English

Index
Kush jemi ne
Qėllimet e Forumit
Pėr shtyp
Aktivitete

Raporto raste diskriminimi

Anėtarėsohu nė forum


Reagime tė muslimanėve shqiptarė ndaj deklaratės sė Alfred Moisiut

(Sqarim: Forumi ynė ka marrė shumė reagime, por pėr arsye kohe dhe hapėsire po prezantojmė vetėm disa prej tyre. Shkrimet hidhen online tė paedituara)

_____________________________________________

Sumeja Ramadanaj,
Kaēanik

Presidenti i tanishem i Shqiperise duhet te jap doreheqje! Shqiptaret muslimane SHUMICE jane fyer. Kerkim-faljeje kerkohet vetem atehere kur flet nga mpirja apo 'cmenduaria e perkohshme', por, ky duket qarte se ka folur me PARAMENDIM.

Alfred Moisiu, NUK JE PER PRESIDENT!!!

_____________________________________________

Senad Makoviq,
Ulqin

Lajmi per qendrimet e presidentit shqiptar na ka shqetesuar tejmase. Une kerkoj nga presidenti qe t'iu kerkoj falje publike muslimaneve shqiptare, dhe te mos perseriten me qendrime te tilla.

Me nderime,

_____________________________________________

Klenti Mane,
Zvicėr

Ju pershendes, ndersa reth fjalimit te kryetarit Moisiu nese eshte e vertet atėhere nuk do koment esht nje fyerje teper e madhe dhe kur mendohet nga kush vjen nga nje burr shteti nuk di le te jetė problem i ti.
Ndersa reth asj se cfare kemi qene para sa e sa shekujsh nuk e kuptoj cka do te arrije me kete. askush nuk pyet si ke qen por sije te gjithe njerezia e ndjejne veten musliman dhe nuk ka nevoj te na japin shpjegime te tjeret se cka kemi qene ne. Une jam krenar qe jam i tille, dhe respektoj cdo fe ndersa fene time islame e dua.

Tung

_____________________________________________

Arian Sula,
Itali

E ndej si detyre qe pavarsisht se shkrimi nuk eshte profesioni im, ti pergjigjem me pak fjale z. Mojsiut (se president nuk me behet ta therras).
Si muslimane ne radhe te pare pastaj edhe si shqiptare ndjehemi shume te ofenduar qe fjale te tilla i degjojme te perseriten shpesh, por kur keto dalin nga goja e atij qe duhet te mbaje nje qendrim prej arbitri dhe asnjeanes, atehere durimi prek kufinjte.
Prandaj kerkojme qe veprimi me i paket qe duhet te besh ti z.Mojsiu eshte ti kerkosh falje muslimaneve shqiptare te lenduar rende nga fjalet e tuaja. Dhe gjeja me fisnike qe mund te besh ne keto momente eshte te japesh dorheqjen menjehere si president, por ti nuk e ben dot kete, sepse nuk je i paisur me te tille virtyte, por akoma beson ne perrallen e plakut te vitit te ri kur thua qe islami ne shqiperi nuk eshte burimore por e sjellur nga faktori ushtarak turk.

_____________________________________________

Selami Islami,
Maqedoni

Distancohem publikisht nga deklarata e alfred mojsiut, "shqiptaret ne thelb jane krishter." Eshte nje cinizem i papare dhe nje kontradikte faktike, aq me keq kur vjen nga nje institucion,
ironi, alfred vs. mojsiu!
ska cka me thene ma teper se qe nenkuptohet

