English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

Media Watch

Monitorimi i mediave tė shkruara

Mė datė 10 nėntor 2005, nė gazetėn Korrieri dhe TemA, nė Tiranė, u botua njė fjalim i presidentit Alfred Moisiu tė mbajtur nė Bashkimin e Oksfordit nė Londėr. Nė kėtė fjalim i cili presupozohej tė fliste pėr tolerancėn fetare nė Shqipėri, presidenti i republikės sulmonte identitetin e muslimanėve shqiptarė, tė cilėt i quante tė krishterė, fenė e tyre jo-burimore, tė cekėt, pasojė e faktorit ushtarak turk etj. 

Forumi Musliman i Shqipėrisė, nėpėrmjet monitorimit qė i bėn shtypit tė shkruar nė Shqipėri, denoncoi kėtė sulm presidencial ndaj tolerancės fetare nė vend, dhe kėrkoi nga ana e presidentit tė pazgjedhur tė Republikės, tė kėrkoj tė falur pėr fyerjen qė i bėri taksapaguesve tė tij.

Forumi Musliman i Shqipėrisė qė nga shkurti i vitit 2005 monitoron shkrimet qė kanė lidhje me islamin, por edhe fetė e tjera nė Shqipėri.


 

Shko nė: > faqja 1 | 2... | 3... | 4... |

1. E enjte 10 shkurt

Gazeta “Koha Jonė”, editorial me vijim nė fq. 6

“Muxhahedinėt e shtypit shqiptar” nga Rudolf Marku

Pėrveē titullit dhe pėrdorimit tė termit “muxhahedin” nė editorial nuk bėhet asnjė lidhje tjetėr me Islamin. Autori nė kėtė editorial sulmon pseudo-publicistėt, tė cilėt nuk i njeh njeri dhe qė abuzojnė, por duke pėrdorur si analogji termin islam “muxhahedin”. Pėrdorimi i kėtij termi ėshtė bėrė me kuptim pejorativ, pėr pasojė autori ose nuk e ka ditur kuptimin e saktė tė tij, ose e ka bėrė nė mėnyrė tė pavetėdijshme, ose e ka bėrė qėllimisht pėr tė vazhduar nė rrugėn e klisheve tė krijuara abuzivisht nga mediat kundrejt Islamit. Nė tė tri rastet ky person nuk mund tė shfajėsohet pėr shkak tė emrit qė ka krijuar duke presupozuar qė i njeh mirė kėto ēėshtje.

 

2. E shtunė 12 shkurt

Gazeta “Koha Jonė” rubrika “Lajmi i parė”, fq. 2.

 

“Edi Rama nuk i jep Komunitetit Mysliman leje ndėrtimi pėr Namazgjah”, me okelion nė kopertinė “Nėnvleftėsimi i komunitetit mė tė rėndėsishėm”. Nga Alban Mati

Ky shkrim nė formė tė pėrmbledhur paraqet faktet e ndėrtimit tė katedrales sė Shėn Palit nė kryeqytet pėr komunitetin katolik mu pranė sallės plenare tė Kuvendit dhe tė ndėrtimit tė njė katedraleje tjetėr shumė tė madhe pėr ortodoksėt, punimet e sė cilės tashmė kanė filluar mu pranė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe aludohet qartė pėr prejardhjen e ministrit tė saj Majko. Ndėrsa akoma nuk ėshtė dhėnė leje pėr ndėrtimin e njė xhamie me pėrmasa tė mėdha pėr nevojat e muslimanėve tė kryeqytetit. Ky shkrim vjen tamam nė kohėn kur kryetari i bashkisė sė Tiranės Edi Rama, ka paraqitur pėrpara publikut projektin e kullave qė do tė ngrihen mu nė qendėr pranė monumentit tė “Partizanit tė panjohur”, ku dikur ka qenė Xhamia e vjetėr Sulejman Pasha, e cila u rrafshua pėrfundimisht nė vitin 1950. Gjuha e pėrdorur nė kėtė shkrim ėshtė kundra kryetarit Edi Rama dhe pasqyron letrat e shumta qė i janė drejtuar nga Komuniteti Musliman atij. Po ashtu thuhet nė kėtė shkrim, citojmė “ky akt i nėnvleftėsimit nga Edi Rama i komunitetit tonė nuk mund tė kalojė pa reagime tė besimtarėve tanė”.

 

3. E shtunė 19 shkurt 2005

Gazeta “Shekulli” rubrika Kronikė” fq. 5

 

“Dėshmitarėt e Jehovait, sekt i papranuar nga fetė zyrtare”

“Komuniteti Musliman Muēa: Kjo nuk ėshtė fe e vėrtetė” nga e.spaho; b.prifti

Shkrimi i referohet vetėvrasjes sė vajzės 11-vjeēare me banim nė Allias tė Tiraės Joana Rajdhos, e cila frekuentonte “Dėshmitarėt e Jehovait”. Nė kėtė shkrim sillen prononcimet e tre drejtuesve kryesorė tė komuniteteve fetare. Ndėr to edhe kryetari i Komunitetit Musliman Selim Muēa qė ėshtė deklaruar se “ndjekja e kėtij sekti fetar, nuk i sjell tė mira njerėzve”. Po tė njėjtin qėndrim ndaj kėtij sekti mbajnė edhe drejtuesit e tjerė tė komuniteteve fetare. Po ashtu janė hapur hetimet nga prokuroria pėr vetėvarjet e Joana Rajdhos dhe Alda Cenes.

 

 

4. E Shtunė, 26 Shkurt 2005

Gazeta “Korrieri”

 

“Myslimanet: Nuk ka vonesa per Universitetin”

Shkrimi njofton rreth konferencės sė shtypit tė mbajtur nga nėnkryetari i Komunitetit Musliman dhe njėkohėsisht Myftiu i Tiranės, Bledar Myftari sė bashku me drejtorin e arsimit nė kėtė institucion Saimir Rusheku. Citojmė:

“Ideja per ngritjen e nje institucioni te edukimit teologjik te besimtareve myslimane u be publike pas nje vizite te Kryeministrit Nano ne seline e Komunitetit Mysliman Shqiptar, me 21 janar. Shefi i qeverise perkrahu propozimin e bere nga drejtuesit e komunitetit mysliman, duke premtuar edhe zgjidhjen e problemit te kthimit te pronave.”

 

5. E shtunė, 26 shkurt 2005

“Gazeta Shqiptare”

Pas vetėflijimeve tė fundit muslimanėt kėrkojėn kontroll ndaj fraksioneve fetare

"Tė jashtėligjshme sektet fetare"

Mesazhi musliman dje nė xhamitė e kryeqytetit, fq. 11. Fatos Mahmutaj

Ky ėshtė njė shkrim rreth jehonės sė disa vetėvrasjeve tė ndodhura gjatė muajit shkurt nga disa tė mitur dhe qėndrimit tė mbajtur nga hatibi i xhamisė Dine Hoxha nė kryeqytet, citojmė:

“Sipas tyre, organet e caktuara shtetėrore duhet tė kontrollojnė kėto fraksione tė feve, pasi nuk do tė jetė ēudi kur tė ligjėrohen sekte sataniste dhe tė kryejnė masakra, siē ka ndodhur disa vjet mė parė nė Japoni dhe vende tė tjera. Ahmed Kalaja, hatibi (ligjėruesi) i xhamisė sė Rrugės sė Kavajės, nė fjalėn (hutben) e mbajtur dje para besimtarėve tė kėsaj xhamie, pasi pėrmendi statistikat tmerruese tė kohėve tė fundit, fajėsoi pėr gjithēka qė ka lidhje me vetėflijimin e njerėzve, humbjen e besimit tė tyre te Zoti, si dhe ngatėrrimin e besimit tė pastėr tė njerėzve nė dhjetėra sekte tė devijuara fetare. "As islami, as krishterimi e as hebraizmi nuk i ftojnė njerėzit tė vetėvriten, por pėrkundrazi, e dėnojnė tepėr njė veprim tė tillė", tha Kalaja,...”

Po nė kėtė faqe i bėhet jehonė konferencės sė shtypit tė mbajtur njė ditė pėrpara nga nėnkryetari i Komunitetit Musliman dhe njėkohėsisht Myftiu i Tiranės, Bledar Myftari sė bashku me drejtorin e arsimit nė kėtė institucion Saimir Rusheku, nė shkrimin me titull: “Komuniteti Musliman: Vlerėsojmė premtimin pėr Universitetin Islamik”

 

6. E shtunė, 26 shkurt 2005

Gazeta “Shekulli”

Fondacioni fetar “Xhemati Ahmadia” pretendon se ėshtė njė sekt mysliman dhe se bashkėpunon edhe me Komunitetin Mysliman.

“Xhamia qė nuk njihet nga Komuniteti Mysliman”, Valmora Gogo

Nė faqet e kėsaj gazete shfaqet ky shkrim, i cili flet pėr qendrėn ahmedije tė hapur pėrpara disa vjetėsh, rrymė e cila nuk pranohet unanimisht nga dijetarėt muslimanė qė i pėrket Islamit apo muslimanėve. Megjithatė sipas deklaratave tė bėra nga drejtori i qendrės Abdul Shakoor Aslam Khan, ato kanė bashkėpunim me Komunitetin Musliman, citojmė nga shkrimi:

Bashkėpunimi me Komunitetin Mysliman

Abduli tė tregon njė dokument ku thuhet se Komuniteti Mysliman e njeh praninė e kėtij sekti, madje edhe i falenderon pėr punėn e tyre. Dokumenti i firmosur nga kryetari i Komunitetit Mysliman Selim Muca nė vitin 2004 ka edhe njė tjetėr fakt. Sipas dokumentit tė treguar nga Abduli, Selim Muca i ka falenderuar edhe pėr njė lloj financimi qė ka bėrė ky sekt pėr ambientet e Komunitetit Mysliman. Presidentit tė sektit iu kėrkua njė kopje e kėtij dokumenti nga “Shekulli”, por Abdul Shakoor Aslam Khani nuk e lejoi njė gjė tė tillė.

Ndėrkaq po nė kėtė faqe jepet kundėrpėrgjigja nga nėnkryetari i Komunitetit Musliman dhe njėkohėsisht Myftiu i Tiranės, Bledar Myftari, nėn njė titull tjetėr: Myftari: “Ai sekt nuk pėrfaqėson Islamin”, si dhe citojmė nga ky shkrim:

“Ai fondacion fetar nuk pėrfaqėson Islamin”,-kėshtu u shpreh dje nėnkryetari i Komunitetit Mysliman, Bledar Myftari. Sipas Myftarit, Komuniteti Mysliman nuk mban asnjė lidhje me fondacionin. Po sipas Myftarit, edhe nė arenėn ndėrkombėtare ky sekt nuk llogaritet si mysliman. “Ky sekt nuk pėrfaqėson aspak komunitetin mysliman”,-ka theksuar sėrish Myftari.

Po nė kėtė faqe i bėhet jehonė konferencės sė shtypit tė mbajtur njė ditė pėrpara nga nėnkryetari i Komunitetit Musliman dhe njėkohėsisht Myftiu i Tiranės, Bledar Myftari sė bashku me drejtorin e arsimit nė kėtė institucion Saimir Rusheku, nė shkrimin me titull:

“Si do tė hapet Universiteti Mysliman”

 

7. E dielė 6 mars 2005

Gazeta “Korrieri”

“Vdekja e religjioneve” editorial nga Sokol Balla;  fq.1 me vazhdim nė fq. 10

ky autor ka marrė shkas nga 4 vetėvrasjet qė ndodhėn gjatė muajit shkurt, tė tė miturve qė u vetėvarėn nė disa qytete tė vendit, ku akuzohen kryesisht njė sekt fetar, i ashtuquajturi sekt i “Dėshmitarėve tė Jehovait”, tė cilėt kanė qenė disa herė me radhė nė shėnjestrėn e mediave tė ndryshme, jo vetėm pėr kėtė problem, por edhe pėr disa tė tjera. Autori thotė pėr to:

“Natyrisht e kam tė vėshtirė tė vlerėsoj nė mėnyrė konkluzive, nėse “Dėshmitarėve tė Jehovait” kanė nxitur kėto vetėvrasje makabre foshnjash 11-vjeēare, edhe pasi pėr orė tė tėra kėrkova nė internet. Duke mos zbuluar asgjė pėr joshjen ndaj vdekjes, por duke lexuar shumė pėr Armaggeddon-ėt e rremė qė “Dėshmitarėt e Jehovait” predikonin vazhdimisht nė vite. Gjithsesi nga ato qė lexova nuk arrita tė dalloj nxitjen drejt vetėvrasjes, por jam i detyruar tė besoj policinė, kur thotė se ka sekuestruar nė cilėsi provash, botimet javore tė “Kullės sė Rojes”. Nė fund tė fundit, unė ndoshta nuk i arrij t’i kuptoj mirė, sepse unė NUK BESOJ.”

Mė pas ky gazetar vazhdon me sulmet e tij edhe pėrfaqėsuesit e besimeve fetare tė njohura tradicionalisht nė tė gjithė trojet shqiptare ku sulmon fillimisht bektashinjtė dhe Dede Reshat Bardhin pse ėshtė dekoruar nga presidenti, vazhdon me ortodoksėt, me myslimanėt e katolikėt, por mė ashpėr sulmohet Komuniteti Musliman. Citojmė pėrsėri nga shkrimi nė fjalė:

“Nuk ka sesi tė mos dėshpėrohesh kur sheh njė Komunitet Mysliman, tė degjeneruar nė njė zyrė tapish dhe hipotekash dhe skenė krimesh misterioze.”

Po ashtu ky autor shton: “Ata qė presupozohet tė na udhėheqin nė kėtė udhėtim tė vėshtirė mistik dhe shpirtėror nė kisha e xhami, duhet tė fillojnė tė lėvizin. Tashmė nė Shqipėri po rriten breza qė kanė nisur tė besojnė”.

 

8. E dielė 6 mars 2005

Gazeta “Korrieri”

“De Agostini ’05: Shqipėria, 84.4% muslimane”, sociale Ben Andoni, fq. 9.

Nė kėtė shkrim autori i bėn jehonė faktit tė publikuar nga enciklopedia e famshme italiane “De Agostini”, e mirėnjohur ndėrkombėtarisht. Shifrat e paraqitura nga ky almanak prestigjioz, nuk dihet pse, kanė shkaktuar njė shqetėsim tė madh tek ky autor, tė cilit i parapėlqejnė shifrat e dhėna vite mė parė nga ky almanak. Citojmė nga shkrimi:

“Nė vitin 2000, De Agostini, almanaku i njohur i botės italike, jepte shifrėn klasike pėr sa i pėrket pėrqindjes sė religjionit shqiptar: 70% muslymanė-20% ortodoksė-10% katolikė. Kėtė shifėr e ka pėrmbysur vetė ‘frikshėm’ nė vitin 2005, kur ka shkruar pėr religjionin muslyman 84.4%, pėr atė ortodoks 8.7% dhe pėr katolikėt 6.2%”. Autori ka kėrkuar me kėmbėngulje tė dijė burimin e shifrave tė marra nga ky almanak dhe aty sipas atij burimi i shfrytėzuar nga kjo enciklopedi, ėshtė faqja e internetit e INSTAT-it, tė cilin ai e kontakton nėpėrmjet drejtoreshės sė kėtij institucioni Milva Ikonomi. Kjo drejtuese ka deklaruar sipas autorit, e citojmė: “Nuk e di se kujt i janė referuar, por kuptohet qė kjo nuk i ėshtė referuar institucioneve tona”. Ēuditėrisht ky fakt nuk i ka pėlqyer autorit dhe ėshtė munduar qė gjatė shkrimit tė tij tė shkurtėr tė shkaktojė konfuzion tė dhėnash, ku nė mėnyrė indirekte i referohet shumė gabim disa deklaratave tė bėra ditė mė parė nė gazetėn “Shekulli” tė bėra nga Rrok Mirdita ku ai deklaron se komuniteti katolik ka 40.000 persona tė pagėzuar, dhe jo 500.000 siē pretendon artikullshkruesi. Ai kėrkon qė kjo mjegull tė davaritet sė bashku me konfuzionin, por nė kėtė rast ia kėrkon shifrave tė deklaruara nga De Agostini, me tė cilėn habitet. Citojmė fjalinė e fundit tė shkrimit: “Nė kėtė rast flitej pėr De Agostinin, njė autoritet pėr sa i pėrket prestigjit... mė vonė mund tė vijojnė dhe tė tjerėt”.

 

9. E martė 8-9 mars 2005

gazeta “Sot”

“Enigma e sfinksit nė marrėdhėniet shqiptaro-amerikane”, Kastriot Myftaraj

citojmė nga shkrimi i kėtij autori qė ėshtė i mirėnjohur pėr urrejtjen ndaj Islamit dhe muslimanėve: “myslimanėt shqiptarė janė vetėm ish-myslimanė duke qenė se dikur u kthyen nė Islam me dhunė nga Turqia dhe me largimin e saj veē njė pakėsi e kėtyre ndiheshin vėrtetė myslimanė dhe ndiqnin ritet. Pjesa mė e madhe e kėtyre nuk janė shqiptarė etnikė, por myslimanė me origjinė turke”. Kjo gjė shkruhet pas njoftimit nga Vatikani se mbi 200.000 myslimanė shqiptarė janė bėrė tė krishterė. Duket se synimet e autorit qė ėshtė njė person problematik vazhdimisht i akuzuar se edhe shkrimet nuk i ka tė vetat, nuk bėn gjė tjetėr vetėm se sjell ndasi midis shqiptarėve dhe shkon nė favor tė prozelitizmit.

