend disa prej ketyre grupeve ishin te huaj, kishte 30 shoqata kristiane, pa perfshire ketu grupe evagjeliste, qe perfaqesojne me shume se 74 organizata te ndryshme. Gjthashtu, ky komitet pergatiti nje projekt mbi fene. Ne raport thuhet se nuk pati raportime per te burgosur apo te ndaluar fetare, apo kundertim fetar te detyruar.

192. 10 Nentor 2005

Gazeta “55’’

Sot, Berisha ne audience me Papa Benedikti XVI

Kryeministri Berish do te pritet ne audience nga shenjeteria e tij Papa Benedikti XVI Dhe me pas do te zhvillohrt nje takim ne sekretarin e shtetit te Selise se shenjete Karadinali Angjelo Sodano. Kryetari i Shqiperise Sali Berishka zhvilluar, te merkuren ne Rome , nje vizite ne Kishe, dhurate per vatikanin per komunitetin Shqiptar ku eshte takuar dhe ka bashkbiseduar me Shqiptare qe jetojne ne Itali. Me pase kryeministri Berisha eshte takuar me kryetarin e komisjonit te jashtem te dhomes se deputeteve, senatorin Gustavo Selvadhe deputete te parlamentit.

193. 11 Netor 2005

Gazeta “Shekulli’’

Berisha: Papa Benedikti XVI do te vije ne Shqiperi.

Kryeministri deklaron se pas fteses ai e kishte siguruar Papa Benedikti XVI se ky i fundit do te jete shum i mikpritur nga shqiptaret e te gjithave besimeve. TIRANE – vendosja e nje statusi te Nene Terezes ne aeroportin me te njejtin emer ne tirane ishte nje nder pikat qe kryeministri Sali Berisha diskutoi gjate me papa Benediktin XVI. Gjithashtu kryeministri Sali Berisha ka vizituar radion vatikani, ku ka dhen urdhrin “Nene Tereza.

194. 11 Netor 2005

Gazeta “Koha Jone”

Komunitetet fetare duan pronat ikonat dhe arkivat

Komunitetet kerkojne qe tu kthehen prnat ne enyre qe ata te mbajne veten e tyre. Pasi nuk mun te sigurojne te ardhura te domosdoshme vetem nepermjet donacioneve apo ndimave qe japin besimtaret. Nga ana tjeter do te ishit dakort me idene e hedhur nga qeveria e re Berisha per kalimin e nje pjese modeste te taksave te buxhetit te shtetit kunder tyre.

195. 11 Netor 2005

“Gazeta Shqiptare”

“Nuk i duam dollaret e Amerikanve “ Sherri per Shen Stefanin, rrezik donacioni nga SHBA.

Myftiu i shkodres Haxhi Baraktari,