_____________________________________________

Fitim Flugaj,
Kosovė

Une jam myfti i zones se Sharrit, ne Kosove. Mendimi im eshte keshtu: Fatkeqesia e shqipatereve eshte se injorantet po e udheheqin shoqerine shqiptare. Edhe pse zoteri Alfred Moisiu eshte president i Shqiperise nuk do te thote se ka peshe deklarata e tij dhe ligjerata qe ka mbajtur para forumit te Universitetit te Oksfordit
mund te jete nje ligjerat shkencore. Thjesht ai eshte nje injorant i semure qe vuan nga komplekse te ndryshme psiqike qe ka mbajtur nje ligjerat para injoranteve te cilet vuajn nga e njejta semundje. Ne psikologji kur njeriu e trajton boten ashtu sic eshte dhe mendon vete, konsiderohet si nje semundje me sindrom te rende. Ai e ka perserit te njejtin gabim sikur vite me pare qe e kishte perserit Berlluskoni Italian.
Dmth.z.Moisiu nuk ka studiuar dhe as qe ka qasje ne historine islame te shqiptaret e aq me pake ne njohjen e islamit, ai ka gjykuar verberisht i ndikuar nga urrejtja e krijuar nga qarqe me te njohura ne mbare boten. Shpresojme qe nje dite ta njeh te verteten dhe
ta udhezoje Allahu ne rrugen e drejte islame, e kjo mund te arrihet vetem me studim dhe lexim objektiv pa paragjykim. Dasht Allahu dhe behet ashtu.

_____________________________________________

Avni Tafili,
Kosovė


"Z. Mojsiu, pėrkundrazi, paska rrezikuar tolerancėn ndėrfetare
nė traditėn e popullit shqiptar!"


I respektojė bindjet e tij fetare dhe "zgjuarsinė" bashkė me intrigat e tij politike pėr tė kėnaqur opinionin britanez dhe me gjerė (perveē shqiptarėve muslimanė dhe atdhedashėsve), por mė shqetėson fakti qė ėshtė dukur tepėr naiv - si pėrfaqėsues i popullit shqiptar, kur tė nesėrmen audienca e ka kuptuar se 'Presidenti i Shqipėrisė kishte treguar pėrralla'.

Le tė pėrkujtojė, se, jemi nė shekullin e komunikimit masiv, nė epokėn kur bota ėshtė bėrė njė fshat i vogėl, e askush askė nuk mund ta manipulojė.

Popullit shqiptar nuk i duhen lider puthadorėsh e servilash e as iluzionistė e manipuluesė identitetesh, por udhėheqės, qė nėpėrmjet luftės sė mirėfilltė kundėr korrupsionit, e duke avancuar programe ekonomike, duke ngritur nivelin e arsimimit etj., njėheritė i shėrbėhet kombitė, por edhe dėshmohet serioziteti (qė ndėr vite gjithnjė kemi pasur liderė tė atillė qė vdisnin pėr ēikėz simpati nga tė huajtė) pėr t'u bėrė pjesė serioze e integrimeve dhe zhvillimeve nė rajon. Kjo ėshtė pėrgjegjėsi kushtetare dhe obligim moral ndaj atyre qė ua besuan udhėheqjen. Pėr puthadorizma e servilizma vendi mė i pėrshtatshėm mund tė ishte nė ndonjė nga faltoret e Janullatosit.

Aq mė keq, deklaratat e tij vijnė nė kohėn kur populli shqiptar ka nevojė mė shumė se kurrė pėr unitet, harmonizim forcash e bashkėpunim tė ndėrsjelltė, ndėrkohė "presidenti Mojsiu" pėr njė duartrokitje ēasti e pėr hir tė njė entuziazmi fanatik e kalimtar, i shėrbeu ndarjes, pėrēarjes dhe trazimit shpirtėror shqiptarėve muslimanė shumicė.

Madje, manipulimet e tij me faktet historike, nėpėrkėmbja e dinjitetit dhe identitetit real, nxitja e urrejtjes ndėrfetare tek shqiptarėt nė Shqiperi,Kosovė e mė gjerė, mund t'u krijojė vakum dhe hapėsirė tė pjellshme atyre qė "ia duanė tė mirėn kombitė tonė" pėr disfavorizimin dhe vėnien nė dyshim aftėsitė e lidershipit shqiptar nė Kosovė pėr ndėrtimin e shtetit tė Kosovės mirėfillėsishtė, ku s'do tė kishte vend manipulenca, propaganda urrejtje-nxitėse, e as shkelje identitetesh etj.