 

11. E diel 13 mars 2005

Gazeta “Metropol”

“Ēfarė kuptoi Bushi?” nė Bota Speciale, Fareed Zakaria, fq18.

Gjendja e Lindjes sė Mesme ėshtė nė vėmendje tė kėtij shkrimi, ku autori merr nė shqyrtim politikanėt dhe udhėheqėsit e kėtij rajoni. I gjithė ky kėndvėshtrim ėshtė trajtuar duke u ballafaquar me qėndrimet e presidentit amerikan Bush dhe administratės sė tij pas 11 shtatorit.

“Njė shenjė shėrimi” – Njė vit pas 11 marsit, myslimanėt e Spanjės ndihen si nė shtėpinė e tyre - nė Bota Speciale, Stryker McGuire, fq. 19.

Nė kėtė reportazh tė shkurtėr autori pėrshkruan gjendjen e komunitetit musliman pas ngjarjeve tragjike tė 11 marsit 2004 ku u vranė dhjetėra tė pafajshėm. Nė kėtė shkrim autori vlerėson pozitivisht qėndrimet e qeverisė spanjolle npėrmjet intervistave tė ndryshme me pėrfaqėsues muslimanė nė qytete tė ndryshme tė Spanjės. Tragjedia e stacionit Atocha nė Madrid u kapėrcye pa pasoja denigruese dhe pa fobira ndaj tė huajve sidomos ndaj vendeve tė Magrebit. Pėrkundrazi autori na tregon, citojmė:

“Pas shpėrthimeve tė vitit tė kaluar, udhėheqėsit katolikė dhe myslimanė u bashkuan me njėri-tjetrin, duke kapėrcyer ndarjet historike dhe fetare. Qeveria premtoi tė zbatoj njė marrėveshjetė mbajtur pezull tė vitit 1992, pėr tė financuar mėsimin e Islamit nė shkolla, kur kėtė e kėrkojnė tė paktėn dhjetė studentė. Qeveria rajonale e Katalonjės ofroi, pėr herė tė parė, mėsime nė gjuhėn arabe dhe pėr kulturėn arabe.”

Po ashtu nė vijim tė shkrimit jepen pėrpjekjet e qeverisė spanjolle pėr tė pėrballuar kėrkesat nė rritje tė popullsisė muslimane nė Spanjė dhe njoftohet se kjo popullsi pėrbėn 2% tė totalit dhe ėshtė me tendenca nė rritje.

 

12. E diel 13 mars 2005

gazeta “Albania”

‘Ēfarė bėjnė 3.500 misionarėt e sektit “Dėshmitarėt e Jehovait” nė Shqipėri’ Speciale nga Bejdo Malo, 12-13

nė kėtė speciale trajtohen problemet e krijuara nga 4 vetėvrasjet e adoleshenteve si dhe pėrpjekjet ligjore pėr tė vėnė nėn kontroll sektet e dyshimta fetare me ligj. Dėshmitarėt e Jehovait nė kėtė shkrim citohen tė kenė thėnė se ato mbahen me ndihmat e kėtyre pjesėtarėve. Ndėrsa nė tė kundėrt shifrat e cituara nga mediat e ndryshme shqiptare kapin shumėn e njė investimi 90 milionė dollarėsh duke vėnė krejtėsisht nėn dyshim besueshmėrinė e kėtyre njerėzve pavarėsisht nė janė shqiptarė apo jo. Literatura e kėtij sekti nė shumė vende tė tjera ėshtė refuzuar dhe ato nuk lihen ligjėrisht tė hyjnė nė kėto vende. Megjithatė kjo ēėshtje me sa thuhet nė shkrim i ka kaluar prokurorisė. Po ashtu duke pasur si burim Komitetin Shtetėror tė Kulteve jepet edhe njė listė e Kishave Ungjillore qė pėrbėhet nga rreth 98 tė tilla.

 

13. E martė 15 mars 2005

gazeta “Express”

“Mjaft pasiviteteve nė ēėshtjet fetare”, analizė, Xhavit Shala (drejtor i Qendrės Shqiptare tė Studimeve pėr Sigurinė Kombėtare – ish-funksionar i rendit)

Nė kėtė analizė, tė cilėn autori e nis duke pėrmendur pėrplasjen e simboleve ku pėrmend rastin e dy kryqeve tė mėdhej ortodoksė, vazhdon me analizėn mbi gjendjen e bashkėsisė muslimane pas ardhjes sė demokracisė deri nė ditėt e fundit. Ai akuzon haptas se OJQ-tė arabe u bėnė pėrhapėse tė fondamentalizmit islamik nė Shqipėri nėpėrmjet selefizmit. Citojmė nga shkrimi: “Selefizmi ėshtė semafori jeshil i fundamentalizmit islamik. Ai ndryshon nga katėr drejtimet kryesore tė ushtrimit tė myslimanizmit, tė njohura zyrtarisht nė botė.” Nė rreshtat pasues tė kėtij citimi autori mundohet tė bėjė njė analizim tė imtė pėr kėtė lėvizje nė botė dhe nė Shqipėri dhe lėvizjet e tyre. Duket nga informacioni i paraqitur nga ky autor se ai nuk i njeh sa duhet shkollat juridike islame dhe se informacioni ėshtė i marrė nga burime jo tė mirėinformuara pėr nga pikėpamja doktrinale. Burimet e informimit tė autorit duhet tė jenė tė brendshme, tė Komunitetit Musliman. Megjithatė me sa duket mė i rėndėsishėm pėr kėtė person janė pikat qė jepen nė mbyllje tė shkrimit dhe qė kanė tė bėjnė me: miratimin e ligjit pėr komunitetet fetare, nėnshkrimi i njė aktmarrėveshjeje midis qeverisė dhe katėr komuniteteve fetare si dhe zgjidhja me ligj pėr kthimin e pronave komuniteteve fetare.

 

14. E shtunė 19 mars 2005

Gazeta “Albania”[1]

“Drejtuesit e feve, deklaratė pėr harmoninė mes besimeve”, pa autor, fq. 5.

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita, edhe nė sajė tė bashkėpunimit me konferencėn botėrore “Fetė pėr paqen”. Nė kėtė takim kanė qenė tė pranishėm kryeministri Fatos Nano, funksionarė tė lartė shtetėrorė, funksionarė tė trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė si dhe pėrfaqėsuesit e konferencės botėrore “Fetė pėr Paqen” me drejtoreshėn e saj rajonale Emyli Kruniē. Po ashtu kjo nismė ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Jashtme Gjermane. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit.

 

15. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Panorama”

“Katėr fetė nėnshkruajnė paqe”, pa autor, fq. 10

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita, edhe nė sajė tė bashkėpunimit me konferencėn botėrore “Fetė pėr paqen”. Nė kėtė takim kanė qenė tė pranishėm kryeministri Fatos Nano, funksionarė tė lartė shtetėrorė, funksionarė tė trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė si dhe pėrfaqėsuesit e konferencės botėrore “Fetė pėr Paqen” me drejtoreshėn e saj rajonale Emyli Kruniē. Po ashtu kjo nismė ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Jashtme Gjermane. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit.

Pak a shumė teksti ėshtė i ngjashėm nė tė gjitha gazetat, por nė rastin konkret ėshtė gabuar kur thuhet katėr fe nė titull, sepse janė dy fe dhe katėr komunitete. Muslimanė dhe tė krishterė qė i pėrkasin bektashinjve dhe sunitė; ortodoksė dhe katolikė.

 

16. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Panorama”

“Universitetet fetare dhe siguria kombėtare”, Ferdinand Xhaferaj, opinion, fq. 1 me vazhdim fq. 11.

Nė kėtė shkrim vėmendja e autorit ėshtė pėrqėndruar mbi hapjen e universitetit musliman qė ende nuk ėshtė hapur nė Tiranė. Nė tė gjithė shkrimin ėshtė bėrė i ndjeshėm fakti se nėse do tė hapet njė universitet musliman nė Shqipėri do tė minimizohet rreziku qė vjen ndaj tė shkolluarve jashtė nė universitetet fetare. Ndėrsa hapja e njė universiteti musliman nė Tiranė do tė sjelli edhe njė kombėtarizim tė kuadrove qė mendohet se do tė dalin nga kjo strukturė e supozuar. Ky shqetėsim i autorit vjen nga traditat e vendeve tė tjera islame, citojmė: “Traditat e huazuara nga vendet arabe mund tė prodhonin njė orientim tė Islamit shqiptar sipas parimit, feja para kombit. Kjo do tė pėrbėnte njė kėrcėnim nga mė seriozėt pėr institucionin e harmonisė fetare”. Ky autor vazhdon mė tej tė flasi me tone pozitive pėr punėn qė duhet tė bėjnė predikuesit muslimanė nė bazė tė ajeteve kuranore pėr tolerancėn. Mė tej ky autor e sheh si pozitiv hapjen e kėtij universiteti dhe mbylljen e ciklit tė arsimit tė lartė pėr tė gjithė nxėnėsit e 7 medreseve tė shpėrndara nė Shqipėrinė zyrtare. Ky autor mendon, citojmė: “Pra, universiteti duke mundėsuar njė zhvillim modern kombėtar tė Islamit nė vendin tonė do tė jetė njė harmonizues progresiv i Islamit kombėtar shqiptar me vlerat e qytetėrimit evropian.”

 

17. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Express”

“Komunitetet fetare nėnshkruajnė marrėveshjen pėr bashkėjetesė paqėsore”, flash, pa autor, fq. 12.

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita, edhe nė sajė tė bashkėpunimit me konferencėn botėrore “Fetė pėr paqen”. Nė kėtė takim kanė qenė tė pranishėm kryeministri Fatos Nano, funksionarė tė lartė shtetėrorė, funksionarė tė trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė si dhe pėrfaqėsuesit e konferencės botėrore “Fetė pėr Paqen” me drejtoreshėn e saj rajonale Emyli Kruniē. Po ashtu kjo nismė ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Jashtme Gjermane. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit.

 

18. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Republika”

“Komunitetet fetare, nėnshkruajnė deklaratėn e Angazhimeve Morale”, politikė, pa autor, fq. 6.

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita, edhe nė sajė tė bashkėpunimit me konferencėn botėrore “Fetė pėr paqen”. Nė kėtė takim kanė qenė tė pranishėm kryeministri Fatos Nano, funksionarė tė lartė shtetėrorė, funksionarė tė trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė si dhe pėrfaqėsuesit e konferencės botėrore “Fetė pėr Paqen” me drejtoreshėn e saj rajonale Emyli Kruniē. Po ashtu kjo nismė ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Jashtme Gjermane. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit.

 

19. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Gazeta Shqiptare”

“Katėr komunitetet fetare nė vend rikonfirmojnė bashkėjetesėn”, mbititull “Nėnshkruhet deklarata e Angazhimeve Morale”, politikė, pa autor, fq. 6.

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita, edhe nė sajė tė bashkėpunimit me konferencėn botėrore “Fetė pėr paqen”. Nė kėtė takim kanė qenė tė pranishėm kryeministri Fatos Nano, funksionarė tė lartė shtetėrorė, funksionarė tė trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė si dhe pėrfaqėsuesit e konferencės botėrore “Fetė pėr Paqen” me drejtoreshėn e saj rajonale Emyli Kruniē. Po ashtu kjo nismė ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Jashtme Gjermane. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit.

 

20. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Gazeta Shqiptare”

“Holanda ndalon gjuhėn arabe nė xhami”

“HAGĖ – Zyrtarėt holandezė deklaruan dje se kanė urdhėruar qė nė xhamitė e vendit tė pėrdoret gjuha holandeze dhe jo ajo arabe. Urdhėresa ka dalė nga kėshilli i qeverisė pėr ēėshtjet sociale, por ka shkaktuar shumė debate nė vendin simbol tė tolerancės dhe integrimit. Masa u mor disa muaj pas vrasjes sė regjizorit Theo Van Gogh nga njė ekstremist, gjė qė shkaktoi polemika lidhur me emigrantėt islamikė nė vend.” Pėrdorimi i termit emigrant islamik ėshtė i gabuar, duhet pėrdorur musliman.

 

21. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Shekulli”

“Katėr besime fetare firmosin deklarata bashkėpunimi”, e.s.(elda spaho), fq. 9.

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita, edhe nė sajė tė bashkėpunimit me konferencėn botėrore “Fetė pėr paqen”. Nė kėtė takim kanė qenė tė pranishėm kryeministri Fatos Nano, funksionarė tė lartė shtetėrorė, funksionarė tė trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė si dhe pėrfaqėsuesit e konferencės botėrore “Fetė pėr Paqen” me drejtoreshėn e saj rajonale Emyli Kruniē. Po ashtu kjo nismė ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Jashtme Gjermane. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit.

Pak a shumė teksti ėshtė i ngjashėm nė tė gjitha gazetat, por nė rastin konkret ėshtė gabuar kur thuhet katėr fe nė titull, sepse janė dy fe dhe katėr komunitete. Muslimanė dhe tė krishterė qė i pėrkasin bektashinjve dhe sunitė; ortodoksė dhe katolikė.

 

22. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Shekulli”

“Pajtimi si bazė e sigurisė”, opinion, Mentor Nazarko (ish-kėshilltar i presidentit Rexhep Meidani), fq. 1 me vazhdim nė fq. 14.

Nė kėtė shkrim autori merr shkas nga nėnshkrimi i deklaratės sė pėrbashkėt tė tė katėr krerėve tė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė vend si dhe kontekstit politik dhe social nė tė cilėn u nėnshkrua kjo deklaratė. Vetėvrasja e disa adoleshenteve qė mendohet tė jetė shtyrė nga sekti i “Dėshmitarėve tė Jehovait”, realizimi i njė ligji qė do tė rregullojė marrėdhėniet e feve me shtetin, ēėshtjet e sigurisė kombėtare, hapja e njė universiteti musliman, si dhe vazhdimi i harmonisė dhe i tolerancės fetare janė marrė nė shqyrtim nė kėtė shkrim nga autori. Po ashtu ky autor e sheh si pozitiv lėvizjet e bėra nga Komiteti Shtetėror i Kulteve me nė krye z. Ilir Kulla. Pas kėtyre kkonstatimeve tė bėra nga ky autor, pra, tė marrėdhėnieve tė shtetit me fetė, ai ngre si problem ēėshtjen e integrimit tė Shqipėrisė, citojmė: “Kjo pėrbėrėse e rrjedhės sė zhvillimeve tona shoqėrore lidhet nė mėnyrė vendimtare jo thjesht me imazhin e vendit i cili nuk ėshtė njė fjalė goje, por me tė gjithė zhvillimet integruese shqiptare dhe me sigurinė kombėtare. Nuk mund tė pėrfshihesh nė njė organizim ndėrkombėtar si BE i cili derimėtani konsiderohet si klub i vendeve tė krishtera, pa i dhėnė drejtimin e duhur kėtij procesi, pa zgjidhur nė mėnyrėn mė tė drejtė disa prej problemeve nė fjalė.” Nė vazhdim ky autor ngre problemin se sektet fetare pėr mendjen e tyre ateiste pėrfaqėsojnė nė njė farė mėnyre llozha masonike, ku pėrqėndrohet jo vetėm pushteti shpirtėror, por edhe ai ekonomiko-financiar qė i kapėrcen kufijtė legalė shtetėrorė. Mė pas ky autor nėnvizon faktin se shteti duhet tė rregullojė me dinjitet raportet me bashkėsitė fetare pa shkelur lirinė e besimit. Nė aspektin e marrėdhėnieve tė shtetit, ai duhet tė diferencojė marrėdhėniet e tij me fetė tradicionale dhe me fetė e reja qė kanė hyrė pas hapjes sė Shqipėrisė. Ky autor e mbyll opinionin e vet me shqetėsimin e sigurisė kombėtare, ku citojmė dy fjalitė e fundit: “Pėr mė shumė qė sot feja ėshtė bėrė element thelbėsor i lidhur me sigurinė e vendeve tė veēanta, apo nė pėrgjithėsi e familjes sė tyre. Sa mė i vogėl tė jetė njė vend, megjithė historinė e lavdishme tė bashkėjetesės mes feve, aq mė i madh ėshtė rreziku i faktorėve tė tillė si terrorizmi.”

 

23. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Koha Jonė”

“Krerėt e komuniteteve fetare, mesazh paqeje dhe besimi”, mbititull “Nėnshkruhet nė kryeqytet Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale”, politikė, pa autor, fq. 6.

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita, edhe nė sajė tė bashkėpunimit me konferencėn botėrore “Fetė pėr paqen”. Nė kėtė takim kanė qenė tė pranishėm kryeministri Fatos Nano, funksionarė tė lartė shtetėrorė, funksionarė tė trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė si dhe pėrfaqėsuesit e konferencės botėrore “Fetė pėr Paqen” me drejtoreshėn e saj rajonale Emyli Kruniē. Po ashtu kjo nismė ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Jashtme Gjermane. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit.

 

24. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Korrieri”

“Firmoset paqja fetare”, politikė, S.P., fq. 5.

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita, edhe nė sajė tė bashkėpunimit me konferencėn botėrore “Fetė pėr paqen”. Nė kėtė takim kanė qenė tė pranishėm kryeministri Fatos Nano, funksionarė tė lartė shtetėrorė, funksionarė tė trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė si dhe pėrfaqėsuesit e konferencės botėrore “Fetė pėr Paqen” me drejtoreshėn e saj rajonale Emyli Kruniē. Po ashtu kjo nismė ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Jashtme Gjermane. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit.

 

25. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “Dita”

“Katėr fetė, angazhim pėr njė moral”, shoqėria, pa autor, fq. 13.

Nė kėtė shkrim i bėhet jehonė faktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė katėr komuniteteve fetare tradicionale nė Shqipėri e quajtur “Deklarata e Angazhimeve tė Pėrbashkėta Morale. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nga katėr krerėt e kėtyre komuniteteve, kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar H. Selim Muēa, Kryegjyshi Botėror i Kryegjyshatės Bektashiane H. Dede Reshat Bardhi, Kryepeshkopi i Tiranės Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė Anastas Janullatos, Shkėlqesia e tij Monsinjor Rrok Mirdita. Nė ndryshim nga shkrimet e tjera, nė kėtė rast i ėshtė bėrė jehonė mė tepėr fjalės sė kryeministrit tė vendit Fatos Nano. Nė kėtė deklaratė komunitetet fetare angazhohen pėr vazhdimin dhe promovimin e njė atmosfere paqėsore brenda komuniteteve dhe nė asnjė rast tė mos nxisin urrejtjen fetare ndaj njėri-tjetrit. Nė rastin konkret ėshtė gabuar kur thuhet katėr fe nė titull, sepse janė dy fe dhe katėr komunitete. Muslimanė dhe tė krishterė qė i pėrkasin bektashinjve dhe sunitė; ortodoksė dhe katolikė.

 

 

26. E shtunė 19 mars 2005

gazeta “55”

“Komunitetet fetare tė bashkuar pėr tolerancėn”, forum, Ervin Koēi, fq. 8.

Nė shkrimin e tij autori i bėn njė pėrmbledhje frymės sė tolerancės fetare qė e karakterizon vendin tonė. Aty flitet mė tepėr pėr angazhimet qė morėn drejtuesit e tė katėr komuniteteve pėr tė ruajtur frymėn e bashkėpunimit dhe tė tolerancės fetare. Drejtuesit e lartė tė komuniteteve i kanė kėrkuar autoriteteve shtetėrore hartimin e rezolutės mbi statusin ligjor tė komuniteteve fetare si dhe kthimin e pronave tė shtetėzuara apo tė konfiskuara nė tė kaluarėn. Po ashtu njė problem shqetėsues qė ėshtė ngritur nė kėtė takim ėshtė, citojmė nga shkrimi: “Nė kėtė takim, nga ku ka dalė dhe deklarata e pėrbashkėt mbi tolerancėn dhe predikimin fetar, ėshtė vėnė theksi edhe nė veēimin e tė gjitha atyre komuniteteve pseudofetare, qė pėrhapnin nė tė vėrtetė predikime tė mbrapshta, dalime, mostolerancė dhe deri nė frymė terroriste.”

 

 

27.E  hene 11 prill 2005

      gazeta “Metropol”

“Shqiptarocentrizmi” i Hysamedin Ferajt eshte Islamocentrizem

         polemike,nga Kastriot Myftaraj F.12.

    Ne kete shkrim autori polemizon me Ferajn,per konceptin e ketij te fundit per shqiptarocentrizmin te cilin Feraj e ka zhvilluar ne librin e tij “Skice e mendimit politik shqipetar”(Koha;Tirane 1998).Autori kerkon te hedhe poshte tezat e Ferajt per rolin dhe zhvillimin e P. Osmane si dhe rolin  e rendesishem dhe ndikimet qe ka patur ne jeten social-kulturore tek shqipetaret,ne zhvillimin dhe integrimin e kesaj shoqerie ne ate periudhe kohe.

Autori e akuzon Ferajn ne vijim duke emertuar ate si avokat te islamizmit shqipetar,se ky i fundit duke dashur qe te mbroje teorine e vet  politike, mbron Islamizmin e shqipetarve,duke i bere nje avokature te zjarrte  xhizjes ,takses speciale qe perdornin turqit ndaj te krishterve ,per t’i  shtrenguar ato qe te konvertoheshin ne fene Islame.

 

28.E marte 12 prill 2005

      gazeta “Shekulli”

 

“Perplasje ne Komunitetin Mysliman”kryeartikulli, me mbititull “Debate te ashpra ne keshillin e pergjithshem te KM..Propozohet qe edhe sektet te jene nen “ombrellen”e Komunitetit.Nga Lindita Cela,vijim F.3

Artikulli ne fjale na paraqet nje rezyme te gjere per mledhjen e keshillit te pergjithshem te KM.Per 7 ore  ,forumi me i larte drejtues i KM ka debatuar ashper dje,per ndryshimin  rrenjesore te statutit te ketij komuniteti.Theksohet ne kete artikull se burime te besueshme thone per gazeten “Shekulli”se gjate mbledhjes ka pasur debate  te ashpra ndermjet  krahut ekstremist te ketij forumi ,qe perfaqesohet nga te diplomuarit rishtazi nder vendet arbedhe krahut tradicional te keshillit.

Ndryshimi i nenit 2 te statutit te KM ka qene shkaku i konfliktit  te mbledhjes ku behet fjale per  traditen fetare ose rrugen qe ndjek KM e Shqiperise,si dhe eshte propozuar ndryshimi i vete emrit te Komunitetit Musliman,nga KM ne Bashkesia Islame e Shqiperise.

 

 

29.E marte 12 prill 2005

     gazeta “Korrieri”

 

 “Komuniteti Mysliman behet Bashkesia Islame”.Aktualitet ,pa autor.F;11

     Autori na jep nje pasqyrim rreth mledhjes se KM,ku keshilli i institucionit qe perfaqeson rreth 70% te besimtareve shqipetare,vendosi  dje te ndryshoje emrin qe i rikthehet pas 70 vjetesh.Vendoset neni 1 i statutit:Me emrin e Zotit.......”Debate te shumta per falsifikimet  e dokumenteve,akuzohet sekretari i pergjithshem Zylyftar Dervishi.Reduktohen kopetencat tij dhe te kryetarit.Propozimet per ndryshimin e stemes nuk u moren ne konsiderate.Polemika te ndezura pati ne mbledhjen 8 oreshe ,ne lidhje me anetaret e ketij komiteti,vecanerisht me arsimimin dhe diplomimin e tyre,ku hidhen hije te shumta dyshimi per sekretarin e KM,qe sipas gjasave ka falsifikuar dokumentet e diplomimit te tij.

 

 

30.E merkure 13 prill 2005

       gazeta “Albania”

 

 Zylyftar Dervishi “Duan te me heqin qafe”.Speciale nga Bejdo Malo.F 12-13

 Autori  i kushton nje  speciale te gjere  ngjarjeve dhe debateve te zhvilluara diteve te

 fundit ne mbledhjen  e keshillit te pergjithshem te KM,duke intervistuar sekretarin e

 KM Zylyftar Dervishi si dhe drejtorin e kultures ne KM Dorian Xhameta.

 Ne intervisten e tij Zylyftar Dervishi  shpjegon  pse sulmohet  nga te tjeret dhe mbron

 veten e tij.Tregon se ka vendosur rregulla te forta qe te mos kete abuzime me financat

dhe se ka ndalur korrupsionin ne KM.Ai permend dhe faktin se kur e ka marre kete

detyre institucioni kishte nje borxh prej 120 milion leke dhe brenda nje kohe te

te shkurter,si pasoje e vendosjes se rregullave financiare e ka mbushur arken duke

patur gjendje edhe 25 mije dollare,gjithashtu ne mandatin e tij jan ngritur dy here  rrogat e funksionarve te komunitetit.Ai i hedh poshte edhe akuzat qe behen kunder

 tij per nivelin e tij arsimor dhe falsifikimin e dokumentave.Kuse drejtori i kultures ne

  KM Dorian Xhameta ne intervisten e tij pranon se ka pasur debate ne mbledhjen e KM.dhe se eshte normale qe te kete kundershtime,diskutime,propozime dhe se mbledhja nuk ka deshtuar.

Autori ne kete speciale na jep nje pasqyrim rreth Reformatorve  dhe Tradicionalisteve,

 me nentitull:Reformatoret dhe tradicionalet ,perplasjet mes myslimaneve.

Autori ne kete artikull tregon per perplasjet e hershme qe kane qene brenda  Komunitetit 

Mysliman,per rrymat  dhe perplasjet midis tyre,duke leshuar akuza te ndersjellta  ndermjat tyre.Autori tregon per studentet qe mbarojne ne vendet arabe dhe qe duan ndryshimin e   statutit,autori arrin deri aty sa ta epiketoj Islamin si fe e prapambetur,qe ka ngelur mbrapa.

 

 

31.E merkure 13 prill 2005     

         gazeta “Shekulli”

 

“Bektashinjte brenda Bashkesise Islame” Lindita Cela.ngjarje e dites.F:2

Ne kete shkrim flet kryetari i KM Selim Muca per ndryshimin ne KM, sektet tradicionale te besimit islam ne Shqiperi si bektashinjte ,ai mbeshtet tezen se Bektashinjte jane brenda

Bashkesise Islame,por po ne te njejtin  kohe sekretari i pergjithshem i Kryegjyshates thekson se s’jane te informuar  per ndryshimet ne KM.Ai thekson se midis drejtuesve te ketyre Tarikateve s’ka pasur asnje marreveshje qe brenda Bashkesise  Islame te perfshihet dhe Bektashizmi.Autorja e konsideron Bektashizmin si nje nga sektet me te perhapura ne Shqiperi te besimit Islam, qe veprojne si shoqate me vete,duke patur nje  nivel perfaqesimi shume te larte .Megjithese jane nje sekt mysliman nga ana administrative nuk kane asgje te perbashket me KM sipas sekretarit te pergjithshem te kryegjyshates ,Kujtim Ahmetaj.

 

 

32.E hene 18 prill 2005

             gazeta “Koha Jone” Politike, nga Amir Shehu. Lajmi i pare  vijon F:3

 

“Futet ne votime Partia myslimane” me mbititull “Kryetari i Partise myslimane, Artan Shaqiri, ben thirrje para besimtareve te Allahut”

Ne kete shkrim autori i ben  jehone te madhe futjes ne votime te partise “Atdheu” qe e cileson si nje parti myslimane, e para e ketij lloji ne Shqiperi.Ku ne te kaluaren kryetari aktual i saj ka mbajtur postin e Myftiut te Lezhes, ai gjithashtu zoteron tre gjuhe te huaja dhe eshte specializuar ne vendet arabe.Kjo parti synon qe ne keto zgjedhje te marre mbi 15% te votave, duke u bere thirrje te gjithe muslimaneve te votojne per kete parti.

 

32. E premte 22 prill 2005

             gazeta “Koha Jone”

 

“Puneson myslimanen, kercenohet me vdekje” Nga bota. F:19

Ne kete shkrim i behet jehone nje ceshtjeje qe prej kohesh po shqeteson shoqerine belge.

Pronari i nje fabrike ushqimesh ne Belgjike  kercenohey me vdekje sepse ka punesuar nje grua myslimane me shami ne koke. Nje organizate dri tani e panjohur me emrin “Flaminia e re dhe e lire”, eshte pergjegjese per 7 letra kercenuese qe ka marre Rik Remmery (pronari i fabrikes). 250 mije euro u ofruan njehare per per vrasjen e Remmerit,dhe nje here tjeter autori i letres dergoi dy plumba.Te dyja heret Remerit i behej thirrje qe te hiqte nga puna Naima  Amzilin.Nderkohe populli belg ka shfaqur solidaritet me Remery.Dhjetera mijera vete kane firmosur nje peticion per mbeshtjen e biznesmenit.Edhe vete mreti Alberti II priti per vizite ne Bruksel myslimanen dhe pronarin e fabrikes duke shprehur hapur mbeshtjen e tij  per  myslimanen dhe pronarin e fabrikes.Letrat kercenuese kane te bejne edhe me klimen politike ne Flamani.Ka vite qe partia nacionaliste “Vlaams Belnag”-“Ceshtjet e Flamanise” po fiton gjithnje e meshume vota. Programi i kesaj partie eshte popullizem, nacionalizem dhe urrejtje ndaj te huajve.  

 

33. E enjte 28 prill 2005

          gazeta “Panorama”

 

“ 13- Vjecari varet me librat e fese ne xhep” Aktualitet nga Gezim Hajdini.

Faqe: 2-3

Ne ketim shkrim autori  i ben jehone  nje  tjeter vetevrasje e cila ka ndodhur ne rrethin  e Fierit, ne fshatin Ndermenas. Citohet se femija 13 vjecar i quajtur Viron Dani i jep fund jetes se tij ne kasollen  e bagetive.Familjaret  dhe te afermit ngulin kembe se ate e ka nxitur sekti “Deshmitaret e jehovait”.Deshmitaret  e jehovait sipas shoqes se klases se Vironit vinin cdo te merkure ne fshat dhe kishin kontakte me viktimen.

Ky eshte nje fenomen qe po perseritet shpesh ne Shqiperi.Vetem ne muajin shkurt u veteflijuan  kater vajza nen nxitjen e sekteve fetare, ku pista me e madhe e dyshimit  ishin deshmitaret e jehovait.

 

34. E enjte 28 prill 2005

gazeta “Korrieri”

 

“Nxenesi vetevaret me mesimet e jehovait prane” Aktualitet nga Xhemil Beharaj.F:10.

Ne kete shkrim autori  citon lajmin trondites per vdekjen e 13-vjecarit nga rrethi i Fierit, Viron Dani.Opioni publik tronditet serish pas vetevarjes se adoleshentit.Ai u gjet i vdekur me nje leter lamtumire dhe disa broshura te “Deshmitareve te jehovait” prane.Deshmite: “ Ishte vizitori i pare te misionaret  dhe librat qe i merrte i lexonte me zell, madje, shkepuste citate, disa nga te cilat, iu gjeten ne xhep.”

 

 35.E enjte 28 prill

gazeta “Korrieri”

 

“Nje prift i afert me Gjon Palin II, ka bashkepunuar me policine politike polake” Nderkombetare, pa autor.F: 13

Ne kete shkrim citohet se Konrad Hejmo, i ngarkuar me pritjen e pelegrineve polake ne vatikan dhe i afert me papa gjon pali II, ka bashkepunuar me sherbimet e sigurise komuniste polake(SB), njoftoi dje Instituti i Kujteses Kombetare (IPN) qe heton krimet naziste dhe komuniste. “IPN”-ja disponon dosje te cilat vertetojne qe Konrad Stanislav Hejmo bashkepunonte ne fshehtesi, ne vitet 80, me sherbimet polake  te sigurise ne regjimin komunist”.Hejmo, nje murg Domenikan, 69 vjec ne lidhjet e tij me SB-ne perdorte pseudonimet “Hejnal” dhe “Dominik”.

 

 

 

  36.E premte 29 prill 2005

            “Gazeta Shqipetare”

 

“Lene nenen pa ngrene “per ta cuar ne parajse” Lajmi i pare  nga a.fede.  

   F: 2-3

Ne kete shkrim autori  citon nje  ngjarje te rende qe ka ndodhur ne nje godine, ne qytetin studenti.Nje plake e semure eshte lene pa ushqim, madje edhe pa uje   per nje periudhe te gjate nga nusja e saj, nje deshmitare e jehovait.Fqinjet  e godines pasi kane degjuar plaken te kerkonte me ngulm dhe  me ze te larte nje gote uje kane hyre me force ne banese.Sipas fqinjeve, gruaja plake, qe dergjej e semure , eshte lene me qellim ne kete gjendje nga nusja e vet, nje deshmitare e jehovait, e cila ne vend qe te kujdeset ta ushqeje, ia ka nderprere ate, me qellim qe t’i mundesoje sa me shpejt vdekjen, sipas besimit se “Zoti do qe ajo te vdese dhe pas kesaj ajo do te behet e pavdekshme ne jeten tjeter”.

Pothuaj te gjitha broshurat e shperndara nga deshmitaret e jehovait predikojne jeten pas vdekjes.Ne kopertinat e broshurave dhe revistave qe shperndahen falas bien ne sy tituj te tille:C’fare ndodh me ne kur vdesim?, Jeta pas vdekjes, Udha e vertete per ne parajse, A ke nje fryme te pavdekshme(kjo e fundit te cyt ta provosh).