Z. Moisiu, duhet ta kuptojė se dinjiteti i Shqipėrisė dhe shqiptarėve ngritet e ruhet duke i respektuar dhe ēuar nė vend premtimet, jo duke gėnjyer e bėrė qefin botės. Kurse identitetet nuk ndėrtohen as me dhunė e as me 'shifra falce'. Ju hytė nė "faqet e historisė", ashtu siē hyri Noli dhe Bogdani. Ndėrsa, populli shqiptar vazhdonė tė jetė viktimė e veprimeve tė ngjashme tė "lidership-izmit tė papėrgjegjshėm e iluzionistė!"

I nderuar "kryetar" e "politikan" e "historian" e "shkencėtar" e "filozof" na ke borxh neve shqiptarėve muslimanė "pakicė": KERKIM FALJEJE!

p.s. Mbase Alfred Moisiut mund t'i duket mali zot, e mund tė jetoj akoma nė paganizėm, e biles gjyshėritė e tij edhe mund t'i rrėfenin se nga mund ta ketė origjinėn, por qė tė dijė se ēfarė fshehet nė zemrat dhe mendjet e ēdo shqiptari, i vie erė 'budallallėku'.

_____________________________________________

Selman Merjo,
Kanada

Te nderuar: Une qe ju shkruaj pak fjale jam Shqipetar musliman me banim ne Canada prej 41 vjet. Dua te shprehem me kritikat qe i behen Mr. Mosiut mbi koferencen e tij ne Londer.
Une mendoj se per 1500 vjet Shqipetaret ishin orthodhoks dhe me okupimin e ushtrise Turke para 600 vjetesh neve e kethyem fene ne musliman. Kete ka thene dhe Moisiu, qe feja muslimane ne shqiperi ika rrenjet e cekta. Kejo eshte realitet, atehere pse kerkoni tju kerkoj falje Mr. Moisiu?
Me shume respekt

_____________________________________________

 

Klevis Murati,
Elbasan

Une mendoj se shkrimi ne fjale eshte nje pacavure e cila eshte jashte koopetencave intelektuale te presidentit Moisiu.Dora e shkruesit eshte pjese e klonimit ortodoks te regjimit te Fatos Nanos.Deklarata te tilla jo qe nuk e ngrejne vlerat presindeteve tone servile por perkundrazi ato leshojne dhe nje here mesazhin se me te vertet Shqiperia eshte mbushur me njerez me mikrocipe ne koke te cilat komandohen me telekomanda me frekuenca veri-jug.Sinqerisht ne si shqiptare pavarsisht taksave turke kundrejt besimtareve krishter ne dobi te ruajtjes se tyre fizike-shpirterore dhe te pranimit biblik te besimtareve krishtere nen moton "Jepi Zotit ate qe i takon Zotit dhe jepi Sulltanit ate qe i takon Sulltanit" Krishteret shqiptare vleresuan shume qarte zgjuarsine e tyre duke i dhene Zotit te drejten e monoteizmit Islam kundrejt politeizmit kristian dhe miresine ekonomike-politike-ushtarake duke filluar si kryeministra ne Porten e larte e duke perfunduar Sulltane ne vende te tjera te botes.Skenderbeu pavarsisht populizmit kristian dhe trumpetimit te daulleve sllave se mbrojti krishterimin ai shfaqi me se miri ne praktike mesimet dhe filozofine Islame ne drejtiim e shtetit nderkohe qe filozofia krishtere ishte akoma ne kohen e fiserise dhe ndarjes se shtetit ne papaqe dhe principata. Vetem me hyrjen e Islamit ose te teorise se tij Shqiperia mori emrin Shtet nderkohe qe Europa ishte e percare ne mbreter dhe fise nderkohe qe Islami perconte eren e globalizimit modern ne bashkimin e shume popujve dhe shteteve , ne politikat e tij financiare duke larguar pengesat doganore dhe duke u bere nje shembull i mire te cilin sot Europa plake e ka kopjuar.Po keshtu te njejten filozofi praktikon dhe amerika ne luften e saj per homogjenizim boteror.Pra ky eshte Islami o Moisi qe i mesoi stergjysheve te tu dhe te mive se si ti lene zenkat dhe luftrat sllave-romane dhe besimin ne politeizmin trinitar dhe te bashkohen mes vete nen nje fjale te vetme , "Zoti eshte NJE dhe jo tre.