Literatura dhe predikimet e sektit fetar “ Deshmitaret e jehovait” tani do te jene objekt verifikimi dhe hetimi i Prokurorise se Fierit.Kjo e fundit, pas ngjarjeve tragjike te vetevrasjes se dy minoreneve brenda 24 oreve dhe faktit qe viktimat kishin literature dhe ishin vizitore te ketij sekti, e ka shtyre organin e akuzes te beje verifikimet e duhura.

 

37. E  shtune 30 prill 2005

           “Gazeta Shqiptare”

 

“Hoxha” i fshatit prodhues i bombave me celular.Me mbititull Shperthimi aksidental ndersa  montonin eksplozivin u merr jeten dy tregtareve.Aktualitet nga Irma Hoxha.F:7

Ne kete shkrim autorja i ben jehone nje ngjarje te rende te ndodhur ne rrethin e Fierit ku mbeten te vrare nga shperthimi i nje sasie eksplozivi dy te rinj te cilet ishin frekuentues te rregullt te xhamise.Dy viktimat e shperthimit, Pellumb Reshlani dhe Armando Duraj, ishin shoke te ngushte dhe ishin njohur  nga takimet ne xhami, si dhe kishin lidhje pune.Te dy kishin ne qytetin e Fierit nga nje dyqan te vogel celularesh dhe njiheshin edhe si mjeshter te servisit te ketyre telefonave.Perfaqesuesit e Akuzes kane dyshuar fillimisht dhe po hetojne per ndonje akt ekstremistesh, nderkohe  po hetohet nese minat qe do prodhonin dy besimtaret myslimane, njekohesisht dhe tregtare celularesh, ishin porosi, apo thjesht ata kishin si nje qellim t’i vendosnin ne ndonje vend.   

 

38.E shtune 30 prill 2005

           gazeta “Korrieri”

 

“Fier, bomba me celular vret dy islamike” Ngjarje dite nga Xhemal Beharaj.F:2

Ne kete shkrim autori i ben jehone  ngjarjes se rende ndodhur ne rrethin e Fierit, ku mbeten te vrare nga shperthimi i nje sasie eksplozivi, Pellumb Reshlani 32 vjec,baba i kater femijve, dhe shoku i tij Armando Duraj 21 vjec, i ati i nje femije te porsalindur.Ata ishin ortake ne tregtimin e celularve.Nga hetimet ka dale se Pellumb Reshlani ka qene i denuar me pare , dy here per armembajtje pa leje .Banoret thane dje se Reshlani njihej si njeri bujar dhe punetor.Nje pjese e te ardhurave te tij e ka siguruar nga emigracioni ne Itali si dhe nga tregtia disa vjecare e celularve.Banoret pohuan se kohet e fundit Reshlani  kishte shiyur nje sasi toke dhe te pjesa tjeter qe kishte mbetur, po ndertonte nje xhami.Ata njiheshin si besimtare te rregullt qe frekuentonin rregullisht xhamine.Policia pas shperthimit gjeti ne shtepine e Reshlanit 700 grame tritol,10 cope kapsolla detonatore, 5 kacavida te ndryshme, 2 pistoleta, 2 tel: cel te demtuar, 1 sasi fisheke te kalibreve te ndryshme, 1 mekanizem komandues(pult), 1 percjelles elektrik, 1 leter te bardhe ku ishte vizatuar nje qark elektrik.

Burime te tjera policore, thane se Reshlani dhe Duraj po mundoheshin te pergatisnin nje telefon celular bombe por pa hequr karten Sim. Ka qene momenti kur dikush i ka telefonuar duke aktivizuar eksplozivin dhe me pas dy viktimat kane perfunduar te vdekur.

 

39.E shtune 30 prill 2005

     gazeta “Metropol”

 

“Praktikante” U shperthen ne duart tritoli me celular.Hetimi, dyshohet per akte terroriste.Aktualitet pa autor.F: 2-3

Ky shkrim i kushtohet ngjarjes se rende ndodhur ne rrethin e Fierit, ne fshatin Baltez, ku nga shperthimi i nje sasie eksplozivi mbeten te vrare dy persona.Dy personat, Pellumb Reshlani 32 vjec dhe 20 vjecari Armando Duraj ishin praktikante te rregullt te fese Islame, ata ishi ortake ne biznesin e shitjes se celularve.Sipas eksperteve dyshohet se kane pasur si qellim krijimin e nje bombe te tille te komanduar me celular, per kryerjen e ndonje akti terrorist.Dy te rinjte nga Balteza e Fierit, dyshohet se kane pasur si qellim pergjakjen e festes se pashkeve ne Fier, ku si objekt mund te ishte ndonje kishe e ketij qyteti.Po hetohet edhe per lidhjet fetare te viktimave, dyshohet se dy te rinjte mund te jene edhe pjese e  nje klani ekstremistesh, do verifikohen te gjitha udhetimet e tyre jashte shtetit.Nderkohe Sokol Kalani, drejtor i policise se qarkut te Fierit , e ka quajtur shperthimin aksidental, ndersa mohon qe ai te ishte duke u parapergatitur per ndonje akt te rende terrorist.Per ekzistencen e tritolit ne sasi te konsiderueshme Kalani ne intervisten per gazeten “Metropol” ben te ditur se ajo mund te ishte siguruar per gjueti peshku te paligjshem...

 

  40.E shtune 30 prill 2005

gazeta “Panorama”

 

“Atentat Kishes” Pergatisnin minen, vriten 2 islamiket. Aktualitet nga Gezim Hajdini.

Faqe: 2-3.

Ne kete shkrim autori i ben jehone ngjarjes te ndodhur ne Baltez te Fierit, ku mbeten te vrare dy persona, qe njiheshin ne zonat perkatese ku jetonin si besimtare muslimane te devotshem.Gazetari i Panorames ka dale me i zgjuar dhe me i shpejte se policia duke dhene lajmin ne faqe te pare te gazetes me titullin sencacional “ Antetat Kishes”, kur policia nuk ka bere asnje deklarate zyrtare per kete ngjarje, porse flitet per pista te ndryshme hetimi dhe deri tani nuk ka asgje konkrete.

 

41.E diel  1 maj 2005

        “Gazeta Shqipetare”

 

“Bomba e muslimaneve per nje zyrtar” me mbititull “ Antentati ne mesin e majit, gjate perurimit te xhamise se re te Fierit” Pa autor F: 2-3

Ne kete shkrim flitet se ekslpozivi qe u shpertheu ne duar dy tregtareve te celularve, besimtareve myslimane Pellumb Reshlani dhe Armando Duraj dy dite me pare ne fshatin Baltez te Fierit, po pergatitej per nje atentat.Burime nga prokuroria e Fierit, policia dhe sherbimet sekrete shqipetare, kane pohuar se shenjestra mund te ishte nje zyrtar i larte i administrates shteterore. Kjo, pasi ky i fundit mendohet se  ka penguar prej disa javesh ndryshimet ne statutin e Bashkesise Islame Shqipetare.Gjithashtu , nga hetimet e sherbimeve sekrete, nuk perjashtohet qe se bashku me zyrtarin te kercenohej nepermjet bombes edhe ndonje drejtues i komunitetit musliman , i cili ne muajin maj do te merrte pjese, bashke me nenpunesin e lartpermendur , ne perurimin e xhamise se re, ne qender te Fierit.

Mbledhja e ardhshme e KM ku do te diskutohet edhe ndryshimi i statutit pritet qe te zhvillohet rreth dates 20 maj.Megjithate pritet qe rreth dates 20 maj te kryhet edhe votimi perfundimtar ne kryesine e KM.Edhe pse nuk eshte bere asgje publike, burimet brenda komunitetit shprehen per nje situate te ndere gjate ketyre diteve te pritjes se organizimit te mbledhjes se ardheshme te komunitetit qe do te percaktoje edhe statutin e ri te tij.

 

42.E diele 1 maj 2005

    gazeta “Korrieri”

 

“Islamiku i bombes, student ne Egjipt” Ngjarje dite. F:2

Ky shkrim paraqet, se nga hetimet policore, dje ka dale se nje prej viktimave , 21 vjecari Armando Duraj, babai i nje femije te vogel, me banim ne lagjen “Koferenca e Pezes”ne Fier, ka qene per disa muaj me studime ne nje vend arab.Drejtoria e policise se Fierit, beri te ditur se Duraj, kishte zhvilluar kurse specializimi disa mujor ne Egjipt lidhur me riparimin e celularve, pra ne elektronike.Nderkohe policia tha se thuajse ne te gjithe vendin besimtaret myslimane , kane hapur biznese ne riparimin dhe shitjen e telefonave celulare.

 

 

 43.E Diele 1 maj 2005

gazeta “Koha Jone”

 

“Bomba nuk ishte per kishen”Lajmi i pare nga G. Ruko. F:2

Ky shkrim paraqet deklaraten e drejtorit te policise se Fierit Sokol Kalani, dy personat qe mbeten viktima pas shperthimit te nje sasie tritoli nuk ka patur si synim sulmin e ndonje kishe.Drejtori i policise rajonale nenvizoi se ne asnje rast, pas hetimeve te para, nuk rezulton qe nje aparat celulari ka shkaktuar vrasjen e dy personave.Zyrtari i policise hodhi poshte lajmin e publikuar ne shtypin e perditshem se viktimat ishin duke pergatitur per te hedhur ne ere nje kishe.Ai u shpreh se botimi i lajmeve te tille, pervecse nuk paraqet te verteten, i sjell dem publikut, duke mbjelle panik te kote dhe duke krijuar hamendje te rrezikshme.

 

44.E diele 1 maj 2005

       gazeta “Albania”

 

“Ferexheja dhe Kurani ne te gjitha shkollat”Lajmi i pare, speciale nga Bejdo Malo, vijon faqe 8-9.

Ne kete shkrim autori i ben jehone programit elektoral te partise “Atdheu” qe kosiderohet si nje parti muslimane.Autori ka zhvilluar nje bisede me kryetarin e kesaj partie, Artan Shaqiri.Kjo parti kerkon votat e muslimaneve te Shqiperise.Partia  Shqipetare“Atdheu”

Konsideron si bastione te myslimanizmit, Shkodren, Lezhen, Kavajen, Elbasanin, Durresin, Tiranen dhe shume qytete te tjera.Gjate intervistes Artan shaqiri thote per ceshtjen e shamise se: Cdo individ ka te drejte ta perqafoje apo ta kundershtoje.Ne nuk e ngreme kete problem ne programin e kesaj partie.Ne kemi kerkuar qe vetem edukata fetare te futet ne shkollat e nivelit te ulet dhe te meset” por cuditerisht autori e hap artikullin e tij me nje titull qe bie ne kundershtim me intervisten e dhene nga Kryetari i kesaj partie ku vecojme ne faqe te pare titullin “Ferexheja dhe Kurani ne te gjitha shkollat”

 

 

45.E Hene 2 maj 2005

Gazeta “Metropol”

 

“Bomba ne Fier, ne kerkim te investitorit te Xhamise”Kronike.F:6

Ne kete shkrim flitet rreth hetimeve qe po kryhen per njarjen e ndodhur ne fshatin Baltez te Fierit.Prokuroria dhe policia e Fierit po hetojne per investitorin e xhamise, qe po ndertohet prapa shtepise se Pellumb Reshlani, besimtarit mysliman nga Balteza, i cili dyshohet te jete ideatori i bombes me celular, qe i mori jeten atij dhe 20 vjecarit Armando Duraj.Burime prane SHISH-it, te cilat sqaruan se prej afro tre vjetesh po hetohet per nje celule te mundshme ekstremistesh islamike ne rrethin e Fierit, qe dyshohet te kete lidhje me qarqe terroriste.

 

46. E marte 3 maj 2005

Gazeta “Panorama”

 

“Deshmitaret e jehovait fshehin vajzat tona” me mbititull Korce /Prinderit e dy 23-vjecareve, akuze sektit per zhdukjen e tyre. Aktualitet.F: 15

Ne kete shkrim ne forme te permbledhur flitet per zhdukjen e dy vajzave 23-vjecare nga fshati Orman i Korces.Sipas prinderve te tyre, Anjeza Koli dhe Basrie Muca ose kane ikur bashke me me perfaqesuesit e ketij sekti ose mbahen te fshehura prej tyre.Ato ishin frekuentuese te sektit “Deshmitaret e jehovait”.Ato qe kur kane filluar te frekuentojne kete sekt jane larguar shume nga familja.Familjaret akuzojne deshmitaret e jehovait per kete zhdukje, ajo shperdante fletushka dhe libra neper qytet.Vajza ishte tmerresisht e dhene pas tyre, derisa citohet se njera prej vajzave ka thene: “Do te iki me ata dhe do te jem me fene” kur nuk kishte shume kohe qe e kishin rekrutuar.Deshmitaret e jehovait e pranojne se vajzat kane qene frekuentuese te rregullta te sektit por mohojne kategorikisht te kene gisht ne zhdukjen e vajzave.

 

 

47.E marte 3maj 2005

Gazeta “Panorama”

 

“Mina me celular,Prokuroria hetim financimit te xhamise”Aktualitet.F: 9

Ne kete shkrim flitet per hetimet qe po kryhen per ngjarjen e ndodhur ne Baltez te Fierit, ku mbeten te vrare Pellumb Reshlani dhe Armando Duraj.Pellumb Reshlani qe njihej ne zone si hoxha i fshatit kishte filluar te ndertonte xhamine e fshatit me kontributin e vet financiar sipas banoreve.Por sipas dokumentacionit te sekuestruar nuk rezulton qe financues i ndertimit te xhamise te jete Reshlani.Prokuroria po heton per financimin e xhamise.

Nderkohe vjen dhe reagimi i komunitetit musliman pas ngjarjeve te Fierit.

Zyrtaret e komunitetit mysliman kane reaguar duke mohuar cdo lidhje mes selise Islame

dhe dy viktimave te shperthimit.Me pas policia e Fierit tha se Reshalni ishte edhe hoxhe i fshatit Baltez, ku kishte filluar ndertimin e nje xhamie.Drejtori i kultures ne seline e KM, Dorian Demetja hodhi poshte dje lidhjet e viktimave me Islamin.Sipas zedhenesit te komunitetit mysliman, asnjeri nga dy viktimat e shperthimit qe ndodhi ne fshatin Baltez te Fierit, nuk ka qene i emeruar dhe i njohur zyrtarisht si hoxhe i fshatit, po ashtu ky institucion nuk ka pasur shume informacione lidhur me ndertimin apo burimet e financimit te xhamise ne fshatin Baltez te Fierit.

 

 

47. E marte 3 maj 2005

Gazeta “Korrieri”

 

“Jehovai, dhuna zhduk dy studentet” Ngjarje dite nga Irena Vreto.F: 2

Ky shkrim i ben jehone zhdukjes se 2 studenteve ne rrethin e Korces.Anjeza Koli dhe shoqja e saj e ngushte Basere Muca, rezultojne te zhdukura prej nje jave, ne drejtim krejtesisht te panjohur.U larguan menjehere pas nje sherri te dhunshem qe ndodhi ne seline e “Deshmitareve te jehovait” pasi prinderit e tyre nuk duronin qe vajza te merrte keto ide dhe te shperndanin fletushka dhe libra ne cdo vend.Perfaqesuesit e sektit rrefejne se: “Te afermit e Anjezes e rrahen dhe na dhunuan zyrat dhe qe ate dite, vajzat nuk dihet ku jane.”.Keto fenomene te reja qe po ndodhin kohet e fundit ne Shqiperi qe kane lidhje me sektet fetare po behen gjithnje e me shqetesuese ne shoqerine shqipetare.

 

48.E marte 3 maj 2005

  gazeta “Korrieri”

 

 

“Bashkesia Islame:Viktimat e tritolit s’u vrane per detyren” Aktualitet. F: 11

Ky shkrim flet per reagimin e Bashkesise Islame te Shqiperise ndaj ngjarjes  ne fshatin Baltez te Fierit.BISH-i deklaroi dje se dy personat te cilet gjeten vdekjen kater dite me pare ne nje incident me tritol qe po pergatitnin nuk kane asnje lidhje me detyren fetare.

BISH-i deklaroi se  nuk ka asnje lidhje me incidentin  qe ndodhi javen e kaluar ku nga shperthimi i eksplozivit , gjeten vdekjen besimtaret myslimane, Armand Duraj, dhe Pellumb Reshlaninga Fieri.

Dorian Demetja, drejtori i kultures dhe rinise ne BISH, deklaroi se per kete ngjarje , nuk duhet te perhapet panik ne popull.Me tej ai shtoi: “Edhe nga hetuesia nuk kemi ende deklarime per rezultatin hetimor.Personi qe gjeti vdekjen, Pellumb Reshlani nuk ishte hoxhe sepse nuk kishte marre emerim nga selia e BISH-it”, tha Demetja ne pergjigje te deklarimeve te policisesi dhe te banorve ne Baltez se nje prej viktimave, Reshlani ishte hoxha i emeruar i fshatit dhe tjetri, besimtar i devotshem.

Ne lidhje me kete ngjarje, policia e Fierit, nuk ka dhene asnje deklarim zyrtar per motivet qe shtyne dy te rinjte fierakete pergatitnin tritol duke gjetur vdekjen nga shperthimi aksidental.

 

49.E marte 3 maj 2005

    gazeta “Metropol”

 

“Bomba ne Fier-kerkese sherbimeve te huaja per lidhjet

Ky shkrim ka ne qender hetimet qe po behen mbi ngjarjen e ndodhur ne Baltez te Fierit, ku mbeten te vrare nga shperthimi i nje sasie eksplozivi dy besimtare myslimane, Pellumb Reshlani dhe Armando Duraj.

Pista kryesore ku eshte perqendruar hetimi, mbetet ajo e indetifikimit te investorit te xhamise qe po ndertonte Pellumb Reshlani prane shtepise se tijne Baltez.Dyshohet se investitori i xhamise mund te jete edhe i huaj.Per kete shkak mesohet t’u jene kerkuar sherbimeve intligjente te huaja te bashkepunojne ne kembim te informaconeve per elemente te dyshuar si ekstremiste islamike.

 

50.E marte 3 maj 2005

gazeta “Sot”

 

“Zhduken deshmitaret e jehovait” Kronike nga Egert Cenolli.F: 8

Ky shkrim ne menyre te permbledhur  ben fjale per zhdukjen e dy vajzave nga fshati Orman i rrethit te Korces.Sipas familjareve, ato frekuentonin sektin “Deshmitaret e jehovait” qe prej rrerh pese vitesh.Prindit ishin munduar t’i largonin, por perpjekjet e tyre kishin rezultuar te kota.Njera prej vajzave i kishte lajmeruar disa here prinderit se per shkak te fese do te largohej shume shpejt nga shtepia, por prinderit e tyre nuk i kishin marre seriozisht fjalet e vajzes.Prinderit  akuzojne sektin per kete zhdukje dhe u kane kerkuar me force qe ti kthejne vajzen.

 

51.E merkure 4 maj 2005

      gazeta “Shekulli”

 

“Vetevrasja e femijeve, grup special per hetimin e sekteve” Ngjarje e dites nga

Dashamir Bicaku.F: 3

Ky shkrim ne forme te permbledhur flet per ngritjen e nje grupi pune me specialiste te  disa ministrive , misioni i te cileve eshte studimi i fenomenit te vetevrasjes tek moshat e reja.Perfaqesues nga ministria e Drejtesise, ministria e rendit publik, e arsimit dhe prokuroria e pergjithshme dote hetojnete gjitha rastet e vetevrasjeve te femijeve qe kane ndodhur ne vitin 2005, e per shumicen e rasteve eshte perfolur sekti “Deshmitaret e jehovait”.

Numri i vetevrasjeve te ndodhura ne vend, vetem gjate 4-mujorit te pare, shkon ne me shume se 30 raste, shifer kjo qe sipas tyre eshte disa here me e larte se vitet e kaluara.

 

52.E merkure 4 maj 2005

gazeta “Shekulli”

 

“Deshmitarja e jehovait:U fsheha se babai me dhunoi” Njarje e dites nga Jorgjeta Gjanci.

Faqe: 2

Ky shkrim tregon per vajzat e zhdukura nga fshati Orman i rrethit te Korces.Mesohet nga burimet policore se vajzat jane shendoshe e mire dhe aktualisht ndodhen ne qytetin e

Korces.Anjeza 23-vjecare ka bere te ditur arsyen e “zhdukjes”.Ajo u keqtrajtua nga i ati se nuk donte qe ajo te ndiqte sektin.

 

53.E enjte 5 maj 2005

Gazeta “Sot”

 

“Prokuroria, hetim drejtuesve te sekteve” me mbititull “Rreth 40 anetare te sekteve fetare,

ne siten e akuzave.” Kronike. F:14

Ky shkrim ne menyre te permbledhur ben fjale per nje hetim te gjere qe ka nisur Prokuroria ndaj sekteve fetare, lidhu me fenomenin e vetevrasjeve qe kane ndodhur kohet e fundit ne Shqiperi.Jane rreth 40 persona te cilet kane role drejtuese ne sekte te ndryshme fetare qe do te merren ne pyetje ne te gjithe vendin lidhur me doktrinat qe ata predikojne.Karshi ketij hetimi kane reaguar vetem Komuniteti Musliman, Kisha ortodokse dhe kisha katolike.Keto te fundit kane pershendetur nisjen e hetimeve.Nderkaq zyra e deshmitarve te jehovait, e cila eshte ne qender te hetimit te nisur nga prokuroria ne bashkepunim me sektorin e antiterrorit ne ministrine e rendit, nuk ka reaguar dhe nuk ka

pranuar te flase ne lidhje me hetimin e nisur prej dy organeve hetuese.

 

54.E enjte 5 maj 2005

Gazeta “Shekulli”

“Dy deshmitaret e jehovait:U fshehem ne Tirane”

Pas zhurmes se perhapur ne media per zhdukjen e dy vajzave 23-vjecare “Deshmitare te jehovait” vajzat jane paraqitur vete ne polici.Ato deklaruan se kane ikur me deshiren e tyre nga shtepia pas konflitit qe kane pasur me prinderit e tyre per shkak te sektit qe ndiqnin.

 

55.E premte 13 maj 2005

      gazeta “Koha jone”

 

“Partia Shqipetare ‘Atdheu’ siguron mbeshtetje ne elektorat” Forum nga analisti politik

i PSHA-se.F- 7.

Ne kete shkrim analisti politik i PSHA-se hedh nje veshtrim mbi zgjedhjet parlamentare te cilat do te zhillohen ne Korrik.Sipas mendimit te tij ne keto zgjedhje do te kete surpriza.PSHA  e akuzuar si parti Islamike ka mbeshtetje te gjere ne disa zona te Shqiperise, duke filluar qe nga takimi i djeshem ne Shkoder ku ka marre mbeshtetjen e plote te votuesve potenciale, pas kesaj do te vijojne rrethe te tjera.Kjo parti e pozicionuar si parti e spektrit te djathte pret qe Partia Demokratike te negocije me ata, qe forcat e spektrit te djathe te hyjne me te konsoliduara dhe me te bashkuara ne keto zgjedhje.

 

56.E diel 15 maj 2005

  “Gazeta Shqipetare”

 

“Bashkesia Islame mposht rrymen Radikale” Faqja e pare, nga Gazmend Janku.F: 2-3

Ne kete shkrim autori i ben jehone mbledhjes se Keshillit Drejtues te  Bashkesise Islame.Ne kete mbledhje e cila zgjati 6 ore, u votua per mosndryshimin e nenit 2 te statusit te Bashkesise Islame.Ne baze te ketij vendimi , besimtaret myslimane do te vazhdojne te ndjekin ritet e tyre fetare te trasheguara qe nga koha e P. Osmane.

Debati eshte anashkaluar ne kete mbledhje dhe miratimi eshte bere me konsesus te plote per mosndryshimin e nenit 2 te statutit.Ne kete shkrim ka dhe nje interviste qe eshte bere me Kryetarin e Komitetit te Kulteve “Ilir Kulla”, ku ai prononcohet per mbledhjen e djeshme te Keshillit Drejtues, duke e cilesuar ate si nje arritje dhe se percarja e Bish-it do te ishte negative.Ai theksoi se mbledhja e djeshme e Keshillit tregoi se problemet e lindura nga debati i para nje muaji, tashme jane shuar.

 

 

57.E diele 15 maj 2005

    gazeta “Korrieri”

 

“Myslimanet , jo selefizmit me status”. Ngjarje dite nga ed.ku.F:2

Ne kete shkrim autori i ben jehone mbledhjes se Keshillit Drejtues te Bashkesise Islame te zhvilluar ne ambientet e Medresese se Tiranes.Keshilli drejtues hodhi poshte c’do mundesi per te ndryshuar per te ndryshuar nenin dy te statutit te saj qe percakton medh’hebin (drejtimin), qe zbatohet zyrtarisht ne Shqiperi. Sipas disa burimevenga anetaret pjesemarres te BISH-it, polemika te ndezura pati ne mbledhjen dhjete oreshe, ne lidhje me nje kerkese qe ishte bere per ndryshimin e nenit dy te statutit.Ato vendosen ta ndryshojne emrin nga KM ne Bashkesia Islame e Shqiperise.Nderkohe Komiteti shteteror i kulteve shprehet i kenaqur per arritjen e konsensusit nga BISH-i ne mbledhjen e K.Drejtues.

 

 

58.E hene 16 maj 2005

   gazeta “Panorama”

 

 

“Diplomat e myslimaneve, gati ndeshkimet” Aktualitet,  pa autor.F:11

Ne kete shkrim flitet per mbledhjen e fundit te K. Drejtues te Bashkesise Islame te Shqiperise.K.Drejtues urdheron kontrollin e dokumentacionit per arsimimin e krereve te Bashkesise Islame.Brenda pese ditesh, funksionaret e BISH-it qe s’kane dokumente te arsimit rrezikojne te largohen nga detyrat e tyre.Sipas nje kontrolli paraprak jane rreth 25 persona te cilet nuk kane paraqitur dokumentacionin e duhur, ose i kane paraqitura ato te fallsifikuara.Keshilli i pergjithshem nder pikat e shumta qe ka pasur ne rendin e dites ka diskutuar edhe per ceshtjen e xhamise ne qender te Tiranes.Per kete eshte rene dakort qe te ngrihet nje grup pune i cili do te diskutoje me qeverine per kete ceshtje, qe sipas tyre eshte shume e rendesishme.

 

 

 

59.E marte 17maj  2005

     gazeta “Korrieri”

 

 

“Myslimanet, proteste per Xhamine e re”. Ngjarje dite, nga ed.ku.F: 2

Ne kete shkrim autori ne forme te permbledhur na paraqet shqetesimin e drejtuesve te BISH-it dhe te besimtareve mysliman per ndertimin e Xhamise se madhe ne Tirane.

Drejtuesit e Bashkesise Islame, dergojne nje grup te posacem ne keshillin e Ministrave, ku kerkojne sqarime mbi mosmiratimin e shesh-ndertimit te xhamise se Madhe te Tiranes.

Nenkryetari i BISH-it prononcohet se:Kryeministrat Meta dhe Nano, ne na premtuan xhami prane Namazgjase dhe ortodoksve, Katedralen qe po mbaron.Por ne na dhane toke per nje kioske, te ish librari Flora.........

Premtimet e dhena nga qeveria,  per kthimin e pronave te BISH-it dhe leja per shesh-ndertimi per xhamine e madhe te Tiranes duket se kane mbetur vetem ne leter, aq me teper qe ne planin e ri urbanistik te Tiranes, as qe perfshihet ndertimi i kesaj xhamie ne vendin e deklaruar, tek ish namazgjaja.

 

 

 60. E merkure 18 maj 2005

           gazeta “Korrieri”

 

“Per xhamine e re te Tiranes, 1600 m2 truall”Aktualitet nga ed.ku.F: 8

Ne kete shkrim vjen reagimi i kryetarit te Komitetit Shteteror te kulteve Ilir Kulla persa i perket ceshtjes se shesh-ndertimit per xhamine e madhe te Tiranes.Kulla vlereson se kerkesat e Bashkise Islame, jane realizuar ne masen me te mundeshme.Nje truall

1600 m2, sipas kryetarit te ketij komuniteti prane keshillit te Ministrave, Ilir Kulla, eshte caktuar per myslimanet, prane ish librarise “Flora.Ai theksoi se bashke me drejtuesit e Bashkesise Islame u takuan me kryetari e Bashkise se Tiranes per te folur per kete argument.Sipas Kulles,Rama ka kujtuar se kur u diskutua plani urbanistik per qendren e re te Tiranes, drejtuesit e BISH-it edhe pse ishin te pranishem nuk deklaruan ndonje pretendim.Nenkryetari i BISH Bledar Myftari theksoi para 2 ditesh se trualli i dhene tek Flora eshte “sa per nje kioske” dhe shume larg vendit ku u premtua nga ish kryeministri Ilir Meta dhe ai aktual Fatos Nano.Ne lidhje me kete argument, Kulla tha dje se tek ish Flora , jane 1600m2 ne dispozicion te BISH-it, ku 800 metra jane godine dhe pjesa tjeter vend i hapur ne funksion te xhamise se madhe.Per Kullen, perpera parlamentit , nuk mund te behet nje xhami e madhe per vete faktin se aty eshte selia kuvendore.Ai rikonfirmoi edhe angazhimin e qeverise, per kthimin dhe kompesimin e pronave te Bashkesise Islame te Shqiperise.

 

 

 

 

61.E enjte 19 maj 2005

gazeta “Metropol”

“Kredibiliteti dhe Kurani” Nga Bota, marre nga Der Spiegel, Jodi K.Biehl.F: 21.

Ky shkrim  ne forme te permbledhur flet per shperthimin e protestave antiamerikane  pas nje lajmi te botuar ne revisten Neėsėeek, qe thoshte se hetuesit ne Gjirin e Guantenamos kishin perdhosur kopje te Kuranit, me shprese per te nxjerre informacione nga te burgosurit.Kjo shkaktoi nje njenje te madhe antiamerikane vecanerisht ne Afganistan ku gjate protestave mbeten te vrare 17 persona.

E gjendur perpare nje trysnie nderkombetare dhe vendase –Neėsėeek terhoqi lajmin.

Por kjo terheqje ...Duket sikur revista ose po kerkon te shmange pergjegjesine e plote per nje gabim –ose vazhdon ta besoje historine, por ka trysni te jashtme per ta terhequr.

 

 

62.E permte 20 maj 2005

         gazeta “Korrieri”

 

“Shqiperi, gjysma e xhamive, pa leje” Ngjarje dite nga ed.ku, F: 2

Ne kete shkrim ne menyre te permbledhur behet fjale per nje deklarate te Komitetit Shteteror te Kulteve, ku  pas kerkimeve te realizuara nga ky i fundit se ne vendin tone aktualisht ndodhen  431 xhami, gjysma e tyre, jane pa leje ndertimi.

Nderkohe ka ardhur dhe reagimi nga Bashkesia Islame ndaj Komitetit Shteteror te Kulteve prane Keshillit te ministrave.Per BISH, venia ne dyshimin  e ligjshmerise se objekteve te komunitetit fetar me te madh te vendit, eshte nje provokim i rende dhe per me teper i pabazuar.Ka disa kohe qe kane filluar ferkimet midis BISH-it dhe Komitetit sheteror te kulteve.

 

63.E Shtune 21 maj  2005

gazeta “Korrieri”

 

“Xhamite me leje, letrat i kane shoqatat” Aktualitet nga ed.ku. F:11

Ky artikull ne menyre te permbledhur na paraqet shqetesimin e Bashkesise Islame  per dokumentacionin e xhamive te ndertuara deri tani ne Shqiperi, pasi kjo e fundit nuk posedon dokumentacionin per nje numer xhamish te cilat jane ndertuar apo rikonstruktuar  , me fonde te disa shoqatave arabe, te cilat kane investuar ne rajone te ndryshme te vendit, gjate 15 viteve te fundit..Bashkesia Islame thote se ka veshtirsi disa vjecare per te siguruar lejet e ndertimit por edhe te gjitha dokumentet e tjera , per nje numer xhamish, te cilat jane ndertuar nga organizatat arabe dhe turke.Keto te fundit, thone se u duhen, per te dokumentuar investimet.Nderkohe Komiteti shteteror i kulteve pohon se nuk eshte ne gjendje te garantoje se ka informacionin e sakte per numrin dhe veprimtarine e shoqatave te ndryshme  jo fitimprurese  qe kryejne misione fetaro-humanitare ne vendin tone.

 

64. E shtune 21 maj 2005

 gazeta “Korrieri”

 

“Dyshimi: Vetevaret “Deshmitari i Jehovait” Ngjarje dite nga S. Cobo

Ky shkrim ben fjale  per nje tjeter vetevrasje qe ka ndodhur ne Tirane, ku kesaj rradhe viktima ka qene nje 26 vjecar nga Tirana.Policia dyshon se 26 vjecari Alfred Hasa ka frekuentuar “Deshmitaret e jehovait” kurse keto te fundit e mohojne kete dhe deklaruan se deklaratat e policise jane te nxituara.

 

65. E shtune 21 maj 2005

gazeta “Metropol”

 

“Var veten me litar “Deshmitari i jehovait” Kronike nga Mariglen Mullai F: 2

Ne kete shkrim autori i ben jehone nje ngjarjeje tragjike qe ka ndodhur ne zonen  e kombinatit ne Tirane, ku eshte vetevarur ne dhomen e tij 25-vjecari Alfred Hasa, anetar i “Deshmitareve te jehovait”.Sipas burimeve policore ai ka qene frekuentues i sektit te jehovait, fillimisht ai ka qene i merzitur nga papunesia dhe ky trishtim eshte pasuar me me prehjen  qe gjendet ne boten e pertejme, nje nga pasazhet e frekuentuesve te deshmitareve te jehovait.  

    

 

 

66.E marte 24 maj 2005

gazeta “ Panorama”

 

“Myslimanet shkarkojne sekretarin e akuzuar per vrasje” Aktualitet pa autor, F: 2-3.