_____________________________________________

Sokol Hoxha
Tirane

kolisokol@yahoo.com

Alfred Moisiu, ka rene viktim e njerezve qe urrejne fene islame. Pasi dihet qe ai vete nuk eshte aq i zoti sa ta shkruaj vete nje tekst per te prezantuar ne forumin e Oksfordit, mendoj se fajtori duhet gjetur te keshilltaret dhe miqte e ligj te tij, te cilet e kane kthyer ne nje viktime. Moisiu ne vend qe te kontriuboje ne nxitjen e tolerances fetare ne Shqiperi, me shkrimin e tij eshte kthyer ne nje njeri qe shtyn ne urrejtje anti-muslimane. Fajtor ne shkrimin e presidentit jane njerez si Ismail Kadare, Pirro Misha, Neshat Tozaj, Mustafa Nano, Kastriot Myftaraj, Ibrahim Rugova dhe tradhetare te sojit te tyre, te ciles nxisin perdite nepermjet shkrimeve te tyre per te shuar islamin ne Shqiperi.

Por ashtu si edhe ne rastin e kerkeses falje ndaj Kishes Katolike, kur nje shaka u be me Papen, Alfred Moisiu yne i paditur, duhet te pergjunjet dhe kerkoj falje ndaj muslimaneve te Shqiperise, te cilet e mbajne me buke nepermjet taksave te tyre, nga te cilat, ky plak pensionist nga Kavaja merr edhe rrogen.

Nese ky njeri nuk pendohet dhe nuk kerkon falje, atehere harram i qofte rroga qe ha nga 2 milion e gjysem muslimane shqiptar.

 

_____________________________________________

Muhamed Jusufi – Kajolli
drejtor, shoqata kulturore 'Zėri Ynė'
Kosovė

Reagim ndaj ligjėratės sė Alfred Mojsiut – presidentit tė Shqipėrisė rreth ideve tė tij tė dala nė shtyp nė mediat e shkruara dhe vizive tė dates 10 nėntor 2005

Pjesa shqiptare jashtė trojeve tė shtetit amė ndihet e fyer

Idetė tuaja legjitimojnė politikėn vrasėse dhe spastrimin etnik tė serbėve dhe tė grekėve ndaj popullit shqiptar kur ju shpreheni se islami nuk ėshtė burimor. Nėse ai nuk ėshtė burimor ai atėherė sipas jush ėshtė ide qė prodhon terroristė, mu ashtu si propagandonin serbėt.

Idetė tė dala nga z. Alfred Mojsiu, nė ligjėratėn e tij me temė “Toleranca ndėrfetare nė traditėn e popullit shqiptar” e mbajtur nė forumin e Oksfordit, janė tendencioze. Mendimi tij se ‘islami nė Shqipėri (tek shqiptarėt) nuk ėshtė fe burimore, por e sjellė nga faktori ushtarak turk...sepse islamizmi nuk ėshtė fe burimore, as fe e pėrhapur nė kohėn e origjinės, as besimit rezidencial, por njė dukuri e ardhur dhe e trashėguar nė gjuhėn dhe liturgjinė e faktorit qė e solli...’Si rregull ėshtė njė islamizėm i cekėt... Tek ēdo shqiptar pak tė gėrmosh do tė zbulosh thelbin e tij tė krishterė... mė shumė >>>