Ne kete shkrim ne menyre te permbledhur pasqyrohet ngjarja e fundit e ndodhur ne Bashkesine Islame te Shqiperise ku pas nje mbledhje te ketij te fundit e cila zgjati 3 ore eshte shkarkuar nga detyra sekretari i BISH-it Zylyftar Dervishi.Pasuesi i Salih Tivarit ne postin dyte me te larte mysliman eshte pezulluar dje pasi sipas nje verifikimi te bere ai eshte gjetur pa arsimin perkates.Ai eshte pergjigjur akuzuesve duke i emertuar ato si terroriste e radikale.Zylyftar Dervishi  eshte perfolur edhe me perpara lidhur me nje vrasje te ndodhur ne Lushnje, qe nuk ka arsimin perkates, njihej  si njeri arrogant, vjedhes pronash, eshte akuzuar per ngritjen e nje pasticerie ne Lushnje, prone vakef, nga e cila komuniteti s’ka marre asnje lek.

 

67.E merkure 25 maj 2005

gazeta “Shekulli”

 

“Feja, si shansi i fundit i Nanos” Opinion nga Mark Marku.F: 15

Nė kete shkrim autori jep komentin e tij ne lidhje me nje fenomen te ri qe po perdoret ne fushata elektorale, ose me sakte nje element te ri qe po perdor kryeminstri Nano kunder liderit te opozites, duke akuzuar ate per fondametalizem fetar.Eshte hera e pare ne historine politike shqipetare qe nje fushate politike ngrihet mbi argumente fetare.

 

68.E  enjte 26 maj 2005

gazeta “Metropol”

 

“Antisemitizmi (racizmi antihebre) ne mendimin shqiptar (protokollet e zionit).” Koment nga Kastriot Myftaraj. F 12-13

Nė kėtė shkrim hollivudiani i njohur i gazetarise shqiptare –Kastriot Stalone- qe duket se eshte perfshire ne stafin e presidentit Bush  per te udhehequr luften globale kunder terrorizmit ne Shqiperi, pas ngjarjeve te 11 shtatorit, qe sulmon  cilin do qe guxon te thote realitetin pa nuanca politike, madje duke marre edhe rolin e inkuizicionistit ndaj kujtdo qe shpreh nje opinion te mire per fene Islame dhe myslimanet, paraqitet  kesaj here me tezen e antisemitizmit ne mendimin shqipetar, duke bere nje veshtrim historik te ketij mendimi e deri ne ditet tona.

Ai citon se artikuluesi i pare i antisemitizmit  ne mendimin shqipetar ka qene Fan Noli, me pas vijon me antisemitizmin e ish diktatorit Hoxha.Ne kete shkrim ai permend edhe antisemitizmin islamik ne mendimin shqipetar, duke thene se:Prejardhja e antisemitizmit islamik eshte Kuranor dhe ate e ka perpunuar edhe vete Muhamedi.

Por Kastrioti nuk  munde te mos rri pa permendur dhe sulmuar  ne cdo shkrim te tij kolegun e tij “armik”Abdi Baleten.Don Kastrioti Mances i milleniumit te ri vazhdon te sulmoje akoma mullinjte e eres duke perfytyruar  Baleten ne cdo mulli, por rezultati dihet, nuk ka nevoje per koment.

Ai e cileson Baleten si propagandistin me te madh te antisemitizmit islamik ne Shqiperi,

dhe se tezat antisemite te Baletes jane vec nje riciklim i propagandes se Bin Ladenit, sipas te cilit ngjarjet e 11 shtatori 2001 qene veper e hebrenjve.

Ky Don Kastrioti Mances i penes shqiptare vazhdon dhe i intesifikon sulmet ndaj mullinjve, shpresojme se nje nje dite do ta marri veten dhe se do te hyje ne boten reale, larg asaj bote imagjinare dhe iluzioniste.

 

 

69.E premte 27 maj 2005

gazeta “55”

 

“Ceshtja cecene ne mediat tona” Forum nga Arben Karapici.F:9

Ne kete shkrim autori prek ceshtjen cecene ne mediat tona.Ne informacionet politike kunder ceshtjes cecene, ne mediat shqipetare, vihet re nje mungese e plote e vemendjes politike dhe profesionale.Kjo do te thote, se ne ngutje e siper per ta dhene sa me shpejt lajmin, mediat tona elektronike bien ne kurthin e qendrimeve krejt te tjera politike qe shprehin dhe mbajne, natyrisht per interesa te tyre, mediat e huaja, si p.sh radio Moska ose Interfaks.Problemi qe ngreme ne mediat tona, elektronike behet akoma me shqetesues per faktin se ato po e cilesojne rebel nje popull te tere ne Ceceni, i cili ka kohe qe kerkon pavarsi te plote nga Moska.Te njejten gje kerkuan dhe realizuan tashme popuj te tjere te ish BS qe u shkeputen shpallen pavarsine.Populli cecen ne kaukaz, ne vendin e tij me nje perberje kerjt tjeter kombetare nga ajo e Federates Ruse, nuk po kerkon asgje me shume se cfare arriten vendet e tjera ne ish BS.Qe cecenet nuk jan as kriminela, as terrorista dhe as bandite, kete edi mire c’do njeri i thjeshte ne bote, i cili ka informacionin me minimal per ate c’ka ndodhur dhe cpo ndodh me te vertete me Cecenine dhe me ceshtjen kombetare te popullit cecen.

 

70.E premte 27 mars 2005

gazeta “Ballkan”

 

“Pergenjeshtrohet diploma e Dervishit”Aktualitet pa autor.F:17

Ne kete shkrim autori na pasqyron ceshtjen e diplomes se sekretarit te Bashkesise Islame,Zylyftar Dervishi.Ai eshte pezulluar per fallsikim dokumenti dhe i eshte dhe 10 dite kohe si afat per te vertetuar dokumentin e paraqitur.Nderkohe Bashkesise Islame i ka ardhur nje pergjigje nga ish-rektori universitetit “Aleksander Xhuvani” ne Elbasan,Mehmet Celiku, dhe ish-dekani Ali Shashaj mbi verifikimin e diplomes se Zylyftar Dervishit,ku numri i diplomes dhe i regjistrit se Zylyftar Dervishit nuk figuron ne librin e amzes se rikuperuar te Fakultetit te Ciklit te Ulet dhe Parashkollor.Dokumenti i paraqitur eshte i fallsifikuar.

 

71.E hene 30 maj

gazeta “55”

 

“Bin Laden deshiron te krijoje nje Hiroshime tjeter”Forum pa autor.F:9

Ne kete shkrim citohet se Osama Bin Laden dhe organizata e tij terroriste  Al-Kaeda jane te vendosur te disponojne armet nukleare.Kete e ka deklaruar Thomas Kean, president i komisionit te Shteteve te bashkuara te Amerikes i cili po heton mbi 11 shtatorin.

 

72.E marte 31 maj 2005

gazeta “shqiptare”

 

“Sekuestro 4 shoqatave Islamike”F 2-3

Ne kete shkrim i behet jehone sekuestrimit te llogarive bankare te 4 shoqatave Islamike.

Sipas disa vendimeve te ministrise se financavete hyra ne fuqi keto dite, pronat e llogarite bankare te 4 fondacioneve fetare islamike dhe te dy subjekteve te tjera qe kane vepruar ne Shqiperi, do te sekuestrohen.Sipas ketij vendimi do te bllokohen pasurite e fondacioneve ‘Taibeh International”, “Ringjallja e trashigimnise Islame”, “El-Haramein” dhe “Global Relief  Foundation”.Keto shoqata merren kryesisht me veprimtari humanitare, si dhe me pagesen e imameve te xhamive dhe bmesuesve te xhamive.Ne nje prononcim te nenkryetarit te Bashkesise Islame, Bledar Myftari , BISH-i bashkepunon me 6 fondacione e shoqata Islamike, ku ato ndihmojne mdresete ne financimin e mesuesve.

 

 

73.E merkure 1 qershor 2005

 

“Largohet sekretari i myslimaneve” Aktualitet pa autor.F: 8

Ky shkrim ka te beje me largimin e sekretarit te Bashkesise Islame Shqiptare dhe zevendesimin e tij nga Betim Truci, i cili eshte shkolluar ne Turqi.Kryesia e Bashkesise Islame ka vendosur largimin e nga detyra e sekretarit te pergjithshem Zylyftar Dervishi dhe zevendesimin e tij me Betim Trucin.Pas shume akuzave brenda myslimane, sidomos ajo per abuzimet me pronat e paluajteshme te myslimaneve, nje komision i posacem hetimor i ngritur per kete ceshtje ka arritur ne konkluzionin se vendimet e marra nga Kryesia e dikurshme kane patur shume shkelje.Gjithsesi raporti nuk iu referua emrave , por cilesoi se ne keto vendime, dy ish-nenkryetaret e komunitetit, kane patur rol kryesor.Ne drejtim te Zylyftarit jane hedhur edhe trakte ne te cilat ai akuzohet si mashtrues, jo adapt per punen, per keqshperdorim detyre etj.

 

73.E enjte 2 qershor 2005

gazea “Koha Jone”

 

“Pranga “profetit”, predikonte Apokalipsin” Nga Rudina Llazari.F:11

Ne kete shkrim i behet jehone nje ngjarje te pazakonte qe ka ndodhur ne Shkoder, ku nje person hiqej si profet dhe terrorizonte qytetaret per fundin e botes, si dhe shperndante letra te shkruara ku shpalosej si predikues.Policia e arrestoi 35 vjecarin, qe hiqej si profet.Ilir Vojani, lindur ne Megushe dhe banues ne lagjen “Guerrile”, eshte vene ne pranga nga blute e Shkodres.Ne keto fletushka ai e njihte veten si profet te Zotit si dhe lajmeronte se kishte ardhur fundi i botes.

Pas ngjarjes ka reaguar  edhe myftinia e Shkodres.Ne deklerate per shtyp myftiu Arben Halluni eshte shprehur i shqetesuar ne lidhje me kete fenomen. “Myftinia e Shkodres hedh poshte te gjitha deklarimet e leshuara nga ky person........”

 

74.E enjte 2 qershor 2005

gazeta “Korrieri”

 

“Perhap panik duke abuzuar me besimin” Aktualitet nga Valbona Idrizi.F: 9

Ne kete shkrim i behet jehone ngjarjes se ndodhur ne Shkoder, ku 34 vjecari Ilir Zhejani, banues ne lagjen “Guerrile” , ka shkaktuar frike ne kete qytet, duke shperndare qindra komunikata te shtypyra prej tij , me thirrje kercenuese.Ne menyre individuale , vetedeklarohet si i derguar i Zotit dhe jep kordinata te stisura datash per fundin e botes.Reagimi i Bashkesise Islame: “Distancohuni nga ky njeri”

 

75.E premte 3 qershor 2005

gazeta  “Albania”

 

Nano: “Arsyet pse duhet te zgjidhem une dhe jo Berisha” Politike.F:7

Ky shkrim permban nje interviste te Kryeministrit Fatos Nano per angjecine “Ėorldnetdaily{ĖND).Ne kete  interviste Nano foli per vendimin e tij per te derguar trupa ne Irak, eksperiencen e fundit ne luften kunder El-Kaedes, kercenimin ne rritje te ceshtjeve berthamore ne Iran dhe mbi shpresen e tij per t’u anetaresuar ne Bashkimin Europian brenda 10 viteve te ardhshme.

 

76.E premte 3 qershor 2005

gazeta “Korrieri”

 

“Kryeministri:Si po e lufton Shqiperia rrjetin e Bin Laden” Speciale.F:11

 Ky shkrim permban nje interviste te kryeministrit Nano per “ĖorldNetDaily”

Nano  flet per trupat e derguar ne Irak dhe per luften kunder Al-Kaedes.Ai eshte shprehur se “do te ndjekim kedo qe indetifikohet si ‘Al-Kaeda, pavarsisht kombesise se tij.

Qe te jesh ne linje me inisiativat globale nje rendesi te madhe ka lufta kunder terrorizmit dhe largimi i cdo synimi te tij ne rajonin tone dhe largimi i cdo synimi te tij ne rajonin tone”

 

77.E shtune 4 qershor 2005

gazeta “Koha Jone”

 

“Predikuesi i Apokalipsit mbetet ne qeli”Kronika  nga R.Llazari.F:12

Ky shkrim ben fjale per 35-vjecarin Ilir Vojani i cili eshte arrestuar ne Shkoder 2 dite me pare.Me idene e fiksuar se ishte profet kishte perhapur nje fletushke qe kishte terrorizuar banoret e Shkodres.Ne te thuhej se tashme fundi i botes ishte duke u afruar.Avokati i Vojanit ka paraqitur nje raport mjekesor sipas te cilit Ilir Vojani rezultonte i semure psiqik.Ka qene gjykatesja ajo qe ka urdheruar dergimin e Vojanit ne Spitalin Psikiatrik.

 

78.E shtune 4 qershor 2005

gazeta “Panorama”

 

“Zgjedhjet fusin ne sherr myslimanet” me nen titull “Akuza kryetarit Muca per pjesemarrje ne fushaten e socialisteve.Aktualitet nga Trashgim Sokolaj.F:11

Ky shkrim ne menyre te permbledhur paraqet nje tjeter problem qe lidhet me nje nga drejtuesit e Bashkesise Islame te Shqiperise, pikerisht kreun e BISH-it, Selim Muca.

Nje akuze e forte ka shkuar dje ne adrese te kryetarit te BISH-it, Selim Muca, icili ka marre pjese ne fushaten e kandidatit socialist per deputet, ne Diber.Myftia e Tiranes, besimtaret , imamet, anetaret e Keshillave te Xhamive, anetaret e Keshillit te Myftinise dhe perfaqesues te Myftinise se Tiranes ne Keshillin e Pergjithshem, i jane drejtuar dje me ane te nje shkrese kreut te Bashkesise Islame, Selim Muca.Ne kete shkrese ngrihen shume probleme dhe akuza si:

1-Diploma e falsifikuar e ish-Sekretarit te Pergjithshem Zylyftar Dervishi dhe emerimi i tij si myfti ne Lushnje.2-Mungesa e arsimit perkates per Myftiun e Lezhes dhe homologeve te tij ne gjithe vendin.3-Familjariteti me strukturat drejtuese(kryetarin) brenda Bashkesise Islame.4-Perfshirja e kryetarit Muca, ne fushaten  elektorale perkrah kanditatit socialist ne Diber.

 

79.E marte 7 qershor 2005

gazeta “Metropol”

 

“Ambasada Gjermani, vize nese di per Krishtin”Kronike.F:9

 Ky shkrim ka per epiqender Ambasaden Gjermane ne vendin tone, lidhur me nje numer te madh vizash per praktikantet katolike shqiptare, qe do te marrin pjese ne  Diten e te rinjve te botes.Gazeta “Bild” publikon nje pyetesor te sajuar rreth fese pas propozimit per te testuar njohurite katilike te aplikanteve te veres.Kjo ne kembim te zbritjes se tarifes se vizes.Zedhenesja e ministrise se jashtme tha per “DĖ Ėorld” se ambasada gjermane ne kryeqytetin shqiptar, Tirane, vetem ka sugjeruar nje procedure te tille, por nuk e ka aplikuar ate per ta plotesuar sipas nje formulari tip qe perdoret per marrjen e vizave ne rastet e tjera.

 

80.E marte 7 qershor 2005

gazeta “Albania”

 

“Jasin Kadi” kerkon parate dhe aksionet e sekuestruara”Aktualitet nga Egla Nikollaj

Ky shkrim ne menyre te permbledhur  paraqet ceshtjen e biznesmenit arab Jasim Kadit.Ai ka ngritur nje padi ndaj Ministrise se Financave per sekuestrimin e disa apartamenteve te tij ne dy nga pallatet me lukzose ne Tirane.Kadi hedh poshte te gjitha akuzat e ngritura ndaj tij dhe kerkon rikthimin e llogarive bankare dhe pronave te sekuestruara.Jasim Kadi dyshohet se financon organizaten terroriste AL-Kaeda.Prokuroria  e Pergjithshme i kerkoi dy here Departamentit te Shtetit Amerikan te sillte prova per Jasim Kadi.Ato kane mberritur tashme ne organin qendror te akuzes.Te drejten per te vendosur nese Jasim Kadi ka zhvilluar aktivitet te paligjshem e ka gjykata.Nese ajo vendos qe arabi Kadi eshte bashkepunetor ne organizaten e Al-Kaedes dhe se ka zhvilluar aktivitet te paligjshem, atehere prona e tij kalon ne favor te shtetit.

 

81.E marte 7 qershor 2005

gazeta “Albania”

 

“Arabet, nje liber per vepren e Ismail Kadarese” Kulture nga Qemal Morina.F: 20-21

Ky shkrim i eshte kushtuar shkrimtarit tone te njohur Ismail Kadare.Para pak ditesh, ne Aman te Jordanise doli nga shtypi nje liber i ri ne gjuhen arabe qe i kushtohet personalitetit me te shquar te letrave shqipe, Ismail Kadarese, me titull: “Ismail Kadare ndermjet letersise dhe politikes” Autori i ketij libri eshte studiuesi i mirenjohur me origjine nga Kosova, dr.Muhamed El-Arnauti, drejtor i institutit “Bejt El-hikmeh”, prane universitetit “Ali Bejt” ne Aman te Jordanise.Libri eshte botuar nga shtepia botuese “Ezminetu” e Jordanise dhe ka 160 faqe.Polemikat e zhvilluara koheve te fundit ne shtypin shqiptar rreth dosjes se Kadarese dhe inkuadrimit te shkrimtarit tone te madh ne qarqet politike, gjate sundimit te diktatures komuniste, e shtyne autorin e librit t’i hynte ketij studimi qe ka zgjuar kersherine e lexuesve ne boten arabe.Krahas 12 veprave perkthyer  ne arabisht, dr Muhamed El-Arnauti boton “Ismail Kadare, ndermjet letersise dhe politikes”, ne Aman te Jordanise.

82.E marte 7 qershor 2005

gazeta “Korrieri”

 

“Ligjerimi fetar dhe gjuha shqipe”Forum  nga Profesor Shaban Sinani

Ky punim eshte nje veshtrim i munguar per historine e ligjerimit fetar dhe aspektet e tij ne gjuhen kombetare.Ne kete shkrim autori thekson se:Ligjerimi fetar, megjithese eshte me i hershmi  dhe vete burimi i shqipes se shkruar , eshte nje prej stileve te ligjerimit gjuhesor qe ka trasheguar dhe vazhdon te trashigoje probleme te mprehta, qe ngadalsojne zhvillimin e tij si nje stil i pavarur i shqipes dhe pasuri e gjuhes se gjalle.

 

84.E marte 14 qershor 2005

gazte “Korrieri”

 

“Ne polici “myslimanet ekstremiste” Ngjarje dite nga Sokol Cobo.F:3

Ky shkrim i ben jehone shoqerimit ne polici te disa besimtareve myslimane si dhe disa drejtuesve te xhamive te Tiranes, kjo per shkak gjoja te disa kercenimeve qe i jane bere kreut te Bashkesise Islame te Shqiperise, Selim Muca, si dhe kryetarit te komisionit shteteror te kulteve, Ilir Kulla.

Ahmet Kalaja, imami i xhamise “Dine Hoxha”, ne rrugen e Kavajes ne kryeqytet, e ka cilesuar nje shou mediatik ne prag te zgjedhjeve te tre korrikut,. Ai i hedh poshte  te gjithe akuzat, pasi asnjeri nga pese te shoqeruarit nuk ka kercenuar askend.Nderkohe kryetari i BISH-it, Selim Muca deklaron se nuk ka marre asnje kercenim dhe se ai nuk ka kerkuar te mbrohet nga oficere te policise.

 

85.E marte 14 qershor 2005

gazeta “Metropol”

 

“Islamofobia, antiterrori shoqeron pese imame” me nentitull “Myslimanet ndihen te fyer” Kronike nga Mariglen Mullai.F 6-7.

Ky shkrim ne menyre te permbledhur flet rreth ngjarjes se shoqerimit te 5 imameve ne polici.Pas sqarimeve qe ata dhane u lane te lire nga specialistet.Keto shqerime ne polici te imameve erdhen pas disa kercenimeve te bera ne adrese te kryetarit te BISH-it, Selim Muca, dhe kryetarit te kulteve ne Shqiperi, Ilir Kulla.Nderkohe Haxhi Selim Muca citon se ate nuk e ka kercenuar njeri dhe se ai nuk mban truproje, kurse Kulla deklaroi se me kane kercenuar nese interesohem per Komunitetin. Ligjeruesi i xhamise se

“Rruges se Kavajes” qe ishte nje nga te shoqeruarit ne polici, ne nje interviste  ai  shprehu se myslimanet ndihen te fyer, sepse nje klerik, Zylyftar Dervishi, te cilin e perjashtuam per nje diplome false, vazhodon te predikoje fene Islame ne Lushnje.Ai theksoi se gjithe kjo alibi e krijuar eshte nje loje politike qe nxitet nga qarqe te caktuara, te cilet duan ti thone botes se ja, ne po e luftojme terrorizmin islamik ne Shqiperi qe ne fillesat e tij.

 

86.E marte 14 qershor 2005

gazeta “Koha jone”

“Mesazhet kercenuese, shoqerohen 15 te dyshuar ekstremiste” Aktualitet nga D.S.

Ne kete shkrim flitet per shoqerimin ne polici te 15 myslimaneve pas mesazheve kercenuese ne celularet e kreut te BISH-it, Selim Muca dhe atij te Komitetit Shteteror te Kulteve, Ilir Kulla.Shkak per keto kercenime eshte bere qendrimi i hapur kunder grupit te selefinjve te cilet perfaqesohen nga te rinj qe kane mbaruar studimet fetare kryesisht ne Arabi, Egjipt, dhe Siri.

 

87.E marte 14 qershor 2005

gazeta “Shekulli”

“Kercenimi, 15 klerike myslimane ne polici”Kronike nga Dashamir Bicaku.F-5

Ky shkrim flet rreth shoqerimit te 15 klerikeve mysliman ne polici.

Shoqerimi i klerikeve myslimane, dy prej te cileve jane imame ne xhamite kryesore kryesore te Tiranes, ka ardhur pak dite pas denoncimit te mberritur per kercenimin e Kulles dhe Trucit.Policia e Tiranes ka shoqeruar 15 klerike, te cilet dyshohen se kane kercenuar kryetarin e komunitetit te kulteve,Ilir Kullen, dhe sekretarin e pergjithshem te Bashkise Islame, Betim Truci.Te shoqeruarit jane marre ne pyetje nga oficere te sektorit te antiterrorit dhe me pas jane lene te lire.

Po ne kete faqe eshte shkruar nje artikull me titull “Themelohet ne gjykate komuniteti mysliman paralel”.

Ne Gjykaten Tiranes eshte regjistruar vetem pak kohe me pare Forumi Mysliman i Shqiperise, i cili do te funksionoje paralelisht me Bashkesine Islame.Themelues te ketij organizmi te ri  jane Fisnik Kruja, Mentor Lamaj, Eliaz Kolce dhe Redi Shehu.Ky organizem eshte perhapur edhe ne rrethe te tjera te Shqiperise.Forumi Mysliman i Shqiperise ka statutin e tij te ndryshem nga Bashkesia Islame dhe synon qe ne vazhdim te veproje ne baze te ketij statuti.

 

88.E marte 14 qershor 2005

“Gazeta Shqiptare”

 “Percahen Myslimanet, krijohet fraksioni i ri.” me mbititull “Policia shoqeron 6 imame e besimtare pas kercenimeve ndaj kreut te Komunitetit”Faqja e pare nga Gerti Xhaja.F: 2-3

Ne shkrimet e gazetes Shqiptare, qe vetem emrin i ka ngelur i mire, nuk eshte e veshtire qe here pas here te gjesh shkrime qe ne nje menyre a tjeter provokojne dhe krijojne nje dizinformim ne opinionin publik persa i perket muslimaneve.

Ne kete shkrim, autori ne menyre te permbledhur na  tregon per shoqerimin ne polici te gjashte imameve te kryeqytetit dhe anetareve te keshillit te myftinive, lidhur me kercenimet ndaj kreut te komitetit te kulteve, Ilir Kulla dhe kryetarit te BISH-it Selim Muca.Pasi jane marre ne pyetje ata jane lene te lire.Kryetari i BISH-it eshte shprehur se nuk eshte kercenuar ne menyre direkte apo indirekte nga anetare te tjere te komunitetit, kurse Ilir Kulla ka pohuar se ishte kercenuar nga persona anonime me ane te telefonit.

Ne vrazhden e ketyre shkrimeve kemi dhe nje artikull me titull “Muslimanet, lind organizata paralele”.Para pak kohesh eshte formuar dhe legalizuar ne gjykate nje organizate qe quhet “Forumi i muslimaneve Shqiptare”.Autori hedh idene se lindja e  nje formacioni paralel me BISHI-in nuk duket shume i rastesishem pas disa zhvillimeve te koheve te fundit, ne statutin e ketij Forumi, vihet re se nje sere nenesh, te pakten neni 2 pikat 5,6 dhe 7, jane te njejte me ato te Bashkesise Islame, ky Forum perplaset me kopetencat e Bashkesise Islame.Nderkohe Ilir Kulla ka theksuar se : ne njohim vetem Komunitetin Musliman dhe se itakon Keshillit te Larte te Drejtesise te shqyrtoje rastin dhe vendimin e gjyqtares se gjykates se Tiranes Ariana Caco dhe te anuloje kete vendim, ose te detyroje subjektin te ndryshoje statutin e paraqitur.

 

89.E merkure 15 qershor 2005

gazeta “Koha jone”

“Kryemyslimani:Nuk jam kercenuar”Aktualitet nga Dorian Sejdini.F: 11

Ky shkrim ka te beje me reagimin e kryetarit te Bashkise Islame, Selim Muca pas

pakenaqesive te myslimaneve per shoqerimet e policise.Ai ka deklaruar diten e djeshme se nuk ndihet i kercenuar dhe se nuk ka nevoje per truproje.Muca theksoi se predikimi i disa imameve ne aspektin profesional, statutor, moral dhe etik ka qene i gabuar pasi ka krijuar percarje dhe destabilitet.Ai hodhi poshte tezen se eshte kercenuar, dhe se debatet brenda Bashkesise Islame nuk jane shkak per kercenime.

 

90.E merkure 15 qershor 2005

gazeta “Shekulli”

 

“Zbulohet “trakti” qe kercenoi Mucen” Kronike nga Aleksandra Bogdani.F:7

Ne kete shkrim autori na pasqyron ngjarjet e fundit te ndodhura ne Bashkesine Islame te Shqiperise.Pas nje deklarate te afishuar ne te gjitha xhamite e Tiranes e cila u etiketua si nje“trakt” i fshehte kercenues ne adrese te kreut te Bashkesise Islame dhe kryetarit te komitetit te kulteve, ku kerkohen sqarime per shkelje te statutit dhe pjesemarrjen e Muces ne nje fushate elektorale per PS, vijoi me shoqerimin e imameve te xhamive te kryeqytetit ne polici.Nderkohe kryetari i BISH-it ka mohuar ne menyre kategorike se ai ose ndonje nga vartesit etij eshte kercenuar nga ndonje person, dhe se ai nuk ka denoncuar njeri ne polici.

Po ne kete faqe gjejme edhe reagimin nga Forumi Musliman i Shqiperise i cili u perfol se u krijua si rivalizues i Bashkesise Islame.Ne nje deklarate per shtyp, Forumi Mysliman i Shqiperise ka mohuar se eshte krijuar per te rivalizuar komunitetin, dhe te kete si synim percarjen e muslimaneve shqiptare.Qellimi i tyre kryesor do te jete rregullimi i imazhit te te gjithe muslimaneve te Shqiperise.

 

90.E merkure 15 qershor 2005

gazeta “Expess”

“Kercenimi,dyshimet mes Tivarit dhe Kulles”

Kronike e zeze.F:8

Ky shkrim pervec hedhjes se hipotezave dhe dyshimeve nuk permban dicka konkrete.

Sipas gazetes burime te rezervuara nga ministria e rendit bejne te ditur se ka gjasa qe sekretari i Pergjithshem i KMSH u vra nga e njejta dore qe kercenon tashme Ilir Kullen dhe Selim Mucen.Te njejtat burime nga ministria e rendit bejne te ditur se kreu i komitetit te kulteve kerkon te beje shoė dhe e vetmja rruge qe ka gjetur eshte kjo e kercenimeve apo presioneve nga persona te panjohur.

Nderkohe kryetari i Komitetit te Kulteve nuk ka pranuar krijimin e Forumit Mysliman Shqiptar, dhe per kete ceshtje ai do te ankohet deri tek presidenti i republikes.

“Para pak kohesh, selefistet kane krijuar Forumin e Muslimaneve Shqiptar.Ky Forum eshte krijuar me vendim te gjykates se Tiranes, c’ka per mua eshte i jashtligjshem” ka thene kreu i Komitetit te Kulteve, Ilir Kulla.

 

91.E merkure 15 qershor 2005

gazeta “Korrieri”

“Muca: Politikane, larg myslimaneve” Ngjarje dite nga S. Cobo.F:2

Ne kete shkrim pasqyrohet prononcimi i kryetarit te Bashkise Islame te Shqiperise, Selim Muca ku ka kerkuar qe forcat politike ne asnje menyre te mos perdorin besimtaret ne arritjen e qellimit te tyre elektoral.Deklarata vjen pas dyshimeve se eshte kercenuar per vdekje, nga besimtare myslimane, se bashku me Ilir Kullen, kryetar i komitetit te kulteve, njekohesisht kandidat per deputet per PS ne Korce.

Po ne kete faqe kemi nje artikull me titull “E verteta e organizates “Forumi Mysliman Shqiptar” ku nenkryetari i Bashkise Islame, Bledar Myftari eshte prononcuar lidhur me krijimin e organizates “Forumi Mysliman Shqiptar”.Ai shpjegoi se FMSH-ja eshte nje organizate jo fitimprurese pa te drejta vendimmarrjeje, por prezenca  per t’a paraqitur ate si rivalizuese te BISH-it eshte perdorur me keqdashje.  

 

 E enjte 16 qershor 2005

gazeta “Shekulli”

“Myftari: Imamet ne polici, eshte per te ardhur keq” Kronike nga Ened Janina.F:7

Ne kete shkrim jepet nje inteviste e bere me Myftiun e Tiranes, Bledar Myftari.

Ne menyre te permbledhur ai citon se shkresa drejtuar kreut te Komunitetit Mysliman komentohet si nje akt i demokracise se brendshme dhe jo si kercenim apo shfaqje kontrakditash brenda Komunitetit.Ai shpreh keqardhjen e tij per shoqerimin e  imameve te xhamive te kryeqytetit  ne polici.

 

E shtune 25 qershor 2005

“Gazeta Shqiptare”

“Arrest Agjenteve te CIA-s qe rrembyen Terroristin nga Tirana” Aktualitet .F:10-11.

Ky shkrim ne menyre te permbledhur flet rreth rrembimit te ish- imamit te xhamise se Milanos Abu Omar.Trembedhjete agjente te CIA-s amerikane jane shpallur ne kerkim nga policia e Milanos nen akuzen e rende te sekuestrimit te personit.Sipas akuzes ata kane organizuar dhe realizuar rrembimin e imamit Egjiptian Abu Omar (Nasr Osama Mustafa ) ne Milano me 17 shkurt 2003 duke e transferuar me ane te nje avioni per ne Egjipt, ku ai eshte torturuar cnjerezisht. Abu Omar eshte i njohur edhe si nje nga pjesetaret e Celules se Xhihadit Islamik te Tiranes, qe u shpartallua nga CIA dhe Shiku ne vitin 1998.

 

93.E marte 25 qershor 2005

gazeta “Korrieri”

“Kryeministri vlereson hebrenjte dhe i fton ne Sarande”

Kryeministri Nano i ka derguar dje nje mesazh drejtorit te ceshtjeve nderkombetare te Kongresit Boterore te Hebrenjve, Bobi Braun, duke vlere, duke vleresuar vemendjen dhe preokupimin per ruajtjen e zones se Sinagoges se Sarandes.

Dy dite me pare Kongresi Boteror i Hebrenjve shprehu mirenjohjen dhe vleresimin “per perpjekjet e qeverise shqiptare per te mbrojtur dhe  ruajtur rrenojat e sinagoges antike ne Sarande.

 

 94.E shtune 25 qershor 2005

gazeta “Sot”

“Janullatos vret serish Kristoforidhin” nga Artur Ajazi.F:8

Ky shkrim ben fjale rreth shtyrjes se procesit gjyqesor per marrjen e shkolles Normale te Elbasanit, nga ana e KOASH-it te drejtuar prej Anastas Janullatosit. Edhe pse “Normalja e Kristoforidhit” eshte ndertuar ne vitin 1736, me financime dhe kontributin e banorve te lagjes Kala, Janullatos kerkon pronesine mbi te duke arritur te bllokoje edhe gjykatat.

Kete e trgon procesi qe ka nisur para 13 vjetesh dheb vazhdon akoma, neprmjet seancava qe shtyhen pambarimisht.

 

95.E marte 28 qershor 2005

gazeta “Shekulli”

“Vatikani pagezon Tiranen “Qytet Metroplitan” nga Bruna Prifti.F:9

Ne kete shkrim autorja i ben jehone dhenies se statutit “Qytet Metropolitan” Tiranes nga Vatikani.Kryebashkiaku Rama i shoqeruar nga nje pjese e stafit te tij , u takua dje ne katedralen e Shen Palit, me kreun e kishes katolike te Shqiperise, i cili me 29 qershor te ketij viti do te marre nga papa Bedikti VXI  Palliumin Metropolitan.Ne emer te qytetit te Tiranes, Rama i dorezoi kreut te kishes, Rrok Mirdites nje dhurate simbolike per papa Benedikti VXI.