_____________________________________________
 

Adi Hima,
SHBA
jurist i ligjit anglo-sakson

'Leter Presidentit te Shqiperise'

Kur lexova artikullin ''Shqiptaret ne thelb jane te Krishter'' u befasova per faktin se President Mojsiu duhet te perfaqsoj interesat e Shqiperise.Megjithese Mr Mojsiu eshte perpjekur te beje analize intelektuale, anti-islamizmi i verbuar nuk e ka lene te shikoj qarte.Per tolerancen e krishtere ''Greke'' e njoh mire per faktin se jam Came ,dhe qe shume njerez te mi jane masakruar nga duart e Priftrinjve Greke ortodoks.Dua ti kujtoj Presidendit se jam nipi i Madan Sherrit nga Filati qe e ka pritur ne shtepine e tij Ymer Nishanin dhe babane tuaj Spiro Mojsiun si patriot Shqiptar,por me sa duket im gjysh ka gabuar ashtu sic gaboi dhe Mbreti Zog qe e beri gjeneral te oborrit mbreteror qe ti trathtonte Shqiptaret me vone dhe te kalonte nga ana e Grekut.Jo vetem aq por i sherbeve Komunizmit ,se ne fund te fundit bazohej ne internacionalizem dhe jo ne nacionalizem.Ne Shqiptaret i therrasim njeri tjetrit vellezer pamvarsisht qe te huajt kane dashur te na percajne me Fene.Besimi eshte zgjedhje shpirterore dhe jo raciale.Kurkujt nga ne Shqiptareve nuk i ka hije te uli nje besim per tjetrin,se ne fund te fundit nje besimtar i vertet qendron shume me lart se ty Mr President.Por me sa duket ju nuk njihni aq sa duhet as besimin tuaj e jo me Islamin.Muslimanet jane Njerezit e LIBRIT TE SHENJTE ashtu sic jane hebrejt adhe te krishteret.Prandaj do te ishte denjeshme per Ju te kerkoje falje nga kjo lajthitje dhe te jepje dorheqje ne qoftese me te vertet i je President i Shqiperise.
 

_____________________________________________

Nexhat Ibrahimi
Prizren

-Njė pėrgjigje presidencės shqiptare, Alfred Moisiut dhe elitės politike gjithėshqiptare-

Ndėr ēėshtjet gjithherė aktuale, si te ne ashtu edhe nė qarqet botėrore, ėshtė tema e bashkėjetesės nė rrafshin teorik ndėrmjet Islamit dhe feve, ideologjive apo botėkuptimeve tė tjera dhe nė rrafshin praktik, historik ndėrmjet muslimanėve, kristianėve dhe feve apo ideologjive tjera. Ky aktualitet konsiston nė faktin se shumė qarqe poli­tike botėrore, me anė tė mekanizmave tė veta, e shtrojnė kėtė ēėshtje nė kontekstin negativ dhe pezhorativ.
    Njė ndėr rastet mė tė fundit ėshtė ataku mbi vlerat islame nga ana kryetarit aktual tė Shqipėrisė, siē e quajnė disa: vllahut nga ana nacionale dhe ortodoksit nga ana fetare, Alfred Mojsiut dhe e politikanit injorant e prepotent nga Maqedonia Menduh Thaqi dhe polemikat e tij dhe tė bashkėmendimtarėve... lexo shkrimin e plotė >>>

___________________________________________________

Xhavit Muslija
Zvicėr


Ky ėshtė njė skandal tepėr i rėnde i presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė. Nuk ėshtė e drejtė e tij qė nė funksionin e presidentit tė republikės, qė nė njė apo tjetėr takim dhe forum pėrfaqėson njė popull banoret e tė cilit janė me shumicė muslimane, e tė fyej dhe nėnqmoj nė forma tė tilla. Ai nė forma tė tilla mund tė flas veē pėr veten e tij, ndoshta edhe familjen e tij.

Kur ka thėnė se shqiptarėt janė nė thelb tė krishter, genjeshtra e tij peshon mbi 1000 kg. Unė atij i them: Se jam MUSLIMAN SHQIPTAR (me rrėnjė dem baba dem) me vetėdijen dhe vullnetin mė tė madh.

___________________________________________________
 

Agim Avdiu,
Shkup

'Mojsiu sikur Noli'

Pershendetje te gjitheve.....

Me vjen shume keq qe Shqiperia ka nje president te tille.... Me vjen mire qe ai nuk eshte president i te gjithe shqiptareve, edhe pse shume politikane te tjere shqiptare ende kane mykun e krishtere neper kokat e tyre, duke u bere sahanlepires dhje puthadoras indirekt te Vatikanit dhe te Perendimit.
- Une ndjej nje keqardhje teper te madhe ne njeren ane, dhe nje reagim shume natyror ne anen tjeter, se si mundet nje njeri i cili perfaqeson kreun e Shqiperise dhe te gjithe shqiptaret atje, te beje aq skandale dhe te thote aq fjale paradoksale sa s'ta merr mendja. Madje, gjerat e interpretuara nga ai, ma merr mendja se te te gjithe ata qe i kane degjuar direkt (jo shqipfolesit), ka nxitur nje buzeqeshje shume cinike ( se ky budalla nuk po e dika se 75% e shqiptareve ne Shqiperi jane muslimane).
E po president i mjere i Shqiperise, Afred Mojsiu, une Agim Avdiu po te drejtohem se nuk jam i krishtere e as qe kam qene ndonjehere, madje as qe dua te jem, dhe te lutem, mos ja fut kot dhe mos e mbush gojen me kopalla ne emer te shqiptareve tjere, sepse sipas teorise tende duke e krahasuar me teorine e evolucionit, atehere edhe ti, edhe une, edhe te gjithe ne shqiptaret jemi majmune (pasi qe evolucionizmi thote se njeriu ka prejardhjen nga majmuni)... nese eshte keshtu, atehere "te gjithe shqiptare te vrapojme neper kafazet e Zoo kopshteve".
- Ti mund te flasesh vetem ne emrin tend personal (ke te drejte te deklarosh per veten se nuk je shqiptar- qe edhe nuk je), por mos fol ne emrin tim dhe ne emrin e shume shqiptareve tjere....
Mos harro, se ti ndoshta ke votebesimin e qytetarit te Shqiperise, i cili nuk ta ka dhene voten per te percaktuar ata si te krishtere, si muslimane apo si budiste etj... por per te perfaqesuar ata ne instancat nderkombetare dhe per te udhehequr shtetin tend. Pirolla te qofte, ngjashem ia ke be sikur Noli: Ai u be pushtetar i Shqipterise me votat e shumices shqiptare muslimane, ndersa perqeshe dhe fyen profetin e shumices muslimane shqiptare (Islamin dhe Muhamedin a.s.).
Mirepo, mentoret e tu jane shume te mencur dhe te afte.... ata kerkojne qe ti me te vertete te jesh ashtu sic je... kukull e dikujt qe deshiron te prishe harmonine, ekuilibrin dhe tolerancen fetare ne Shqiperi...
Une jam ne Maqedoni, por paramendo, asnje politikan maqedonas nuk ka dale me nje deklarate te tille te rrezikshme antishqiptare dhe antiislame sikurse ju, gje e cila mund te jete normale kur dihet se maqedonasi eshte i etnikumit dhe i fese tjeter. Por ti, kokemadh e qe nga pamja edhe dukesh dembel, ke perdhosur edhe emrin e profetit te madh i cili udhehoqi nje popull te tere drejt atdheut te tyre- Mojsiut... Atehere po ta bejme nje komparacion, sa ke ti te perbashket me profetin Mojsi... ai ishte profet dhe prijes i popullit, i cili ishte i mencur dhe vizionar per popullin e tij dhe ti qe je nje "president kukull" qe nuk di te udheheqesh nje popull, aspak i mencur por nje budalla unikat dhe i cili provokon popullin e vet...
Tash po e shoh se Migjeni kur ka shkruar "per kafshaten e mjerimit", qellimin e ka pase me siguri per mjerimin intelektual dhe shpirteror e jo vetem per nje kafshate buke....
Atehere, nese kjo eshte e vertete, mjerimi i Shqiperise qendron mu ne maje te saj.... turp!!!