 

96.E marte 28 qershor 2005

gazeta “Korrieri”

“Vatikani pagezon Tiranen, qytet Metropolitan” Sociale nga Ed. Ku

Ne kete shkrim autori na pasqyron lajmin per dhenien e statusit kryeqytetit tone si Qytet Metropolitan. Me kete rast Vatikani pret neser kryetarin e kishes katolike shqiptare Rrok Mirdita, per te zyrtarizuar statusin e kryeqytetit tone si qytet Metropolitan.Dje kryetari i Bashkise se Tiranes Edi Rama u takua ne katedralen e Shen Palit, me kryetarin e kishes katolike ne Shqiperi..Ne emer te qytetit te Tiranes, Rama i dorezoi Mirdites, nje dhurate simbolike per papa Benediktin VXI, celesin e Tiranes.

 

97.E premte 8 korrik 2005

“Gazeta Shqiptare”

“Terrorizmi pergjak Londren, e gjithe Europa ne alarm” Speciale. F:22-23

Ne kete speciale pasqyrohet ngjarja e djeshme e ndodhur ne Londer, ku si pasoje e disa shperthimeve mbeten te vrare 50 persona dhe 700 te plagosur. Antetatet e pergjakshme qe u moren persiper nga Al-kaeda, tronditen dje kryeqytetin Britanik, vetem 18 ore pas vendimit per organizimin e lojrave Olimpike te vitit 2012. Keto shperthime ndodhen kryesisht neper metro, dhe ne nje autobus. Sulmet tragjike u moren persiper nga “Grupi i fshehte i Xhihadit te Al-kaedes” , nepermjet nje deklarate ne internet.Ky grup paralajmeroi dje se Italia dhe Danimarka jane ne shenjestren e organizates dhe se ato do te sulmohen nese nuk terheqin trupat nga Iraku. Keto akte koinciduan me mbledhjen e G-8, qe zhillohet ne Skoci.

 

98. E premte 8 korrik 2005

“Gazeta Shqiptare”

“Janullatos penalizon priftin ne Fier” Politike. F:9

Nje ngjarje pa precedent ka ndodhur brenda komunitetit ortodoks ne Shqiperi. Kryepeshkopi i kishes ortodokse Janullatos mesohet se ka penalizuar nje prift ortodoks ne Fier te quajtur Rafail Redhi por qe nga banoret  e zones njihet me emrin Rrapi Arsyeja eshte se familja e tij perziere me politike dhe fushaten elektorale. Gruaja e priftit ortodoks ishte anetare e shtabit elektoral te kandidatit te LSI ne Fier, Dritan Prifti.

Me pare ka pasur nje precedent te tille kur nje i moshuar i veshur me petkun e klerikut mysliman u shfaq ne mitingun elektoral qe kryetari i PD- se Sali Berisha mbajti ne zonen e tij elektorale nr 48 ne Kavaje.PS pati nje reagim qe mberriti deri ne dyert e Komunitetit Mysliman, por rezultoi se ai ishte jashte ketij komuniteti dhe se nuk bente pjese ne myftinine e ketij qyteti.

 

99.E premte 8 korrik 2005

gazeta “Korrieri”

“Terrori godet Londren.37 persona humbin jeten” Ngjarje dite 14-15.

Ky shkrim lidhet me shperthimet e ndodhura ne Londer, ku ka pasur shume te vrare dhe te plagosur.Shperthimet kane ndodhur kryesisht neper metro, dhe ne nje autobus. Nje faqe interneti islamike ka botuar nje nje deklarate qe pretendon se eshte nga Al-kaeda, e cila thote se ka kryer sulmet.

 

100. E premte 8 korrik 2005

gazeta “Panorama”

“11 shtatori pergjak Londren” me nen titull “Al-kaeda shkakton 50 te vdekur, 700 te plagosur” Speciale. F:2-3

Ky shkrim pasqyron gjeresisht ngjarjen e ndodhur ne Londer.Sulmet qe tronditen Londren, e qe lane pas 50 te vdekur e 700 te plagosur, u moren persiper nga Al-kaeda.

Kryeministri Britanik Bler deklaroi se sulmi ishte presion mbi G-8, por ne do te vazhdojme luften tone kunder terrorizmit.

 

101. E premte 8 korrik 2005

gazeta “Shekulli”

“Shperthime ne Londer, 37 te vdekur” Ngjarje e dites nga Eva Kushova. F: 8-9

Ne kete shkrim autorja i ben jehone sulmeve qe kane tronditur dje stacionet e metrove, trenave dhe autobuseve ne kryeqytetin britanik.

Numri i viktimave qe lan pas keto shperthime eshte rreth 37 te vdekur dhe 700 te plagosur. Pergjegjesine per shperthimet me bombe ne Londer e mori persiper nje grup i panjohur me pare, i quajtur “Grupi sekret i Al-kaedes ne Evrope”. Grupi ka paralajmeruar me pas se sulme te ngjashme do te ndodhin ne Itali e Danimarke, nese keto vende nuk terheqin trupat e tyre nga Iraku e Afganistani.

102. E premte 8 korrik 2005

gazeta “Sot”

“Bomba ne Londer, 37 te vrare dhe 700 te plagosur” Nga Bota. F:21

Ne kete shkrim ne menyre te permbledhur pasqyrohet ngjarja e ndodhur ne Londer, ku pas nje serie shperthimesh neper stacionet e metrove dhe trenave ne kryeqytetin britanik, numerohen rreth 37  viktima dhe 700 te plagosur. Sulmin e mori persiper nje grup i quajtur “Grupi sekret i xhihadit te Alkaedes ne Evrope”.  

 

103.E merkure 13 korrik 2005

gazeta”Koha Jone”

“A rrezikohet edhe Shqiperia nga Terrorizmi” Opinion nga Zef Brozi. F:7

Ne kete shkrim autori paraqet rrezikshmerine e terrorizmit ne Shqiperi, duke e argumentuar me disa fakte, ku permendet edhe terroristi Abu Omar (sipas medias).

Ne kete shkrimi autori i ben thirrje qytetareve, politikaneve dhe krereve fetare te Shqiperise qe te ngrihen te gjithe me nje ze per te luftuar fondamentalizmin dhe terrorizmin ne vendin tone, para se ata te marrin jeten e njerezve te pafajshem.

 

104.E enjte 14 korrik 2005

 gazeta “Korrieri”

 “Islami, mes religjionit, politikes dhe terrorizmit” Forum nga Xhavit Shala. F:19

 Ne kete shkrim autori cek tri pika: 1- Islami, nje religjion ne ekspansion, ku flet per perhapjen e fese Islame neper bote dhe nder te tjera permend se Feja islame si dhe fete e tjera, eshte Fe e paqes dhe e tolerances. Gjithashtu dhe kalimin e shqiptareve ne fene islame. 2- Islami dhe politika, ku flet shkurtimisht per rrymat ekstremiste duke thene se keto te fundit kane synuar nje rikonceptim te rolit te fese ne politike dhe ne shtet.  

 

106.E Merkure 20 Korrik 2005

Gazeta Metropol

“Deviza eurohxihadiste, xhinse e iPOD” Bota speciale nga Guido Olimpio. F:21

Kater njerezit-bombe nuk paten nevoje te nderroheshin apo maskoheshin. Kane shkuar drejt realizimit te misionit te tyre me veshjen e perditshme, identike me ate te bashkemoshatareve. Dhe pikerisht per kete arsye ishte e veshtire t’i dalloje nga mijera te rinj, qe i hipin perdite metrose. Keshtu ndodhi dhe me Muhamed Atan, kur me 11 shtator 2001, ai kaloi piken e kontrollit ne aeroport, ku e filmoi dhe nje telekamere.

Te dukurit sa me normal eshte dicka vendimtare per Kaedistet ne Perendim.

Bejne jete sa me normale me qellim qe te mos terheqin vemendjen, qendrojne larg xhamive te njohura si radikale, por ne momentin e duhur, ndryshojne rrufeshem, duke u kthyer ne makina lufte.

Ata qe organizojne celulat kane studiuar prej nje kohe te gjate shoqerite tona dhe kane pergatitur nje manual te vogel, te nevojshem per ata qe kane ruajtur zakonet dhe veshjet e vendeve te origjines. Dekalogu mund te perdoret nga integralisti radikal qe jeton ne Milano, ashtu si edhe nga vullnetari, qe deshiron te shkoje ne Irak.

Keshillat fillojne nga pamja e jashtme. Rregulli numer nje eshte: muxhahedini i ardhshem nuk duhet ne asnje menyre qe te ngjaje si fondamentalist. Nderkohe, manuali i keshillon militantet qe te mbajne gjithmone me vete nje Discman apo iPOD, te mbushur me  muzike moderne te perzgjedhur me kujdes. Gjithashtu ne manual thuhet te pergatisin trupin dhe mendjen.

E megjithate historia e Londres tregon se sa rendesi kane detajet, sidomos ne rastet kur hetuesit duhet te vendosin nese ia vlen te ndjekin nje te dyshuar – thote autori ne fund.

 

105.E Enjte 21 Korrik 2005

Gazeta shekulli

“Deshmitari i Jehovait, dhune seksuale fqinjes” Kronike nga Sulo Gozhina. F:9

 Kryepolici i Skraparit: Autorin e arrestuam pėr 7 orė. Nė ēantė iu gjetėn librat e fesė dhe prezervativė.

SKRAPAR- Njė ngjarje e pazakontė, qė implikon sėrish njė praktikues tė sektit “Dėshmitarėt e Jehovait” ka shokuar paraditen e djeshme qytetarėt e Ēorovodės. Njė i ri 24-vjeēar, banor i lagjes nr.5 tė kėtij qyteti ka mundur tė hyjė nė banesėn e familjes Dine, ku ka tentuar tė pėrdhunojė vajzėn 17-vjeēare tė shtėpisė.

Dėshmitarėt qė kanė bėrė tė mundur identifikimin e 24-vjeēarit Bledar Iljasllari kanė thėnė pėr policinė se: “ishte ai i Jehovait qė vjen e na shpėrndan librat e fesė”.

 

107.E Marte, 26 Korrik 2005

Gazeta “ Koha Jone”

“Bombat e Londres, binjake me te kapurat ne Shkoder” Kronika nga Artur Qoraj F:10  

Ne kete shkrim autori thote: Bombat qe shperthyen ne metrote e londres, jane te njejta me grupin e minave me celulare te kapura ne Shkoder tre muaj me pare. Origjina e blerjes dhe prodhimit te lendeve shperthyese eshte e njejte, nderkohe qe punimi eshte kryer ne rruge artizanale, ashtu sikurse gjashte eksplozivet e kapur gjate trafikimit ne qytetin verior.

Sherbimi sekret anglez dhe Scotland Yardi do te arrinin ne perfundimin se bombat e perdorura ne metrote e Londres, ku mbeten te vdekur mėse 60 persona dhe qindra te tjere te plagosur, vinin nga Serbia, pikerisht nga Beogradi ku dyshohet se gjendet nje fabrike sekrete.

 

107.E Marte, 26 Korrik 2005

Gazeta “ Koha Jone”

“Terrorizmi, alarmohet dhe Tirana” Kronika nga D. Sejdini, F:10  

Rriten masat e sigurise ne pikat kufitare. Blindohet Rinasi dhe shperndahen fotot e te kerkuarve. Zedhenesja e policise se Tiranes ka pohuar se : Drejtoria e policise se qarkut ne Tirane, po ndjek me pergjegjesi te gjitha masat dhe situatat qe kane te bejne me aktet terroriste. Sulmet e fundit qe tronditen Egjiptin, kane vene ne levizje edhe policine e Tiranes.  Sektori i Antiterrorit dhe sruktura te tjera te policise, jane duke marre masa te shumta per forcimin e kontrollit ne pikat e kalimit kufitar, ne drejtim te shtetasve te huaj ne hyrje-dalje dhe kryesisht shtetasve nga vendet islamike. 

108.E Merkure, 27 Korrik 2005

Gazeta “Korrieri”

“Berisha dhe tymnaja islamike e Ēoviēit”, Forum nga Xhavit Shala F:18

Kryetari i Qendres Koordinuese per Kosoven, Nebojsha Ēoviē, nje nga skifteret serbe ne marredhenie me shqiptaret, zyrtarisht pergjegjes per kordinimin e politikes serbe ne Kosove, ne nje interviste dhene ne Glas Javnosti me 21 korrik 2005, duket se merr persiper te transmetoje reagimin e serbeve per alternimin e pushtetit politik ne Shqiperi.
Serbeve ju prishet gjumi nga frika se ndryshimet politike ne Shqiperi, mund te ēlirojne energji te reja pozitive per ceshtjen e Kosoves. Ēoviēi, me tentativen per te trembur faktorin nderkombetar duke amplifikuar per gjoja forcimin e faktorit islamik ne Shqiperi pas ndryshimeve politike, "pa dashje" tregoi dhe armen me te cilen ata do t'i pergjigjen kesaj situate.  

 

109.E Merkure, 27 Korrik 2005

Gazeta “Metropol”

“Maks Velon e rraha se sulmon islamin”, Kronike nga Mariglen Mullai F:7 

Abdulla Ramadani tregon ne polici shkakun e konfliktit: “Nuk kam asgje personale me piktorin, por s’duroj dot tezat e tij kunder islamit. Nuk doja ta qelloja, por u ndikova nga gjendja emocionale.”

Velo: Nuk e njoh, dyshoj per kunderpergjigje te islamikeve. Ne disa media te ndryshme publicisti ka pohuar se kjo eshte nje atmosfere e pergatitur prej kohesh. “Jane disa intelektuale qe sulmojne nepermjet akteve te rrugaēerise e kete e kane bere prej kohesh. Kam pasur kercenime ne ’96-ėn, kur u zbuluan afresket e Voskopojes. Ne

e-mail kam marre kercenime qe duken burracake. Nuk te lejojne te jesh vetvetja, te shohesh punen tende, ashtu siē kam bere une. Ky eshte nje orientalizem, mentalitet qe edhe ti duhet te jesh ashtu si ai.”

Keto jane disa nga shpjegimet qe ka dhene artisti rreth kesaj ngjarjeje.

 

110.E Merkure 27 Korrik 2005

Gazeta “Shekulli”

“Kapet nga policia dhunuesi i Maks Velos”, Kronike nga Ened Janina F:6

Abdulla Nuredin Ramadani eshte kapur nga policia me akuzen e rrahjes se piktorit.

Motivi i kesaj ngjarjeje ka mbetur pa u sqaruar qarte. Velo u sulmua pasditen e se dieles nga dy persona qe ai nuk i kishte njohur kurre me pare pa asnje shkak.

Gjate marrjes ne polici Abdullai, eshte mbrojtur duke thene se nuk mbante mend asgje nga ajo qe kishte ndodhur. “Une isha duke pire me nje mikun tim. Kam qene i dehur dhe nuk mbaj mend asgje nga dita e diel. Nuk di te kem sulmuar Maks Velon.”

Maks Velo ka thene:” Ajo qe me ndodhi mua ishte nje akt i paster rrugaēėrie ekstrem qe une mendoj se ka prapavije islamike. Perveē islamikeve dyshoj se mund te kene qene disa ish-komuniste ata qe me kane sulmuar mua”. Tashme e verteta e kesaj ēeshtjeje pritet te zbardhet ditet e ardhshme ne gjykate.

 

111.E Premte, 29 Korrik 2005

Gazeta “ Koha Jone”

“Semundja e terrorizmit global”,Opinione nga Gezim Mekuli F:7

Pas shperthimeve ne Londer dhe ne Egjipt qendrojne muslimanet fanatike te cilet po vrasin “ne emer te zotit”. Te rinjte muslimane jane indoktrinuar nga hoxhallaret dhe mesuesit e tyre te cilet predikojne, se keta “menjehere do te shkojne ne parajse” po qe se ata vdesin ne lufte apo si bombardues vetevrases,- thote autori ne kete shkrim.

Ai vazhdon duke thene se : Zgjidhja me e mire do te ishte qe te ndryshohet qendrimi politik dhe social ndaj minoritetit musliman prej 1.6 milioneve sa jetojne ne Britanine e Madhe. Keta me shpejtesi duhet te mireintegrohen ne shoqerine perendimore. Ky komunitet duhet te bindet dhe te trimerohet qe femijet e tyre t’i dergoje ne shkolla publike britanike, e jo ato private e fetare. Imamet duhen ndaluar qe te indoktrinojne te rinjte qe te vrasin ne emer te Zotit.

 

 

112. E hene, 1 Gusht 2005

Revista KLAN

A jemi ne shenjester?

Nje shkrim krahasues i Alqi Koēikos i cili pyet nese Shqiperia mund te goditet nga terrorizmi. Ne shkrimin ne fjale, Alqi aludon qe xhamia e Dine Hoxhes ne Tirane dhe kercenimet ndaj kreut te KMSH-se, perplasja ndermjet rrymave ne KMSH etj jane disa nga shenjat e ekstremizmit ne Shqiperi....

113. E marte, 2 Gusht 2005

Gazeta Shekulli

"Shuhet mbreti i Arabisė Saudite"

Shkrimi ne fjale eshte nje rezyme e jetes se monarkut te Arabise Saudite. Megjithate ne seksionin 'pasaporta' aludohet se mbreti Fahd ka qene mbeshtetes i Al - Kaedas dhe 'Kujdestar i Dy Kishave te Shenjta'.

 

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org