___________________________________________________

Vehap Kola,
Tiranė

Eshte shume interesant fakti qe nje qytetar me nje stature te paqene akademike, me nje shije shume mesatare, prej aytyre qytetareve pensioniste qe  qe dalin te luajne shahne ndonje qoshk ose park te rregulluar kohet e fundit per kete target grup zgjedhor. Nuk eshte e veshtire te veresh nivelin zhargon te deklaratave te tij politike ose shpesh popullore kur eshte fjala qe ai te prononcohet. I
nderuari president shpesh eshte munduar te tregoje nje fytyre te moderuar dhe nje pozite prej liridashesi e mbrojtesi te te shypturve dhe vegjelise ne pergjithesi. Per kete ka marre nje "hajt" nga cdokush duke patur parasysh rolin e tij teper te kufizuar ne
politikberje dhe ne vendimmarrje te rendesishme.
Deklarata e mesiperme eshte vertete serioze pasi synon qe me ane te te pavertetave, konkluzioneve psikologjike te shkalles se ulet te ekspertizes, te nxjerre ne pah disa te paverteta, qe gjoja
thelle-thelle shqiptaret jane te krishtere. Kete nuk kam pare ta beje asnje lider politik dhe asnje sociolog sadopak i degjuar dhe autoritativ qofte, per shkak te ekuilibreve delikate qe prek nje deklarate e tille.
Zoti Moisiu, eshte mire qe, te jete nje perfaqesues i denje e nje populli me shumice muslimane, dhe pak perpara se te gjeje rrenjet e vjetra te krishterimit nder shqiptaret, duhet te merret me ndonje problem me serioz qe ka shfaqur vendimmarrja publike ne vitet tranzicionit ose kurdohere ne Shqiperi.
Me duket se nje sere institucionesh qe ai drejton ose mbi te cilat ai ka autoritet funksional, mbikqyres ose llogarikerkues kane treguar mungese kohezioni me nevojat e integrimit te Shqiperise ne Evrope. Pra nuk ka qene mosgjetja e ketij kriptokristianizmi te shumekerkuar shkaku i prapambetjes shume permasore te vendit tone. Sikur Moisiu ti tregonte pak referencat e leigjerimit te tij, kjo do ta bente me pak te sulmueshme deklaraten e tij. Po jam i bindur se ligjerimet e tij nuk kane referenca por jane thjesht disa kekesa per te bere popullore idene se ne shqiperi nuk ka muslimane.... sa idiote!!!!!!!!

___________________________________________________

Jusuf Sulejmani,
Kosovė

Fyerje dhe gėnjestra tė tilla ndėgjojmė vazhdimisht nga krerėt katolik nė Kosovė.Kjo fyerje drejtuar njė populli tė tėrė nuk tolerohet dot, sidomos kur ajo bėhet nga i zgjedhuri i atij populli. Por as kjo nuk ėshtė befasi kur e dimė porosinė e Tė Dėrguarit S.A.S. se tė zgjedhurit e popujve do tė jenė mė tė prishurit e tyre.
 

___________________________________________________
 

Arbėr Fetiu,
Kosovė

"Baba Mojsiu"
Teorizimet dhe statistikimet e cuditshme por jo te reja te Mojsiut i lexova dhe nuk me cuditen aq shume kur dihet se ne koken e nenes Shqipni eshte nje pjelle e shkollave te Stalinit. Teksti permban pak objektivitet ne vete, gje qe nuk eshte e jashtzakonshme kur behet fjale per myslimanet , qofte ne Shqiperi apo jash saje.
Tentativat per t'i imponuar (teorikisht dhe praktikisht) ndjenjen e besimit nje kombi te tere nuk jane te reja. Edhe pse keto tentativa nuk kane te bejne aspak me krishteimin burimor ato udhehiqen sot nga njerez te cilet mbahen per flamurtar te kthimit ne "krishterim" (lexo: konstantinizem).
Para dy vitesh, presidenti i Kosoves, Ibrahim Rugova ne perpjekjet e tija per te konkretizuar "Darken e Lames" (feste pagane ilire) tha se Islami tek shqipetaret ishte nje aksident, duke qaporitur prap mbi tezen se shqipetaret mysliman nuk qenkeshin autentik ne besimin e tyre. Dhe ja tani Mojsiu me nje ligjerate te ngjashme qirret dhe perpiqet tu spjegoje , atyre qe nuk hane bare, se shqipetaret qenken katolik.
Kur iluzioni kap "kokat" e shtetit, atehere vaj halli per kembet e duart. Napoleoni thoshte se me e mire eshte nje ushtri me gomar e udhehequr nga nje luan se sa nje ushtri me luane e udhehequr nga nje gomar. Zoti na ruajt prej gomareve udheheqes.
Jo, zotri, une nuk e ndjej veten te krishter , por ashtu sikurse cdo mysliman i vertete kam rrespekt te vecante per vlerat burimore krishtere te cilat kane te njejtin burim qe ka edhe feja ime, dhe kjo nuk me ben te krishter, sic e ngatrroni ju (me qellim ndoshta), por me bene mysliman autentik.

Kini kujdes popullin sepse ai nuk eshte mall qe shkembehet me disa buzeqeshje , fjale miradije dhe premtime nga ata te cilet historia i ka demaskuar.
___________________________________________________

Sedat Gani,
Brunei Darussalam

Selam Alejkum!
Te nderuar vellezer shqiptare!

Lajmi per qendrimet e presidentit shqiptar na ka shqetesuar tejmase, sidomos ne kete kohe kur Feja Islame eshte duke u ballafaquar me armiqe te te gjitha kategorive; nga ata ushtarakė e deri ne ata injorante.
E them kete per arsye se ne mediat shqiptare trumbetohet per marredhenie te mira historike nderfetare, ndersa ne anen tjeter, Islami akuzohet kinse na qenka fe ardhacake dhe jo fe burimore. Une habitem se si mund ta kete thene nje president, kur une sot, hyra ne faqen e presidences se shqiperise dhe duke lexuar kushtetun nder te tjera hasa edhe lirine e shprehje fetare, perqafimin e cilesdo fe apo ideologji me plote te drejte, ndersa presidenti ne anen tjeter, i veshur ne lekure ujku del dhe ne binen e nje universiteti siq eshte ai i Oksfordit shpreh qendrime te tilla!
Une kerkoj nga presidenti qe t'iu kerkoj falje publike muslimaneve shqiptare, apo shumices se atyre qe jane bashkeatdhetare te tij dhe te mos perseriten me qendrime te tilla.

Me respekt,
Sedat Gani,

___________________________________________________

Merita Preteni,
Gjermani


"REAGIM NDAJ DEKLARATES SE MOISIUT"
 
Nė Emėr tė Allahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit
O ju qė besuat, ruani veten tuaj! Ai qė ka humbur, nuk ju dėmton juve kur jeni nė rrugė tė drejtė. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te Allahu dhe Ai ju njofton pėr atė qė vepruat. " (Sure El-Maide, 5:104-105)
Mjafton ky ajet Kur'anor pėr ata qė kanė mendje tė shėndoshė.

___________________________________________________

 

Kush jemi ne | Qėllimet e Forumit | Deklarata pėr shtyp | Foto nga Aktivitetet| Kontakt | ForumMail

Forumi Musliman i Shqipėrisė,
Rruga Llazi Miho, Pallati 5, Apartamenti 17, Kombinat, Tirana, Albania, Email: info@forumimusliman.org